U pregovorima se pojavila nova mogućnost da se za predsjednika Sabora izabere Ivan Penava, piše Novi list.
U Državnom izbornom povjerenstvu kažu da će vjerojatno u ponedjeljak objaviti konačne rezultate izbora za Sabor, što znači da bi u tom slučaju od utorka tekao rok od 20 dana unutar kojeg predsjednik Zoran Milanović mora sazvati konstituirajuću sjednicu Sabora. Prva Milanovićeva reakcija nakon što mu je Ustavni sud zabranio da bude premijer, sugerirala je da bi on mogao žurno sazivati tu sjednicu. »Jako je važno da se, prije nego krenemo o tome tko je mandatar, konstituira Hrvatski sabor.
HDZ želi da Gordan Jandroković ostane predsjednik Sabora. Premijer Andrej Plenković je o tome javno govorio, a i članovima pregovaračkog tima Domovinskog pokreta, svog potencijalnog koalicijskog partnera. Međutim, s druge strane nije dobio nikakav odgovor. Četvero dužnosnika DP-a, Ivan Penava, Mario Radić, Josip Dabro i Damir Barna, Plenkovićevu su želju samo primili na znanje.
Penava mogao bi proći i kod oporbe, i kod HDZ-a
Uobičajeno je da glavnom koalicijskom partneru većinske stranke, ako on posjeduje određenu snagu, pripadne mjesto predsjednika Sabora. Postoji, naime, mogućnost da se za predsjednika Sabora izabere predsjednik Domovinskog pokreta Ivan Penava. Paralelno s pregovorima o većini za sastavljanje Vlade, odvijaju se i razgovori o većini koja bi konstituirala Sabor, u kojima Domovinski pokret isto sudjeluje. Proteklih su dana čelnici DP-a u tu svrhu razmijenili mišljenja s predsjednikom SDP-a Peđom Grbinom, koji je predstavljao koaliciju Rijeke pravde, te izaslanstvom Mosta i Hrvatskih suverenista. Na sastanku s potonjima su čuli prijedlog da novi predsjednik Sabora bude – Penava. Ove dvije grupacije nemaju niti blizu dovoljno glasova za to da Penava zamijeni Jandrokovića, ali ako bi s s tim složile stranke koje čine »Rijeke pravde«, pa Možemo!, IDS, Posavčev Sjever i Fokus, prešlo bi se 76.
Predsjednik Sabora ne obnaša nikakvu vlast i možda je zato moguć konsenzus politički raznorodnih stranaka o Penavi. Kako god, u Domovinskom pokretu razmišljaju o ovoj ideji, nisu je u startu otklonili. Uostalom, glasovanje o Penavi bio bi test i za HDZ u smislu koliko mu je stalo do suradnje s DP-om. Ako doista jest, zbog čega i HDZ-ovi zastupnici ne bi glasovali za Penavu? Naročito stoga što je HDZ poziciju predsjednika Sabora i 2016. dao stranci s 13 zastupnika koja mu je bila ključna za formiranje Vlade.
Naravno, sve je ovo u začetku i puno bi se toga moralo poklopiti da se Sabor konstituira s Penavom kao predsjednikom. Podsjetimo, jučer su predstavnici manjina podržali Jandrokovića za šefa Sabora.