Politika i društvo

Izbori u brojkama

Najstarijem kandidatu 95, a kandidatkinji 87 godina

Najstariji kandidat za zastupnika rođen je 20. siječnja 2029. godine i na listi je koalicije Domovinskog pokreta u 1. izbornoj jedinici, najstarija kandidatkinja rođena je 24. kolovoza 1937. godine i nalazi se na listi Socijalističke radničke partije Hrvatske u 10. izbornoj jedinici


 
2 min
HINA
Pixabay/Ilustracija

Najstariji kandidat za zastupnika rođen je 20. siječnja 2029. godine i na listi je koalicije Domovinskog pokreta u 1. izbornoj jedinici, najstarija kandidatkinja rođena je 24. kolovoza 1937. godine i nalazi se na listi Socijalističke radničke partije Hrvatske u 10. izbornoj jedinici

Saborska je fotelja magnet za sve dobne skupine, proistječe iz podatka Državnog izbornog povjerenstva (DIP) da najstariji kandidat za saborskog zastupnika ima 95, a najmlađi 18 godina, najstarija kandidatkinja broji 87, a najmlađa 18,5 godina.

Najstariji kandidat za zastupnika rođen je 20. siječnja 2029. godine i na listi je koalicije Domovinskog pokreta u 1. izbornoj jedinici, najstarija kandidatkinja rođena je 24. kolovoza 1937. godine i nalazi se na listi Socijalističke radničke partije Hrvatske u 10. izbornoj jedinici.

Najmlađu kandidatkinju za zastupnicu, rođenu 12. listopada 2005., ima stranka Odlučnost i pravednost, a najmlađi kandidat, rođen 8. siječnja 2006. nalazi se na listi stranke Ivana Pernara.

Na svim izbornim listama za travanjske parlamentarne izbore ukupno je 2302 kandidata, što znači da na jedno zastupničko mjesto računa 15, 2 kandidata.

Muškarci su i ovoga puta zastupljeniji od žena, odnos je 58 naprema 42 posto.

Kandidati za zastupnike sve stariji 

Iz izbora u izbore, kandidati za saborske zastupnike sve su stariji, na ovim izborima prosječno su stari 50,7 godina i najstariji su unatrag četiri izborna ciklusa. Na izborima 2015., u prosjeku, su imali 44, 5 godina, godinu poslije 47,4 godine, a na izborima 2020. godine 48, 6 godina.

Čak 90,6 posto kandidata starije je od 30 godina, a samo 9, 4 posto ih ima manje od 30 godina.

Za izbore u 10 izbornih jedinica u Hrvatskoj i u 11. izbornoj jedinici, u kojoj bira hrvatska dijaspora, a čini je cijeli svijet, natječe se 165 pravovaljanih listi. Stranačkih, odnosno koalicijskih je 163, a neovisnih samo dvije: Damira-Kristijana Rogine i Viktora Šimunića.

Broj pravovaljanih, odnosno prihvaćenih listi, najmanji je od izbora 2015., kada je takvih listi bilo 166, na izborima godinu poslije 177, a rekordnih 192 liste bilo je na izborima u koroni obilježenoj 2020. godini.


Nastavite čitati

Poštovani gospodine Plenkoviću, digli ste si plaće, a kada će na dnevni red doći medijske slobode i prava novinara?

Sindikat novinara Hrvatske upozorava i na činjenicu da novinari/ke za svoj odgovorni i društveno važni rad za javno dobro zarađuju u prosjeku svega 1.043 EUR neto. Usto, samo u dva javna medija redovito se obnavljaju kolektivni ugovori, dok u privatnim medijima gotovo  u potpunosti izostaje i socijalni dijalog i zaštita radničkih prava i kolektivni ugovor. Time se medijskim radnicima u RH krši temeljno ljudsko pravo na sindikalno organiziranje i kolektivno pregovaranje iako EU od svih članica traži pokrivenost od 80 posto tržišta rada kolektivnim ugovorima

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.