102. obljetnica Labinske republike
KOVA JE NASA Slobodarske misli i borba za pravicu duboko je usađena u svima nama
Obilježavanje 102. obljetnice Labinske republike, najznačajnijeg događaja u povijesti Labinštine započelo je jutros kraj spomenika rudaru na gradskom groblju, te kraj biste Ivana Pipana na Aleji velikana u Starom gradu Labinu gdje su položeni vijenci i zapaljene svijeće. Svečanost je nastavljena komemoracijom na Krvovoj placi, mjestu posebnog pijeteta te polaganjem vijenca na spomen obilježju u naselju Štrmac.
Današnjoj svečanosti uz gradonačelnika Grada Labina Valtera Glavičića i zamjenicu gradonačelnika Federiku Mohorović Čekada prisustvovali su, zamjenik istarskog župana Tulio Demetlika, načelnica Općine Sv. Nedelja, Irene Franković, načelnica Općine Raša, Glorija Paliska, načelnik Općine Pićan, Dean Močinić, načelnik Općine Kršan, Roman Carić, predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata, Udruženja antifašističkih boraca, udruge Josip Broz Tito, Policijske postaje Labin, Javne vatrogasne postrojbe Labin, sugrađani i najvažnije, bivši rudari i njihovi potomci.
Na Krvovoj placi, svečanost su svojim prigodnim recitacijama uveličali Bruno Falco i Loredana Ružić Modrušan izvevši pjesme Rine Miletić i Mladena Bastijanića, a maestro Franko Ružić komemoraciju je uveličao izvedbom himni. Upravo je jutrošnja komemoracija najbolji uvod u večerašnju svečanost koja u 19 sati započinje u labinskom gradskom kinu gdje će se obilježiti ovaj najveći povijesni događaj koji je obilježio ne samo Labin već i cijelu Labinštinu.
„Naša je obaveza i dužnost da upravo kroz projekte koje i najavljujemo uz Grad Labin i kroz strateške projekte značajne za Istarsku županiju da upravo valorizacija rudarske baštine i spomen na tu vrstu industrije ostane vječno među nama. To smo dužni našim precima i svim našim rudarima“, istaknuo je u svojem obraćanju zamjenik istarskog župana Tulio Demetlika.
„Ovdje se uvijek osjećam posebno jer Labin sigurno ne bi bio ovakav kakav je danas da nije bilo rudara. Ne samo da je Labin izgrađen na žuljevima naših rudara, našeh kovari, nego je donio jedan drugačiji, slobodarski duh, nešto što mislimo da nam je kao zrak i voda bogom dano, ali nije tako. Sloboda je nešto najvrijednije, ljudi se danas u svijetu bore za nju i za nešto što mi danas imamo, a sve je krenulo na ovom mjestu u borbi za radnička prava što je bio glavni motiv svega toga. Taj događaj obilježio je kasnije cijelu Labinštinu ali i Istru. Bitno je naglasiti da taj događaj nije bio nacionalan i u tom trenutku Europa koja je nastala nakon prvog svjetskog rata, svi narodi i države koji su nastali nakon raspada Austrougarske monarhije, a na neki način se i danas mnogo toga poklapa i ponavlja. Kod nas je to zaživjelo i kroz borbu za radnička prava, jer je povod bio borba za veće nadnice, ali i nakon što je Labinska republika ugušena 8. travnja nije se ugasila ta iskra i taj duh. Ta se borba nastavila i dalje dvadeset godina kasnije u NOB-u, odnosno u rujnu 1943. i to treba naglasiti. Da nije toga bilo ne bi ni nas bilo ovdje danas u tom obliku. Priča se nastavila i 1991. godine u Domovinskom ratu. Labin i Labinština su drugačiji, imaju tu neku svoju notu koja se bazira upravo na teškom životu naših rudara koji su nas odgajali. Zato smo možda malo i skromniji, neki puta i tvrdoglaviji ali znamo što je istina i što je pravda. Ne bojimo se boriti za pravdu“ istaknuo je labinski gradonačelnik Valter Glavičić zahvalivši svim rudarima na onome što su napravili uz želju da se taj duh nastavi prenašati i na nove generacije. Svoj je govor zaključio riječima „Kova je nasa, a beci su vražji, a forši je ura da opet budo naši.“
Obilježavanje 102. obljetnice Labinske republike nastavlja se večeras u Kinu Labin s početkom u 19 sati gdje će se održati glazbeno-lirska večer pod nazivom „Pjesma gradu mom“.