Češki fond „Investika“ dobio lokacijsku dozvolu za luksuzni hotel u Fažani
U sve tri istarske investicije iz praškog fonda zasad su uložili oko 25.000.000 eura
Uz bogatu muzejsku i arhivsku građu te građu iz privatnih ostavština, postav - koji će biti trojezičan - uključivat će i multimedijalne i video sadržaje
Uz bogatu muzejsku i arhivsku građu te građu iz privatnih ostavština, postav - koji će biti trojezičan - uključivat će i multimedijalne i video sadržaje
Memorijalna kuća Joakima Rakovca u Rahovcima (Rakovcima) nedaleko Poreča svečano se otvara u četvrtak u 19 sati.
Skromnija kuća postala je memorijalna kuća još 1975. godine no, kako nam kaže povjesničar dr. Milan Radošević, sada je u potpunosti obnovljena i Memorijalna kuća Joakima Rakovca i s novim, bogatijim postavom.
U obnovljenoj rodnoj kući narodnog heroja Joakima Rakovca (1914. - 1945.) bit će predstavljen novi muzejski postav - povijest nastanka i razvoja antifašističkog pokreta i djelovanje istaknutih ličnosti u tom dramatičnom povijesnom razdoblju.
Izložit će se fotografije, dokumenti i druga građa iz Zavičajnog muzeja Poreštine, Povijesnog i pomorskog muzeja Istre (nekadašnjeg Muzeja narodnooslobodilačke borbe / Muzeja narodne revolucije Istre) i nekoliko arhivskih ustanova, pomoću koje će se pratiti uzroci i posljedice niza složenih i potresnih povijesnih događaja, kao i uloge najvažnijih sudionika tih događaja.
Izborom predmeta nastojat će se vjerodostojno pretočiti duh toga vremena, revolucionarni žar i žrtvovanje naroda u višegodišnjoj borbi za nacionalnu i socijalnu slobode Istre.
Uz bogatu muzejsku i arhivsku građu te građu iz privatnih ostavština, postav - koji će biti trojezičan - uključivat će i multimedijalne i video sadržaje.
Svečanost organiziraju Grad Poreč, Zavičajni muzej Poreštine i Udruga antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske.
Joakim Rakovac, antifašist, partizan, politički vođa, narodni heroj (Rahovci [Rakovci] kraj Baderne, 14. rujna 1914. - Križnjak kraj Korenići iznad Limske drage, 18. siječnja 1945.) otac je književnika i novinara Milana Rakovca.
Uoči napada Italije na Jugoslaviju mobiliziran je u talijanske specijalne bataljune. Simulirajući bolest pušten je kući te se krajem 1942., preko narodnjaka i partizana Jože Šurana, pridružio narodnooslobodilačkom pokretu (NOP). Započeo je intenzivno raditi na jačanju NOP-a na Poreštini. U veljači 1943. osnovao je u Rahovcima seoski narodnooslobodilački odbor (NOO), koji je postao važan čimbenik za razvitak NOP-a u tome kraju, a i šire po Istri.
Pristupio je prvoj simpatizerskoj skupini Komunističke partije Hrvatske (KPH), osnovanoj kraj sela Fabci u travnju 1943., a u svibnju je postao članom KPH. Politički je djelovao na Poreštini i Pazinštini. S J. Šuranom bio je glavni organizator odlaska u partizane (Gorski kotar) prve veće skupine rodoljuba s tog područja, s proplanka Rušnjak.
Od osnutka NOO-a za Istru potkraj kolovoza 1943. bio je njegovim predsjednikom. Za kapitulacije Italije sa skupinom mladih boraca razoružao je garnizone u Cerovlju i Borutu, a potom sudjelovao u oslobođenju Pazina i Poreča.
Okružni NOO za Istru donio je 13. rujna 1943. odluke o priključenju i sjedinjenju Istre s Hrvatskom, a 25.–26. rujna predstavnici naroda osnovali su u Pazinu Pokrajinski narodnooslobodilački odbor za Istru na čelu s Rakovcem te su potvrdili odluku od 13. rujna o odcjepljenju Istre od Italije i njezinu ujedinjenju s maticom zemljom.
Nakon njemačke listopadske ofenzive Rakovac je nastavio organiziran i sustavan rad. Postao je članom Okružnog komiteta KPH za Istru, bio je vijećnik Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Hrvatske (ZAVNOH) te sudjelovao na II. zasjedanju Antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Jugoslavije (AVNOJ) u Jajcu 29. studenog 943. i na III. zasjedanju ZAVNOH-a u Topuskom 8.-9. svibnja 1944. Po cijeloj je Istri organizirao narod, pridobivao svećenike i druge antifašiste.
Poginuo je u njemačkom napadu na selo Koreniće u akciji čišćenja Istre od partizana, provođenoj ujesen 1944. i zimi 1944./45.
Nakon pogibije bio je u tajnosti pokopan na groblju u Juralu, a 1954. njegovi su posmrtni ostaci premješteni u Poreč, pod spomenik na trgu koji nosi njegovo ime (bivši Cimarè). Brončani kip, nazvan Partizan, rad je riječkog akademskog kipara Vinka Matkovića.
Rakovčevo ime nose brojne ulice i drugi javni prostori širom hrvatskog dijela Istre (i u Rijeci) te osnovna škola u Svetom Lovreču, mjesni odbor i pjevački zbor iz Poreča, kao i nekadašnja porečka tiskara i foto-kino klub, pa i seljačka radna zadruga iz Šurani (1947.-1950.).
Njegova rodna kuća u Rahovcima postala je 1975. Memorijalna kuća Joakima Rakovca (o kojoj od 1980. brine Zavičajni muzej Poreštine), a 1976. je dobila status spomenika kulture. Stalni postav čine zbirka oružja i drugi predmeti vezani za NOP u Istri te etnografski predmeti s Poreštine, koji su izloženi da bi se posjetiteljima približio ambijent istarskoga sela u kojem je Rakovac odrastao (trenutno je zatvorena radi obnove).
Narodnim herojem proglašen je 9. prosinca 1952.
U sve tri istarske investicije iz praškog fonda zasad su uložili oko 25.000.000 eura
Česi se vraćaju u Fažanu ali ovaj put kao gazde. Praški fond Investika dobio je lokacijsku dozvolu za luksuzni hotel s pet zvjezdica tik uz fažansku rivu. Ali to nije sve, Česi na fažanskom priobalju planiraju uložiti najmanje 150.000.000 eura
Kroz projekt „Da navadin Ca“ – Ćakulode za najmlaje u koji su uključeni učenici trećih razreda Osnovne škole „Ivo Lola Ribar“ te Osnovne škole Matije Vlačića tijekom ovog polugodišta uz svoje učiteljice i vanjske suradnike usvajali su običaje našeg kraja i našu domoću besedu
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.