Politika i društvo

POZIVAJU SE NA 'SIGURNOSNE RAZLOGE'

OPASNO DODVORAVANJE NASILNICIMA Poplašene pulske vlasti skidaju zastavu duginih boja, a policija im suflira

Grbinovom odlukom o skidanju zastave samo su legitimirani i ohrabreni nasilnici * Najtužniji su u ovoj priči strah i podilaženje gradskih vlasti, policije, a onda i velike oportune većine građana, koja baš i nije nevina u izboru vlasti koja 35 godina osporava povijesne istine i rehabilitira ustaštvo


 
3 min
Zoran Angeleski

Grbinovom odlukom o skidanju zastave samo su legitimirani i ohrabreni nasilnici * Najtužniji su u ovoj priči strah i podilaženje gradskih vlasti, policije, a onda i velike oportune većine građana, koja baš i nije nevina u izboru vlasti koja 35 godina osporava povijesne istine i rehabilitira ustaštvo

Nakon što su si u ponedjeljak pulski Demoni  na Dan antifašističke borbe dopustili u sve jačem desničarenju oteti i ponižavajuće okrenuti transparente "Hvala partizani", "Hvala partizanke", te se, dakako maskirani, s 'plijenom'  fotografirali ispred grafita "Vukovar" - pritom nimalo prijemčivi za istinu da su "tifusari" zaslužni za stvaranje suvremene Hrvatske i pripajanje Istre matici Hrvatskoj, Pula se nastavila radikalizirati, gubeći svoje tradicionalno antifašističko obilježje.

To ne brine previše gradonačelnika Peđu Grbina i njegovu stranku koja se kočoperi nazivom socijaldemokratska.

Štoviše, dokaz da gradske vlasti podilaze najnižim strastima (nakon kojih mogu uslijediti samo fizički napadi) već je provedena odluka Grada o uklanjanju zastave duginih boja s Komunalne palače za vrijeme prijenosa dviju dosadašnjih utakmica hrvatske nogometne reprezentacije protiv Engleske i Paname na Svjetskom prvenstvu na Forumu. Nakon završetka javnog okupljanja, zastava je ponovno vraćena na palaču.

Na sporno skidanje zastave prve su, u intervjuu našem portalu prošlog petka, dan uoči subotnje Povorke ponosa, ukazale njegove organizatorice.

- Zašto je uklonjena baš na dan utakmice? Kako se "veliki domoljubi" ne bi osjetili uvrijeđeni i pokušali je skinuti? Zato što se domoljublje navodno iskazuje isključivo navijanjem za reprezentaciju? Queer osobe također su građanke i građani ove zemlje. I mi navijamo, živimo, radimo i sudjelujemo u društvu. Pa ipak, ponovno se događa da postajemo nevidljivi upravo onda kada je najvažnije da budemo vidljivi, kazala je tada, s pravom, Ana Bačić iz udruge Proces. 

Potez sa skidanjem zastava ovako su obrazložili iz Grada Pule: "Mjera privremenog skidanja zastave donesena je iz sigurnosnih razloga nakon konzultacija te uvažavajući preporuke policije. Ta mjera nije usmjerena na simboliku ili značenje zastave koja je u ovom trenutku na svom uobičajenom mjestu".

Vodstvo istarske policije pitali smo o kakvim se sigurnosnim razlozima radi i ne podilazi li se uklanjanjem zastave najnižim strastima dijela navijača.

Hladnokrvno preskočivši pitanje o podilaženju niskim strastima, iz Ureda načelnika Policijske uprave istarske Alena Klabota odgovoreno je ovako: "Obavještavamo Vas kako je iz preventivnih i organizacijskih razloga, organizator donio odluku, nakon konzultacije s predstavnicima policijske postaje, da se zastava privremeno ukloni za vrijeme održavanja javnog okupljanja, nakon čega je zastava vraćena na svoje mjesto".

Kolikogod se pozivali na sigurnost, Grbinova vlast i policija ovime su samo - politikantski, iz straha ili možda dijeleći aktualne 'svete' ideološke stavove - samo legitimirali i ohrabrili sve nasilnije osporavatelje osnovnih ustavnih prava i normalnih civilizacijskih dosega.

Najtužniji su u ovoj priči strah i podilaženje gradskih vlasti, policije, a onda i velike oportune većine građana, koja baš i nije nevina u izboru vlasti koja 35 godina osporava povijesne istine i rehabilitira ustaštvo. Tako nastavljamo u planskom vječitom krugu mržnje kojom se uspješno zakapaju svi egzistencijalni ekonomski problemi, ali i mir, vladavina zakona, demokracija, napredak zajednice.

Pulske vlasti dodali su na koncu načelno i ovo: "Grad Pula podržava isticanje zastave duginih boja temeljem zahtjeva organizatora i udruga koje djeluju na području zaštite ljudskih prava, ravnopravnosti i uključivosti. Zastava je početkom lipnja postavljena povodom održavanja Povorke ponosa i povezanih aktivnosti koje su tijekom lipnja organizirane u gradu. Ujedno napominjemo kako će zastava, kao i prethodnih godina, biti ponovno istaknuta do kraja lipnja, odnosno tijekom obilježavanja Mjeseca ponosa.

Usput, zastavu duginih boja na Komunalnu palaču postavio je bivši gradonačelnik Filip Zoričić, na početku svog mandata, ističući tada da "otvorena i transparentna gradska uprava prihvaća i uvažava različitosti svojih građana", te da "zastava duginih boja predstavlja simboličnu potporu LGBTIQ+ zajednici, čime je Pula ponovno stala uz bok otvorenim svjetskim sredinama koje iskazuju potporu svim građanima iz LGBTIQ+ zajednice".


Nastavite čitati

Pula
 

Radojčić poslala otvoreno pismo Grbinu: "Uspostavite mrežu rashladnih skloništa dostupnih građanima u svim dijelovima grada"

Gradske knjižnice, prostori mjesnih odbora, društveni centri, dnevni boravci za umirovljenike, kulturne ustanove i drugi javni objekti mogu se privremeno organizirati kao rashladna skloništa tijekom najtoplijeg dijela dana. Potrebno je osigurati klimatizirani prostor, pitku vodu, mjesta za odmor te jasnu i pravovremenu informaciju građanima gdje se ta mjesta nalaze i kada su otvorena, poručila je saborska zastupnica i pulska gradska vijećnica iz redova Možemo!

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.