Politika i društvo

NERAVNOPRAVNA RASPODJELA FINANCIJSKIH SREDSTAVA

'PREKIPJELO' VLASNICIMA PRIVATNIH VRTIĆA U PULI "Od 1. rujna dižemo cijene roditeljima ako nam se ne poveća sufinanciranje!"

Iz Udruge privatnih vrtića Istarske županije žale se na neisplativost rada, dok mnogi vlasnici privatnih vrtića razmišljaju staviti 'ključ u bravu' jer godinama rade u minusu, ali ljubav prema djeci i odgoju tjera ih dalje pa se tako krpaju iz mjeseca u mjesec * "Tražimo povećanje sufinanciranja i financijsko izjednačenje djece u gradskim i privatnim vrtićima najkasnije do 1. rujna. U suprotnom ćemo od tog datuma biti prisiljeni podići cijenu roditeljima", poručuju


 
6 min
Matea Čelebija

Iz Udruge privatnih vrtića Istarske županije žale se na neisplativost rada, dok mnogi vlasnici privatnih vrtića razmišljaju staviti 'ključ u bravu' jer godinama rade u minusu, ali ljubav prema djeci i odgoju tjera ih dalje pa se tako krpaju iz mjeseca u mjesec * "Tražimo povećanje sufinanciranja i financijsko izjednačenje djece u gradskim i privatnim vrtićima najkasnije do 1. rujna. U suprotnom ćemo od tog datuma biti prisiljeni podići cijenu roditeljima", poručuju

Nedavno povećanje sufinanciranja dječjih vrtića izazvalo je negodovanje među vlasnicima privatnih vrtića od kojih neki od njih posluju i surađuju s Gradom već 30 godina. Negodovanje je, kako kažu, izazvala nepoštena raspodjela sredstava među gradskim i privatnim vrtićima.

“Nakon nedavnih članaka imamo potrebu informirati roditelje i javnost o realnom stanju u predškolskom odgoju u Puli i okolici. U Istri djeluje Udruga privatnih vrtića Istarske županije, čiji su članovi većinom iz Pule, koja kontinuirano radi na boljitku predškolskog odgoja na našem poluotoku. Udruga već 12 godina pregovara i bori se za izjednačavanje sve djece, neovisno jesu li korisnici „državnih“ odnosno gradskih ili privatnih vrtića, poručuju iz Udruge privatnih vrtića Istarske županije.

Velik nesrazmjer između gradskih i privatnih vrtića   

Naime, Grad je u Proračunu za ovu godinu za predškolski odgoj prije rebalansa predvidio preko 55 milijuna kuna, čime dolazi do povećanja od 134 kune za DV Pula, 194 kuna za DV Mali svijet i preko 300 kuna za DV Rin tin tin, dok za privatne predškolske ustanove je ono svega 100 kuna po djetetu.

Iz Udruge privatnih vrtića Istarske županije žale se na neisplativost rada, dok mnogi vlasnici privatnih vrtića razmišljaju staviti “ključ u bravu” jer godinama rade u minusu, ali ljubav prema djeci i odgoju tjera ih dalje pa se tako krpaju iz mjeseca u mjesec.

Od Grada tražimo jednakost za svu djecu, na što između ostalog imaju pravo prema Konvenciji o pravima djeteta, kako ne bi bili primorani zbog financijske neodrživosti „staviti ključ u bravu“ čime bi preko 800 djece Pule i okolice ostalo bez predškolskog odgoja i obrazovanja.

Udruga privatnih vrtića Istarske županije

O važnosti privatnih vrtića u Puli govori i činjenica da je trenutno u gradske vrtiće upisano 1.156 djece, a u vrtiće drugih osnivača njih čak 804. Privatni vrtići, da se zaključiti, pokrivaju 40 posto kapaciteta.

- Privatni vrtići su privatnici koji to nisu, limitiraju im se usluge i plaće, kanal su između grada i djece, istovremeno rade tisuće usluga Gradu o vlastitom trošku, obavljaju djelatnost na kojoj je nemoguće štedjeti. Pokrivajući 40 posto kapaciteta, odnosno javnih potreba, već 30 godina štede gradu ogroman novac. Istovremeno, Grad diskriminira djecu u privatnim vrtićima znatno manjim subvencijama, poručuju.

- Zbog svega navedenog, tražimo povećanje sufinanciranja i financijsko izjednačenje djece u gradskim i privatnim vrtićima najkasnije do 1. rujna. U suprotnom ćemo od tog datuma biti prisiljeni podići cijenu roditeljima, ističu iz Udruge.

Djelatnici privatnih vrtića imaju znatno manje plaće

Također, pitaju se gdje odlaze preostali novci iz proračuna predviđenih za predškolski odgoj.

- Pretpostavimo da idu na investicije i održavanje gradskih vrtića, izradu projekata. Privatni vrtići taj dio pokrivaju iz roditeljskog udjela i oskudnih sredstava osnivača. Značajna je razlika u iznosima sufinanciranja koja idu za plaće djelatnika, što dovodi do zaključka da unatoč tome što su djeca u privatnim vrtićima dio mreže Grada Pule, ona su doslovno diskriminirana, građani drugog reda, unatoč tome što i njihovi roditelji pune gradsku blagajnu, što je uvjet za ostvarivanje prava na sufinanciranje. Kada izdvajanjima za plaće pribrojimo preostalih preko 17 milijuna kuna, podijelimo na 12 mjeseci te 1142 njihova korisnika, to je dodatnih 1260 kuna po djetetu u gradskim predškolskim ustanovama, ističu.

