Osobe s invaliditetom i obitelji djece s teškoćama u razvoju na prosvjedu u četvrtak iznijeli su probleme s kojima se svakodnevno suočavaju i naveli nove koje, smatraju, donosi Zakon o osobnoj asistenciji, a resorno Ministarstvo i druge udruge rekli su da ne vide razlog za prosvjed.
Zvukom bubnjeva, zvižduka, transparentima te svjedočanstvima, prosvjednici, među kojima i djeca, s prosvjeda održanog na Markovom trgu poručili su Vladi da im je dosta.
Suzana Rešetar, predsjednica Udruge obitelji djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom SJENA - Zagreb, koja je jedan od organizatora prosvjeda koji je trajao gotovo sat i pol, rekla je kako je "država još jednom pokazala da se nema pravo zvati socijalnom. Još jednom nam je Vlada na čelu s Andrejom Plenkovićem pokazala da smo nebitni i nevidljivi, nakon svih sastanaka i obećanja", ustvrdila je Rešetar na prosvjedu.
Dodala je kako im je dosta čekanja na dostojanstven život najranjivije skupine u društvu te diskriminacije u odgojno-obrazovnim ustanovama, na tržištu rada i na svakom koraku, a dosta im je i smještanja u ustanove.
Rešetar je rekla da dobiveno povećanje osobne invalidnine nije dovoljno, dok iznos ovisi o stupnju invaliditeta, a troškovi terapija i pomagala su veliki i u porastu.
Za dugoočekivani Zakon o osobnoj asistenciji kazala je da vladajuće 'može biti sram jer osobama s invaliditetom smanjuje prava i usluge'.
Prosvjednici traže hitne ispravke Zakona i prije no što uđe u saborsku proceduru, traže i hitno povećanje naknada na osnovi invaliditeta te osiguravanje pomoći nezaposlenim roditeljima djece s teškoćama.
Traže i da uvaže njihove prijedloge prije nego što Zakon o porodiljnim potporama za dopust za njegu djeteta sa smetnjama u razvoju stupi na snagu u siječnju.
Osim toga traže i hitne izmjene Zakona o socijalnoj skrbi jer ga, kažu, nisu uskladili da bude postulat Zakona o inkluzivnom dodatku, ali i pravo da roditelji - njegovatelji po smrti djeteta imaju pravo na naknadu po principu 6+6.
Okupljeni na prosvjedu zatražili ostavke cijele Vlade
Okupljeni na prosvjedu pozvali su na ostavku cijele Vlade, savjetnika te čelnike Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske (SOIH) i Hrvatskog saveza udruga osoba s tjelesnim invaliditetom (HSUTI).
U svojim govorima i skandiranjima nisu birali riječi, a u jednom trenutku pojedini prosvjednici drmali su zaštitnu ogradu na Trgu svetog Marka, koju su nadzirali policijski službenici.
Prosvjed je došlo podržati i nekoliko saborskih i gradskih zastupnika.
Sjena odbila sastanak u Vladi, a ministar sastanak na prosvjedu
Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike u 11 sati, prije prosvjeda, održalo je sastanak s ciljem da se još jednom pozovu predstavnici Udruge Sjena da bi o toj tematici zajedno razgovarali u širem krugu i drugih udruga te objasnili da nema potrebe za prosvjedom.
No, Udruga Sjena odbila je taj sastanak te pozvala ministra Marina Piletića na sastanak "na ulici".
Ministar Piletić je nakon održanog sastanka i prosvjeda, komentirao novinarima u Banskim dvorima cijelu situaciju, još jednom poručivši da razumije prosvjednike, no kako je Zakon o osobnoj asistenciji epohalan iskorak i ne vidi razlog za prosvjed.
Upitan hoće li prijedloge prosvjednika uvažiti i mijenjati zakon, ponovno je podsjetio kako je on u javnom savjetovanju i svi su prijedlozi dobrodošli.
Naglasio je kako je na prosvjedu iznesen i niz zahtjeva koji se zapravo najmanje tiču tog zakona.
Prosvjednici su tvrdili da roditelji koji imaju status roditelja-njegovatelja gube s novim zakonom pravo na osobnog asistenta, ali ministar je objasnio da oni ni do sada zakonski nisu imali pravo na tu uslugu jer ona korelira s uslugom koju pruža roditelj-njegovatelj, a što EK smatra dvostrukim financiranjem.
No, istaknuo je, djeca do 18. godine mogu koristiti uslugu pomoćnika u nastavi.
Govoreći o Zakonu o inkluzivnom dodatku, koji će na snagu stupiti u siječnju 2024., rekao je kako sve ono što je smisao inkluzivnog dodatka su već postojeća prava - invalidnina, uvećani dječji doplatak, naknada za ugroženog kupca energenta… dok će Zakon ta prava povećati i proširiti.
Upitan hoće li promijeniti odredbu da se roditelji-njegovatelji po smrti djeteta odmah moraju prijaviti na burzu, pojasnio je kako to nije točno te da su predstavnicima Sjene već rekli da će to biti jedna od sljedećih tema kod izmjene Zakona o socijalnoj skrbi i Zakona o tržištu rada sljedeće godine.
"Oni koji se nažalost nalaze u takvoj situaciji, imaju mogućnost da se u roku od 30 dana prijave na HZZ i tamo ostvare naknadu 3+3 koju pruža. Proširit ćemo rok prijave i razmisliti kroz izmjene zakona što još možemo unaprijediti", rekao je ministar Piletić.
Na sastanak s ministrom odazvala se predsjednica SOIH-a Marica Mirić, saborska zastupnica Ljubica Lukačić te Helena Melovnik Zrinjski iz GI "Pomozimo djeci s invaliditetom" koje su podržale Vladine poteze, dok je Melovnik Zrinjski dodatno upozorila kako su neka prava na prosvjedu interpretirana drugačije.