Jednoglasnom odlukom Hrvatskog sabora 2013. godine, 30. travanj proglašen je Nacionalnim danom hitne medicinske službe, s ciljem senzibiliziranja javnosti o važnostima i specifičnostima ove iznimno odgovorne i teške djelatnosti, te kako bi se potaknulo građane da ispravnim postupcima pozivanja hitne medicinske službe doprinose boljem zdravstvenom ishodu unesrećene ili oboljele osobe.
Tim povodom učenici Osnovne škole Kaštanjer u Puli koji pohađaju izvannastavnu aktivnost Građanskog odgoja i obrazovanja, a dio su podmlatka gradske organizacije Crvenog križa u Puli, posjetili su pratnji svoje mentorice profesorice Nataše Ilić Agatić djelatnike Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Istarske županije.
- Dočekala nas je dr. med. spec. Slađana Radošević, koja nas je odvela u Edukacijski centar u kojem je učenicima predavanje, edukaciju te simulaciju oživljavanja unesrećene osobe održao bacc. med. techn. Dejan Martić, čije su zanimljivo i vrlo inspirativno predavanje učenici s užitkom i velikom pozornošću slušali. U predavanju je naglasio kako su sretni zbog činjenice da je u Hitnoj medicinskoj službi Istarske županije zahvaljujući konstantnim edukacijama i timskom radu svih zaposlenika, dostignut vrlo visok postotak preživljavanja srčanog zastoja u skladu sa svjetskim trendom, no radi se na stalnim ulaganjima u edukaciju djelatnika i upoznavanje javnosti, mladih o pravovremeno pruženoj pomoći koja igra ključnu ulogu u preživljavanju srčanog zastoja, a to je neopisivo kratko vrijeme, što znači da se spas života mjeri u sekundama, rekla je profesorica Ilić Agatić.
Dodala je kako su učenici tijekom posjeta “hitnoj” imali priliku vidjeti simulaciju oživljavanja i osnovnog održavanja života uz uporabu automatskog vanjskog defibrilatora. Automatski vanjski defibrilator (AVD) je jednostavan prijenosni uređaj koji spašava ljudske živote isporukom kontroliranog električnog šoka osobama sa srčanim zastojem. Srce se zbog električnog šoka može ponovno pokrenuti i život osobe može biti spašen.
Učenici su, među ostalim, imali priliku naučiti na kojim su lokacijama u gradu Puli postavljeni uređaji, te su saznali kako i djeca mogu u hitnim slučajevima koristiti uređaj, a u uporabi moraju pratiti protokol, naučiti upuhivati zrak osobi kojoj je stalo srce, raditi masažu srca i pravilno znati koristiti AVD uređaj.
Učenici su sami zaključili te predložili kako svaka pulska škola, vrtić, zgrada, muzej, stadion, svako mjesto sa velikom frekvencijom ljudi treba imati postavljene AVD uređaje.
Zanimljiva je činjenica kako je to potpuno automatiziran uređaj koji putem jednostavnih glasovnih uputa osobi omogućuje pomoći unesrećenom u vrlo kratkom roku. Njegova brzina i mobilnost te činjenica da ga može koristiti zaista svatko, a bez opasnosti za sebe i unesrećenog, razlozi su zbog kojih se AVD u većim sredinama i u gradovima na Zapadu nalazi na brojnim lokacijama.
Učenici su nazočili dnevnoj radnoj dinamici u Medicinsko prijavno dojavnoj jedinici (MPDJ) gdje su osvijestili zahtjevnost posla, ali i naučili od djelatnica Manuele Pokrajac te Nelli Bratičić sve o protokolu, postupanju vezanim za hitne pozive građana te kako se prema svakom pacijentu uvijek upućuje prvi raspoloživi tim hitne medicinske službe, koji je educiran i posjeduje potrebno znanje, svu potrebnu medicinsku opremu, uz dolazak na mjesto događaja te poduzimanje svih neophodnih hitnih medicinskih postupaka, a u cilju spašavanja života, time i boljeg ishoda liječenja.
Učenici su razgledali vozila i upoznali iskusnog liječnika Sašu Nešića koji im je na vrlo zanimljiv način objasnio o aparatima u vozilu, njihovoj svrsi i dr. Upoznali su i rad novog robota pod nazivom Lucas 3, koji je u stanju automatski pacijentima pružiti CPR (kardio-pulmonalnu reanimaciju), odnosno masažu srca u slučaju zastoja, čime se osoblju hitne pomoći oslobađaju ruke za druge vitalne intervencije te reanimacijsku lutku Marka, model koji simulira glavu, vrat i torzo odrasle osobe, koja je dizajnirana za relistični trening reanimacijskih vještina, primarno kardiopulmonalne reanimacije (KPR) s jasno vidljivim orijentacijskim točkama na glavi, vratu i prsnom košu. On je prema riječima doktora Nešića, velika pomoć, doslovno treći član tima prve pomoći.
- Svi su učenici isprobali postupak reanimacije na modelu lutke uz vođenje i edukaciju dr. Saše Nešića. Naši su učenici puno toga naučili, prije svega spoznali su veliku važnost brzog djelovanja, kvalitetne obuke te nužnost poznavanja znanja kako unesrećenoj osobi pružiti neodgodivu pomoć. Spoznali su veliku požrtvovnost, nesebičnost i predanost u radu, koju svi naši današnji edukatori te svi zaposlenici Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Istarske županije pružaju u svakodnevnom spašavanju naših građana.
Spoznali su stresnost različitih situacija i zahtjevnost njihove prirode posla, navela je Ilić Agatić dodajući da su učenici naučili kako je najveći dar spasiti nečiji život.