Kada sumiramo sva predviđena davanja za predškolske ustanove kojima je osnivač Grad ispada da je ekonomska cijena po djetetu od oko 4100 do 4400 kuna dok su privatnim predškolskim ustanovama odredili ekonomsku cijenu od 1840 kuna.

Udruga privatnih vrtića Istarske županije

Problem se oteže godinama

Iz Udruge poručuju da cijela ova priča započinje davne 2010. godine kada je Grad Pula uvjetovao privatne predškolske ustanove da mogu postati dio mreže predškolskog odgoja u Puli pod uvjetima im Grad svima odredi ekonomsku cijenu, iznos udjela roditelja, jedinstvene upise i kriterije za iste.

Te godine određen je iznos sufinanciranja za privatne vrtiće 900 kuna po djetetu, a za gradske 1168 kuna, a razliku u korist gradskih vrtića i to od gotovo tristo kuna, Grad je opravdao „plaćama za kuharice“.

Roditelji koji djecu upišu u predškolske ustanove drugih osnivača (predškolske ustanove čiji su osnivači fizičke osobe, vjerske zajednice ili druge jedinice lokalne samouprave) ostvaruju pravo na mjesečnu subvenciju (voucher) za redoviti cjelodnevni 10-satni program u iznosu od 1.150 kuna.

Mjesečna subvencija roditelja-korisnika usluga u sufinanciranju programa predškolskog odgoja (roditeljski udio) za redoviti cjelodnevni 10-satni program u svim dječjim vrtićima na području grada Pule (gradskim i privatnim) iznosi 690 kuna.

Ipak, Udruga smatra da je to neosnovano jer ne koriste svi gradski vrtići usluge kuhinja, a i oni koji koriste, uredno plaćaju račune za ručak.  Stoga su vlasnici privatnih vrtića narednih godina kontinuirano tražili povećanje sufinanciranja, a u posljednjih 12 godina ono se i je podignulo, ali za samo 250 kuna.

Valja napomenuti da se ipak radi o razdobljima veće inflacije čime su djelomično pokrivena povećanja materijalnih troškova, što nikako nije dostatno za adekvatno povećanje plaća djelatnika.

- Godinama privatne predškolske ustanove, neke i preko 30 godina, surađuju s Gradom što nam je želja i nadalje. Želimo unaprijediti kvalitetu suradnje raznovrsnim sadržajima koji promoviraju Grad i obogaćuju život u njemu, raznovrsnim dječjim manifestacijama, zakidanje i diskriminiranje djece u privatnom sektoru se nastavlja i odražava i na plaće djelatnika privatnih predškolskih ustanova, obzirom da su sva povećanja u proteklom razdoblju bila minimalna i u trenucima kada su isti pokrivali porast troškova uzrokovanih inflacijom. Ne treba posebno naglašavati enormno poskupljenje energenata i osnovnih namirnica, poručuju iz Udruge.

Suradnja i dogovor je u obostranom interesu prvenstveno zbog djece, ali i djelatnika kojima želimo pružiti dostojanstvene plaće za poziv koji obavljaju punim srcem

Udruga privatnih vrtića Istarske županije

Iz Grada šturi odgovori

S obzirom na to da su kapaciteti vrtića, kako gradskih, tako i privatnih - popunjeni, upitali smo Grad Pulu što će biti s djecom za koje nema mjesta u vrtiću. Oni su sada prepušteni bakama i djedovima te privatnim tetama čuvalicama.

No, iz Grada smo dobili šturi i tek djelomičan odgovor.

"Temeljem provedenih jedinstvenih upisa u dječje vrtiće na području grada Pule za pedagošku godinu 2022./2023.,  sva djeca koja su zadovoljila uvjete u trenutku upisa i ostvarila 10 ili više bodova dobila su svoje mjesto u vrtiću. Riječ je o ukupno 325 djece, odnosno 217 za jaslice i 108 za vrtić".

Dodali su i da je Grad u posljednjih godinu i pol dana privatnim vrtićima povisio subvencije za 200 kuna.

- U cilju izjednačavanja subvencija u gradskim vrtićima i vrtićima drugih osnivača, Grad Pula je u proteklom razdoblju dva puta povećao iznos subvencije za predškolske ustanove drugih osnivača i to od 1. siječnja 2020. s 950 na 1.050 kuna, te od 1. srpnja 2022. na 1.150 kuna, stoji u odgovoru.

Ipak, nesrazmjer u sufinanciraju gradskih i privatnih vrtića još uvijek je enorman.


FOTO: Udruga privatnih vrtića Istarske županije

Nastavite čitati

Pula
 

Govorilo se o noćenjima, programima i novcima: održana Skupština turističke zajednice Grada Pule, iduće godine uredit će se plaža za pse na Hidrobazi

U usvojenom rebalansu došlo je do značajnije povećanje je na stavci Advent (62.500 €) jer se odlučilo krenuti na novi projekt adventa u Areni, a do smanjenja rashoda dovela je odgoda realizacije Austro Ugarsku šetnice jer je projekt još u procesu dobivanja dozvola te će se završiti u 2025. godini * Klaster južne Istre kroz više vikenda na proljeće i zna jesen u Puli provodit će niz aktivnosti pod temom „Zdravo i zeleno“. Cilj je približiti destinaciju sa svojom „prirodnom“ ponudom gostima s obzirom da je danas navedena tema aktualna i nužna i sve više gostiju pri putovanju obraćaju pažnju i na taj dio i biraju destinacije koje su održive

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.