Pripajanje Albaneža pulskom Vodovodu, raskid koncesije i prebacivanje upravljanja nad medulinskom lučicom s komunalnog društva Buža d.o.o. na Lučku upravu Pula te, konačno, uvid u projekt gradnje Doma umirovljenika tri su krucijalna problema koja su i na sinoćnjoj sjednici Općinskog vijeća Medulina bila u fokusu vijećnika. Dogovoreno je stoga da bi se upravo za te točke trebala sazvati tematska sjednica na koju bi bili pozvani svi mjerodavni i upućeni predstavnici institucija, a prijedlog je podržao i medulinski načelnik Ivan Kirac.
Od te tri problematike, goruća je ona o preuzimanju lučice jer, kako je pojašnjeno, Općina je uložila milijunske iznose u to područje, izgradnju obalnog zida, rekonstrukciju molova, nabavku pontona, odmuljivanje..., a iz Ministarstva mora su im hladno poručili tek da "nisu trebali". S obzirom da u Općini ne žele olako prepustiti lučicu bez dogovornog rješenja oko raskida koncesije i svega što taj postupak nosi, a da u ministarstvu nisu uspjeli postići dogovor, nametnula se potreba da vijećnici zajedno to rasprave i pronađu neko rješenje. Naputak Ministarstva je da Lučka uprava mora preuzeti koncesiju na tom području, ali i da se pokušaju dogovoriti i izbjeći sudske postupke.
Tijekom Aktualnog sata vijećnik Goran Buić predložio je nadalje da se, po uzoru na Savičentu i njihovo vođenje Kaštela Morosini-Grimani, osmisli način valorizacije Arheološkog parka Vižula koja, po njegovim riječima, ima neiskorištenog potencijala pa čak bi u budućnosti mogla biti i dio zaštićenog područja i spadati pod Javnu ustanovu Kamenjak i imati u toj ustanovi zasebni odsjek koji bi brinuo o Vižuli i osmišljavao prigodne programe. "Vižula je istražena, ali malo se od toga na Vižuli vidi", rezimirao je Buić.
S njim se složio načelnik Kirac koji je ustvrdio da su uložena značajna sredstva u rekonstrukciju i uređenje arheološkog parka, da tamo postoje i dva kontejnera za ugostiteljsku namjenu koja nisu u funkciji te da bi zasigurno trebalo i tu lokaciju, ali i neke druge u općini, bolje valorizirati. Pritom je spomenuo kamenolom Cave Romane koji je ušao kao strateški projekt u ITU mehanizam, ali prije treba riješiti parcelaciju i potom aplicirati na EU fondove i onda krenuti u osmišljavanje kvalitetnih sadržaja, rekao je Kirac. Inače, kako se moglo čuti, izrada Plan upravljanja Vižulom kandidirana je i na INTERREG-ov natječaj i do kraja godine bit će poznato je li odobren.
Vijećnik Pero Medić upitao je da li je Općina, po uzoru na Grad Pulu, zatražila od Istarske županije brisanje lokacije kompostane i sortirnice na Kaštijunu u županijskom Prostornom planu, na što mu je odgovoreno da jeste, i Općina i tvrtka Albanež zatražili su brisanje svega što se planiralo graditi na tom području. Na pitanje istog vijećnika kako će se u proračunu namaknuti manjak prihoda zbog gubitka prireza, načelnik Kirac je rekao da će se povećati porez na kuće za odmor s 1,99 na 4 eura po kvadratu te da se to odnosi samo na nerezidente koji iznajmljuju kuće na području općine Medulin.
Velika rasprava povela se i oko nereda kojeg su u Banjolama stvorili optički kablovi koji se razvlače i po zraku te su estetski jako nagrdili naselje i izazvali negodovanje mještana. Dio kablova je postavljen i ispod zemlje, ali na svega 10-ak centimetara dubine i iznad svih ostalih instalacija što bi u budućnosti moglo također izazvati velike probleme, bilo uslijed kvara na drugim instalacija, bilo na samom optičkom kablu.
Postavljeno je i pitanje hoće li se, nakon rušenja molova u Burlama, nastaviti rušenje molova i uklanjanje nelegalnih vezova u Vinkuranskoj vali. Načelnik Kirac odgovorio je da Lučka kapetanija nastavlja kontrolu na cijelom području i po njihovom nalogu ići će se uskoro uklanjati i bespravni molovi u Vinkuranskoj vali.
Napreduje li projekt biciklističke staze Banjole -Premantura bilo je pitanje upućeno pročelniku za komunalnu izgradnju i održavanje Goranu Perušku, koji je odgovorio da su imali problema zbog potrebne sječe šume na toj dionici u vlasništvu Republike Hrvatske te da su, ponukani problemima na Valkanama u Puli, odlučili tražiti dozvolu. Upravo za danas od Ministarstva, rekao je pročelnik Peruško, očekuju rješenje kojim bi se imovinsko-pravni odnosi u cijelosti riješili i to bi im omogućilo da počnu čistiti cijelu trasu i sječi stabla.
U nastavku sjednice Vijeća usvojen je rebalans proračuna za ovu godinu nakon prihvaćanja niza izmjena po programima javnih potreba. Ukupni prihodi i primici povećavaju se za 1,75 milijuna eura.
Prihodi poslovanja rastu u ovoj godini za gotovo 1,9 milijuna eura i očekuju se u visini od 14,6 milijuna eura, a od prodaje nefinancijske imovine smanjuju se za oko 132 tisuće eura. Prihodi od poreza rastu za dva milijuna eura od čega se 61 posto odnosi na porast poreza na promet nekretnina, a značajno rastu i prihodi od poreza na dohodak i poreza na kuće za odmor. Na rashodovnoj strani povećavaju se rashodi za zaposlene za 65 tisuća eura, povećavaju se rashodi za pomoći, prvenstveno ŽUC-u, potom se povećavaju i subvencije za vrtiće, a osigurana su i dodatna sredstva za biciklističku stazu Premantura-Kamik, dom umirovljenika, dvorište vatrogasnog doma, balon dvoranu Banjole te Dječji vrtić Medulin.