Dio kaznenih djela za koje Državno odvjetništvo tereti pazinske IDS-ovce Igora Ćusa i Dragana Šipraku, aktualnog direktora gradskog poduzeća Usluga odvodnja i ex lidera pazinskog IDS-a, te još četiri osobe, a u slučaju izvlačenja novca iz tvrtke Vladimir Gortan, ove godine odlazi u zastaru.
Potvrdio nam je to Općinski sud u Puli na kojem se predmet vodi, kao što je Istra 24 opširno pisala minulog tjedna, već šest godina, od 2017., kada je optužnica podignuta i potvrđena, ali bez da je održano niti jedno jedino ročište. Iduća, odnosno prva rasprava – iako je pitanje hoće li održati – zakazana je za 30. ožujak.
Prvookrivljeni Igor Ćus smatra da se cijeli slučaj namjerno 'gura' u zastaru. On je, naime, nekadašnji vlasnik tvrtke Ćus Inženjering koja je, navodno, Vladimiru Gortanu izdavala fiktivne račune za nepostojeće radove na poslovnoj zgradi Pasaj u Pazinu, da bi potom taj novac uplaćen na račun njegove firme na ruke davao Draganu Šipraki, koji je tada bio direktor pazinskog gradskog poduzeća Usluge. Šipraka i Ćus braća su po stranačkoj iskaznici.
Drugookrivljeni Šipraka je, opet navodno, a kako se navodi u optužnici, na sudjelovanje u kaznenom dijelu potaknuo i zaposlenike Vladimira Gortana, financijsku direktoricu Gracijelu Rudan, bivšeg pravnika u istom društvu, danas pročelnika Grada Pazina Elvisa Klimana, šefa gradilišta Gorana Milohanića i Elvisa Fornažara.
Prema svjedočenju Ćusa koji je sve i prijavio jer mu je, prema njegovom vlastitom svjedočanstvu, „puknuo film“, Šipraka mu je zauzvrat obećao srediti poslove u Usluzi. No, kako ovaj to na koncu nije učinio, Ćus je 2014. sve ispričao Državnom odvjetništvu.
Navodna kaznena djela počinjena su sada već davne 2008. godine.
Prema kaznenom zakonu, optužbe za kazneno djelo krivotvorenja isprave za što se tereti Ćus, kazneno djelo poticanja krivotvorenja koje je navodno počinio Šipraka te za krivotvorenja i pomaganje krivotvorenja za koje državno odvjetništvo optužuje Rudan, Klimana i Fornažara, u zastaru odlaze 31, listopada ove godine. Za navedena kaznena djela Zakon predviđa kaznu od tri mjeseca do pet godina zatvora.
Svi osim Fornažara, optuženi su i za kazneno djelo protiv imovine prijevarom, a za koje zastara kaznenog progona nastupa 2028. godine. Za to je predviđena kazna od šest do pet godina, odnosno od jedne do osam godina.
- Sud vodi računa o rokovima zastare, a u navedenom predmetu očekuje se skori završetak, napominju s pulskog Općinskog suda.
Upitani je li uobičajena praksa da se u šest godina ne održi niti jedno ročište, priznaju: „Nije uobičajena praksa da se u 6 godina ne uspije održati niti jedna rasprava“. No, napominju: „Međutim u konkretnom slučaju tome je pridonijela brojnost optuženika jer da bi se rasprava mogla održati potrebno je osigurati prisutnost svih optuženika na raspravi a koja odsutnost je više puta bila razlogom odgode. Jedan od razloga odgoda je i poštivanje mjera o udaljenosti sudionika zbog pandemije COVID 19, opterećenost velikim brojem predmeta i bolest imenovanog suca“.
Jedan od razloga zbog kojega predmet nije riješen je, navode sa suda, preopterećenost sudaca kaznenog odjela koji umjesto optimalnih 160 spisa u radu imaju prosječno 350 zbog nedostatka sudaca.
Predmet, podsjetimo, vodi sutkinja Tanja Skandel Monas. Podsjetimo, ona na proljeće odlazi u odvjetnike. Sa suda su nam jučer potvrdili tu informaciju te pojasnili da je zatražila razrješenje od obavljanja sudačke dužnosti sa 17. svibnjem. Ovaj će slučaj potom pasti u ruke neke druge sutkinje, automatskom dodjelom predmeta.
Sutkinja Tanja Skandel Monas nije tražila izuzeće iz predmeta iako joj je majka, Nada Skandel, kao i prvookrivljeni i drugookrivljeni također članica IDS-a, fažanskog. Doduše, da ga je tražila, ne znači nužno da bi joj predsjednik suda to odobrio, ako bi smatrao da to nije nikakva prepreka da vodi predmet.
Sa spomenutom sutkinjom jučer nismo uspjeli stupiti u kontakt, mobitel joj je bio isključen, a sa suda su nam kazali da je trenutno na godišnjem odmoru.