Kako napuniti džep proračunskim novcem? Odgovor na to pitanje - uz detaljne naputke - može vam dati načelnik male istarske Općine, Općine Višnjan, koja broji svega 2.096 stanovnika. Nakon još jedne njegove pobjede na lokalnim izborima, nezavisni Angelo Mattich koji, može se zaključiti, misli da novac pada s neba, podijelio je 2021. godine zapanjujuće, nestvarno visoke cifre u ime raspodjele sredstava iz proračuna za financiranje političkih stranaka i nezavisnih lista. Sve je, razumije se, amenovalo Općinsko vijeće u kojem većinu, hvala bogu, ima upravo njegova stranka Nezavisna lista Višnjan. Jedina druga politička opcija u Vijeću je IDS čije su se vijećnice protivile toj legalnoj pljački javnog novca.
Angelo Mattich - načelnik koji uzima od svojih građana
U srpnju 2021. godine donosi se, naime, abnormalna odluka koja omogućava da stranka po svakom pojedinom vijećniku u razdoblju od lipnja do prosinca te godine dobiva nevjerojatnih 3.570 kuna mjesečno, odnosno 42.840 kuna godišnje po vijećniku (za podzastupljeni spol 3.927 kuna mjesečno, a 47.124 kuna godišnje). Matticheva nezavisna lista je tako u pola godine za šest vijećnika prihodovala 107 tisuća kuna, a IDS, s četiri vijećnice, 94.247 tisuća kuna.
Za prvu polovicu godine, prije izbora, iznosi su bili tek mrvicu 'pristojniji'. Dodjeljivalo se dvije tisuće kuna po vijećniku.
Kako bismo ilustrirali grotesknost tog nauma provedenog u djelo dovoljno je reći da se 2016., kada je na vlasti u Višnjanu bio IDS, mjesečno po vijećniku dodjeljivalo - 180 kuna. A, ponovimo, u prvoj polovici 2021. dvije tisuće kuna, u drugoj čak 3.570 kuna.
Te cifre, prije svega, treba staviti u kontekst iznosa koje dodjeljuju ostale jedinice lokalne samouprave, a u korelaciji s visinom proračuna. Tako, puno bogatije istarske općine i gradovi, kao i oni 'preko Učke', i to s, dakle, puno većim proračunom, kudikamo skromnije i realnije barataju novcem svojih građana i građanki. Razlike su, zapravo, zapanjujuće.
Tako je Tar Vabriga u lipnju 2021. godine donijela odluku da stranka po svakom pojedinom vijećniku dobije 362 kune mjesečno, odnosno 398 kuna za vijećnicu, godišnje 40 tisuća kuna za cijelu stavku. Proračun Tar Vabrige je te godine iznosio 44,6 milijuna kuna, a Višnjana 18,3 milijuna kuna. U Poreču s proračunom teškim 241,3 milijuna kuna je taj iznos mjesečno iznosio 1.571 kunu po vijećniku. Fažana je tada imala proračun od 44,6 milijuna kuna, a na godišnjoj razini je za sve vijećnike, njih 13, izdvajala 65 tisuća kuna. Šećer za kraj: najbogatija općina u Hrvatskoj, Općina Medulin, koja je referentne godine imala proračun od 104 milijuna kuna, političkim je strankama i listama sveukupno podijelila 45 tisuća kuna. U Višnjanu se toliko dobilo na račun jednog jedinog vijećnika. Nevjerojatno, ali istinito.
Novac iz proračuna je za Angela Matticha krucijalna stavka opstanka. Njegova stranka, za razliku od IDS-a, nema prihode iz drugih proračuna, Sabora, Županije. Ovisi isključivo o Višnjanu. Na sreću, Angelo Mattich je upravo u Višnjanu načelnik.
Angelo Mattich
Da bi omogućio to povećanje već se u travnju morao izglasati rebalans proračuna. Tako i bi. A stavka o financiranju političkih stranaka je podebljana za 100 tisuća kuna; 'skočila' je sa 168 tisuća kuna na 268 tisuća kuna.
Državni ured za reviziju također je u svom izvješću utvrdio porast bogaćenja Matticheve nezavisne liste, 2016. godine registrirane kao stranka pod nazivom Nezavisna lista Višnjan. Predsjednik stranke je naravno Angelo Mattich.
Viktorija Antolović: 'Sramotno. Za stranke imamo, za vrtić ne'
Tako revizori navode da je 2021. prihodovao 360 tisuća kuna, što je 270 tisuća kuna, odnosno 300 posto više nego 2020. godine. Prije tri godine je Nezavisna lista Višnjan iz proračuna dobila 90 tisuća kuna, a izborne 2021. 347 tisuća kuna, s time da je potonje realizirano uz 13,2 tisuća kuna iz nekih drugih prihoda.
„U odnosu na prethodnu godinu, najznačajnije odstupanje odnosi se na prihode iz proračuna jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave koji su veći za 257,040 kuna ili 285,6 posto uslijed povećanja sredstava na temelju odluke predstavničkog tijela Općine te prenesenih sredstava s posebnih računa dva člana predstavničkog tijela izabrana s liste grupe birača koja su pristupila stranci“, piše u izvješću o obavljenoj financijskoj reviziji za 2021. godinu.
