Nakon konferencije za medije na temu bespravne gradnje, u društvu istarskog župana Borisa Miletića, obišli smo nekoliko lokacija bespravno sagrađenih objekata. U nastavku je kratki razgovor u kojem smo pokušali saznati što je župan, kao dugo godina najmoćniji istarski političar, učinio da se spriječi bespravna gradnja, posebice praksa legalnog priključivanja nezakonitih objekata na javnu infrastrukturu.
Strujni kablovi na negrađevinskom zemljištu - favela Peroj
U ovakvim divljim naseljima vide se često kablovi struje koji vire iz zemlje, a koji su spremni da se na njih spoje novo pridošli vikendaši. Tko je dao ovlasti za dovođenje struje?
Ako želite priključak za struju obraćate se HEP-u, kao što se za telefon obraćate nekom tele operateru, a za vodu idete vodovodu.
Evo vodovod je dobar primjer. Jeste li se ikad obratili direktoru vodovoda, kojeg pretpostavljam da poznajete, da ga upozorite na to da osigurava priključak vode bespravnim graditeljima?
Vodu je moguće zatražiti i za potrebe poljoprivrede. Nije problem dovesti vodu ako se netko želi baviti poljoprivredom. Međutim to se onda zloupotrebljava. Ja ukazujem na taj dio.
Voda na poljoprivrednom zemljištu, Fažana
Međutim, jeste li direktora ikada upozorili da vodu za poljoprivredu dovodi na parcelirana zemljišta? Ranije ste i sami rekli da nitko ne kupuje 200-300 kvadrata zemlje da bi se bavio poljoprivredom.
Slažem se, ali vodovod mora postupati temeljem svog pravilnika. Ne možete vi nagađati što će biti sutra. Možda će stvarno biti poljoprivreda. Ne možete na taj način reći - vi mi se sviđate pa ćete dobiti vodu, vi ne pa nećete. Mora postojati neki pravilnik.
Što može vodovod učiniti ako su vodu doveli nekome, a na kraju se ispostavi da se taj netko ne bavi poljoprivredom? Može li se prekršiteljima zatvoriti vodu?
Teoretski da. Ali ako tražite vodu to radite putem nekog ugovora koji obavezuje obje strane i koji se ne može tek tako raskinuti.
Septička jama na poljoprivrednom zemljištu
Što je sa septičkim jamama koje su najčešće probušene pa fekalije odlaze izravno u tlo i podzemne vode?
Za to je nadležan vodopravni inspektor, a jasno je da septičke jame ne bi smjele propuštati tekućine. Vrlo je teško nagađati koliko je takvih vodo propusnih jama.
Stotinjak metara odavde nalazi se šuma koju je parcelirala i prodala Vesna Glavić, direktorica nekoliko poduzeća Antona Klimana.
Ne znam tko je ta gospođa. Mi nikome ne branimo da raspolaže svojom imovinom, to nije problem. Problem su ovakva divlja naselja koja kasnije nastaju na tim zemljištima.
Parcelirana šuma Vesne Glavić
Ali, vidite li problem u poveznici između Antona Klimana, koji kao deklarirani borac protiv bespravne gradnje zapošljava na mjestu direktorice gospođu Glavić dok ona parcelira i preprodaje šumske čestice na kojima su sada postavljene mobilne kućice?
Rekao sam da je to nadstranačko pitanje. Ne želim politizirati niti se baviti bilo kojom političkom opcijom, kao ni ulaziti u bilo koje pojedinačno pitanje, već samo ukazati da cijelom fenomenu treba stati na kraj.
Je li vam poznat slučaj parcelacije i sječe šume od strane Darija Marčete o kojem je naš portal napisao više članaka? Jeste li o tome porazgovarali članovina obitelji Marčeta s obzirom na to da se vjerojatno poznajete iz stranke?
Parcelirana šuma Darija Marčete
Nije mi poznat taj slučaj i nisam s njime o tom pitanju razgovarao. Vi opet spominjete stranačke teme, ali ovo je nadstranačka tema. Ovo nema veze s lokalnom politikom već s kršenjem propisa.
Pitanje je nadstranačko. Ali stranka je itekako važna. Vaši su stranački kolege bili na čelu brojnih gradova i općina u kojima se devastacija godinama događala.
Nepoštivanje propisa nema veze sa stranačkom politikom. Ukoliko se propisi ne poštuju nadležne službe trebaju raditi svoj posao. Moj je prijedlog da se ovlasti spuste na regionalnu i lokalnu razinu i povećaju kazne kako se to ne bi događalo.
Ali upravo su se na lokalnoj razini događale brojne nezakonitosti na koje niste reagirali dok ste bili na čelu IDS-a. Uzmimo primjer Kostešića, bivšeg načelnika Marčane i vašeg stranačkog kolege. Tamo je stanje katastrofalno i to se godinama toleriralo. Jeste li s njime ikada porazgovarali o tome?
Razgovarao sam sa svim načelnicima neovisno o stranačkoj pripadnosti. Problem traje 20-ak godina. Veliki se problem dogodio ozakonjenjem brojnih nelegalnih objekata, a u proteklih nekoliko godina je poprimio puno veće dimenzije.
Koji su izgledi da se ovlasti građevinske i drugih inspekcija koje su sada pod Državnim inspektoratom zbilja spuste na razinu županije, odnosno da će premijer Plenković reagirati na ove probleme?
Pa mislim da je i njemu u cilju da pravna država funkcionira. Ukoliko oni to ne mogu napraviti, pa neka prepuste nama.
Bespravno ograđen pašnjak i prilaz moru, Peroj
Foto: Manuel Angelini, Ivan Dobran