Pješačka vojarna (Infanteriecaserne), u obliku slova 'U', izgrađena je na pulskoj rivi 1878., a njezin prednji dio teško je oštećen u bombardiranjima 1944./'45 i srušen je poslije rata. Bočna krila zgrade i danas su sačuvana: u istočnom je gradska knjižnica i čitaonica i Muzej suvremene umjetnosti Istre, a zapadni je poslovna zgrada Urbisa 72. Za vrijeme Italije, do 1920., ovdje je ostala kasarna, a zatim je zgrada postala dio tvornice duhana u kojoj su radila brojne Puležanke i Istranke. Ljepota ove povijesne pulske zgrade, od 3.000 kvadrata i 50 ureda, koju krasi mural Eda Murtića, oduševila je rumunjsku slikaricu s premanturskom adresom Alinu Neculceu koja je odlučila i u njoj organizirati skupnu izložbu različitih umjetnika: slikara, fotografa i kipara, od Pule, preko Poreča do Zagreba. Vrijedi pogledati.
U Istri u velikoj se većini stanovi iznajmljuju kao apartmani, turistima, jer je to isplativije. Nitko nikoga ne može i ne smije prisiliti što će sa svojom nekretninom raditi, no što kada se Puljani nađu u situaciji da moraju otići u najam? Kakva je tu uloga gradova, općina, lokalne politike? Grad Pula traži odgovor i razvija modele za stambeno zbrinjavanje mladih obitelji, a u tijeku je izrada Plana razvoja socijalne podrške i zdravstvenih programa koji također uključuje stambenu politiku.
Na Jakovlji u Kanfanaru boškarin Sarožin vlasnika Maria Udovičića iz mjesta Gospodi i ove je godine odnio uvjerljivu pobjedu u kategoriji težine s impozantnih 1375 kilograma, a pjesma 'Ljubav na sav glas' pulskog glazbenika Damira Brandića u par dana postala pravi ljetni pop hit.
O tome kako su izgledali Pula i drugi istarski gradovi i sela od svog osnutka pa sve do 17. stoljeća ne znamo ništa ili jako malo, a ono što znamo dugujemo rekonstrukcijama i hipotezama koji nam dolaze iz arheologije. Zato su nam od iznimne važnosti radovi putopisaca. U lipnju 1842. njemački putopisci Tischbein i Selb kreću na svoje slikarsko putovanje tadašnjim Austrijskim primorjem, a posebno je zanimljiv prilaz tadašnje Savičente. Pisali smo danas i o njima.
Dnevni urednici bili su Borka i Silvio, sutra preuzimaju Leonid i Maja.
IDS je 2010. u županijskoj skupštini usvojio Povelju o nenasilju povodom skandala koji je tada izazvao višnjanski šerif Angelo Mattich. Od dužnosnika na svim razinama u slučaja bilo kakvog nasilja zahtijevalo se "odstupanje s funkcije" i "duboko i iskreno kajanje". Slučaj Paliaga pokazao je da se ta povelja ne odnosi na IDS-ove čelnike.
IDS-ova bujska pročelnica Jelena Perossa je svom tadašnjem partneru Denisu Perossi i njegovim tvrtkama urbanizirala na desetke parcela. Nakon urbanizacije krenula je monetizacija koja je okrunjena brakom. Sutra donosimo detalje slučaja Kremenje u kojem se zaradilo oko 300.000 eura.
Umjetničkim performansom protiv devastacije prostora: Mata Baradić i Katerina Duda osmislile su projekt građanskog, sociološkog ali i kulturološkog naboja “Vidim šumu, pišem pašnjak” koji uključuje turu busom po područjima koja su uništena bespravnog gradnjom, parcelacijom i krčenjem šuma. Sutra saznajte više iz intervjua s Martom Baradić.
Hvala što nas pratite i laka vam noć.