IDS je na sjednici Vijeća pružao otpor, ali uzalud. Nezavisna vijećnica na IDS-ovoj listi Viktorija Antolović suprotstavila se toj odluci povukavši paralelu s Općinom Punat (Primorsko-goranska županija, op.n.) koja je, kako je kazala, Višnjanu nalik i po broju stanovnika i po visini proračuna, a koja je iste godine kada se donosila sporna odluka za političke stranke izdvajala 4.425 kuna po vijećniku godišnje, odnosno sveukupno za sve predstavnike u vijeću 50 tisuća kuna.
Viktorija Antolović
Potom je, razvidno je iz audio snimke s Vijeća, prijedlog odluke usporedila i s Porečom naglasivši da, kada je uspoređivala iznose, nije mogla vjerovati što „gleda“. S tom se njezinom tvrdnjom i mi lako možemo složiti. I mi, smo, naime, u početku mislili da se u odluci Općine Višnjan potkrala štamparska greška. Ili Općini Višnjan ili svim ostalim jedinicama lokalne samouprave.
- Znači Grad Poreč koji ima 16 vijećnika, po vijećniku izdvaja 1.571 kuna (mjesečno, op.n.), po vijećnici 1.728 kuna. Ali ne, mi bismo 3.570. Ovaj prijedlog ne samo da smatram sramotnim, nego će, ako ga mi izglasamo, značiti da sebi na godišnjoj razini podižemo (iznos, op.n.) na 402 tisuće kuna. Ako mi to izglasamo, a s druge strane tražimo da se podignu cijene vrtića koje će plaćati mještani, onda svaka nam čast, poručila je tada vijećnica Antolović.
Ana Černjul: Načelniku prioritet nije Općina, nego on sam i njegova interesna skupina
Angelo Mattich joj je na sve kao pravi prototip lokalnog šerifa, svisoka, bahato i posprdno dobacio da se kao mlada kolegica prvo upozna s financiranjem političkih stranaka. Naglasio je da je Općina Višnjan postojala i prije njezinog dolaska i njezinih "nadobudnih misli" te da s obzirom na to da nije članica niti jedne stranke ne može govoriti o njihovom financiranju. Docirao joj je da mora proučiti puno zakona prije nego počne dijeliti lekcije na sjednicama Vijeća. Neumjesne svote opravdao je pozivajući se na zakon koji definira da se stranke financiranju iz proračuna.
Antolović se, međutim, nije dala smesti te mu je poručila da je zakonom određeno da se ne smije dodijeliti manje od tisuću kuna godišnje po vijećniku, a ne gornja granica do koje iznosi mogu ići, naglasivši još jednom da Poreč s 13 vijećnika izdvaja 25.301 kunu mjesečno, a Višnjan s devet vijećnika 33.558 kuna.
Zanimljivo da već iduću godinu, nakon što je napunio kesu koja se u kampanji, pretpostavimo, dobrano istrošila, Mattich i njegova lista 'staju na loptu'. Ali ni približno koliko bi trebalo. Za 2022. po vijećniku se mjesečno izdvajalo 1.900 kuna mjesečno, 2.090 kuna za vijećnice. Ove godine je, izraženo u eurima, za financiranje stranaka u proračunu osigurano ukupno 31.475 eura, mjesečno po vijećniku, dakle, 1.974 kuna.
Ana Černjul
Predsjednica višnjanskog IDS-a i tamošnja vijećnica Ana Černjul kaže da njezina stranka ostaje dosljedna svojem stavu.
- Zbilja je nevjerojatno s kojom lakoćom načelnik Mattich troši stotine tisuća proračunskih dosadašnjih kuna i trenutnih eura i iste pretače i akumulira za vlastite potrebe, u ovom slučaju predizborne i stranačke. S obzirom da smo općina s najvećim poreznim i komunalnim opterećenjima u okruženju, ali i općina s najnižim stupnjem komunalnih i socijalnih usluga, jako je važno da građani znaju što su prioriteti načelnika i gdje odlazi njihov novac. Prioritet je u ovom slučaju on i njegova stranka, odnosno ostanak na vlasti. Dakle, nije prioritet niti novi prostorni plan koji je nakon dvije godine nerada propao pa je opet na samom početku, nisu prioritet ni niža cijena vrtića ni obećani društveni domovi, ni obilaznica – već financiranje njega i njegove interesne skupine, poručila je Černjul.
Općini smo poslali upit o razlozima zbog kojih su cifre toliko visoke i u nesrazmjeru s proračunom, ali do zaključenja teksta nismo dobili odgovor. Objavit ćemo ga kada i ako stigne, a s obzirom na to da smo, kao što smo već pisali, mjesecima čekali odgovore tražene čak i preko prava na pristup informacijama, koje u cijelosti nismo dobili ni nakon prijave Povjereniku za informiranje koji Općinu upozorio da nam dostavi tražene podatke.