Superizborna 2024. godina – kada se imaju održati izbori za europarlament, Sabor i predsjednika države - sve je bliža. To znači da agencije za istraživanje javnog mnijenja u ovo vrijeme zadovoljno trljaju ruke. Stranke i pojedinci provjeravaju svoju poziciju na političkoj karti, osluškuju bilo birača/ica, zbrajaju se i oduzimaju koalicijski potencijali. Ankete su krenule.
Jedna takva – za osmu izbornu jedinicu – u posjedu je Istre24. Agencija Promocija Plus izradila ju je pred koji mjesec za HNS, što nam je potvrdio Ivan Herak, povjerenik te stranke za Istarsku, Primorsko-goransku i Ličko-senjsku županiju, a čije se ime i testira u istraživanju.
Neodlučnih 22,6 posto
Pa tako na uzorku od 800 glasača i glasačica u Istri i Primorsko-goranskoj županiji, najbolji rezultat ima SDP, kojeg bira 27,8 posto (sigurnih i vjerojatnih) glasača/ica. Slijedi HDZ s 18,4 posto te IDS sa 11,5 posto. Ispod izbornog praga ostaju Most (4,1%), Možemo! (2,8%), Nezavisna lista Iva Rinčić (2,3%) (Iva Rinčić je nezavisna vijećnica u riječkom Gradskom vijeću i županijska vijećnica u tamošnjoj Županijskoj Skupštini), Akcija mladih (1,3%), Radnička fronta (1,1%), Unija Kvarnera (1%), Centar (0,9%), Lista za Rijeku, PGS i HSU dobivaju svaki po 0,8 posto, Domovinski pokret i HNS su na 0,7 posto, a HSS i HSLS na 0,4 posto. Neodlučnih je čak 22,6 posto.
Anketa je, valja napomenuti, rađena prije dogovorene koalicije IDS-a i PGS-a, koja je, zasad, jedina potvrđena u osmoj izbornoj jedinici. Iako je, po ovim rezultatima, nejasno zašto se uopće dogodila, s obzirom na to da PGS nema ni približno dobar rezultat.
IDS-u možda i tri mandata
Ove bi brojke, prema D'Hontu, a kada bismo neodlučne ispitanike ravnomjerno rasporedili proporcionalno osvojenim postocima koje su dobile stranke, značile da SDP osvaja čak sedam zastupničkih mandata. IDS osvaja dva, a blizu je trećem, kojeg bi, u tom slučaju, 'ukrao' SDP-u. Druga najbolja opcija je, očekivano, HDZ. Oni bi ubrali četiri saborske fotelje, koliko ih imaju i sada. Prag bi u tom slučaju prešao i Most te dobio jedan mandat.
HNS je izborne liste s nositeljima testirao i po županijama odvojeno.
Možemo! za bolji rezultat treba Radničku frontu
SDP-ova lista s Puležanom Peđom Grbinom kao nositeljem bolje prolazi preko Učke, nego u Istri, isto kao i HDZ-ova na čelu s Olegom Butkovićem, ministrom mora, prometa i infrastrukture. IDS kojeg će predvoditi predsjednik te stranke Dalibor Paus je, logično, jači u Istri, ali nije bolji od SDP-a. HNS pretpostavlja da će Mostovu listu nositi Riječanin Marin Miletić, koja je u odnosu na Istru, u Primorsko-goranskoj županiji niti dva posto popularnija. I lista Možemo! bolje prolazi s one strane Učke, ali kao nositelj je u istraživanju naveden tamošnji Orjen Petković. Koliko je realno da on predvodi Možemo!, koji je, podsjetimo, donio odluku da na parlamentarne izbore izađe samostalno, ostaje za vidjeti, s obzirom na to da ta stranka, uz Zagreb, jedino u Istri ima gradonačelnika, odnosno gradonačelnicu, pazinsku Suzanu Jašić.
Možemo! je, inače, na parlamentarnim izborima 2020. godine izašao u koaliciji s Radničkom Frontom, a listu je u osmoj izbornoj jedinici predvodila Katarina Peović, koja je osvojila saborski mandat. Sudeći po rezultatima ovoj istraživanja te bi dvije stranke i ovog puta u sinergiji ostvarile bolji rezultat.
Grbinu najgori osobni rejting
Mjerila se i percepcija političara: od izrazito negativnog do izrazito pozitivnog.
Iako bi, po rezultatima ovog istraživanja, SDP-ova lista s Peđa Grbinom u osmoj jedinici bila pobjednička upravo Grbin ima (izrazito negativno 14,4% i uglavnom negativno 23%), a najbolji HDZ-ov Oleg Butković (izrazito pozitivno 31,7% ,uglavnom pozitivno 24,6%). No, bez obzira na visok negativni rejting, Grbin je po ukupnom rezultatu, nakon Butkovića, drugi po pozitivnoj percepciji, dok je treći HNS-ov Ivan Herak, a četvrti IDS-ov Dalibor Paus.
Dalibor Paus poprilično nepoznat
Dalibor Paus je ujedno i političar za kojeg najviše ispitanika/ca uopće nije čulo, slijedi HDZ-ov Josip Ostrogović, pa njegov stranački kolega, saborski zastupnik iz Istre, Anton Kliman. Najpoznatiji je Peđa Grbin, a nakon njega Oleg Butković.
HNS je ispitivao i koji bi od političara dobio najviše preferencijalnih glasova kada bi njihov Ivan Herak bio na listi HDZ-a, odnosno kada bi na izbore izašli u koaliciji.
Na tom su popisu Oleg Butković, Anton Kliman, Ivan Herak, Josip Borić i Josip Ostrogović.
Daleko najviše birača/ica bira Olega Butkovića (24,5%). Zanimljivo je, međutim, da je Herak, bivši IDS-ovac i ex ministar turizma, prema ovom istraživanju popularniji od Antona Klimana koji je aktualni saborski zastupnik i također bivši ministar turizma. Heraka bira devet posto, a Klimana 3,7 posto. Najviše bi preferencijalnih glasova, ipak, osvojila kategorija 'Ne bih glasao niti za jednog od njih' – 33,7 posto.