Politika i društvo

KOMENTAR DRAŽENA MAJIĆA

PREMLAĆIVANJE NA KORZU Nemoć žrtve zahtijeva široku društvenu akciju

Video s pulskog Korza prikazuje agresiju grupe mladića od kojih su neki već ranije poznati kao akteri u drugim slučajevima nasilja. Video pokazuje njihovu očitu namjeru da zastraše i javno ponize nesretnog dječaka. Upravo iz tih drugih pulskih slučajeva znamo da ovakvi napadi kod žrtve izazivaju duboke, možda i cjeloživotne posljedice


 
2 min
Dražen Majić
Ilustracija

Video s pulskog Korza prikazuje agresiju grupe mladića od kojih su neki već ranije poznati kao akteri u drugim slučajevima nasilja. Video pokazuje njihovu očitu namjeru da zastraše i javno ponize nesretnog dječaka. Upravo iz tih drugih pulskih slučajeva znamo da ovakvi napadi kod žrtve izazivaju duboke, možda i cjeloživotne posljedice

Zakazali smo svi. Institucije, škole, mediji, roditelji i obitelji... Nasilje među maloljetnicima pulska je svakodnevnica. Iz tjedna u tjedan u našu redakciju dolaze prijave, dojave ili informacije o vršnjačkom nasilju. Sve češće te su informacije popraćene i video materijalima na kojima se jasno vide i napadači i žrtve. Ponekad su na snimkama isti dječaci, nekad kao napadači, nekad kao prebijeni. Vidljivi su i promatrači koji postrance voajerski uživaju.

Snimke tučnjave u roku od nekoliko sati prošire se poput virusa. Na neki način svi postajemo voajeri. Nisi IN ukoliko ih nisi vidio. Ponekad su tučnjave prikazuju i u livestreamu.

Gledanje tih video materijala izaziva šok, izaziva bol u grudima i grč želucu. Nemoć i strah žrtve zahtijevaju neku, prije svega ljudsku, reakciju. Teško je pritom naći novinarski format u kojem se slučajevi maloljetničkog nasilja mogu analizirati, kritizirati, obraditi, prikazati i osuditi na pristojan i zakonit način. S druge strane, snimke ili fotografije nasilja donose klikove, donose promet, cente i eure, istovremeno dodatno promovirajući, kako samo nasilje, tako i neko novo buduće snimanje.

Jer zlo je klikabilnije od dobra.

Za današnje maloljetnike gotovo da nema razlike između digitalnog i stranog svijeta. Mnogi od njih preferiraju virtualni svijet nauštrb često depresivne stvarnosti. Evidentno je da društvene mreže nasilju među mladima daju dodatni poticaj, snagu i energiju. Tinejdžerske svađe često započinju na društvenim mrežama i onda se pretvaraju u stvarno nasilje.

Mladi pred ekranima provode i po šest-sedam sati dnevno, često igrajući izrazito nasilne igrice ili promatrajući snimke nasilja koje brzinom munje stižu sa svih strana svijeta. Brojni se čak osjećaju ispunjeno dok sheraju ili lajkaju nasilne scene.

Bez želje za dozivanjem Velikog brata, ali dijeljenja scena maloljetničkog nasilja moralo bi biti zakonski regulirano i sankcionirano. Poput dijeljenja scena maloljetničke pornografije.

Ovotjedni video s pulskog Korza pokazuje agresiju grupe mladića od kojih su neki već ranije poznati kao akteri u drugim slučajevima nasilja. Video pokazuje njihovu očitu namjeru da zastraše i javno ponize nesretnog dječaka. Upravo iz tih drugih sličnih pulskih slučajeva znamo da ovakvi napadi kod žrtve izazivaju duboke, možda i cjeloživotne posljedice. Posebno kada se snimke poput neke digitalne pandemije začas prošire, najprije cijelim gradom a onda i cijelom Hrvatskom.

Možete li zamisliti kako se jutros osjeća napadnuti dječak i njegova obitelj? Njihova bol morala bi svima biti poziv na akciju.


Nastavite čitati

Pula
 

SAD SU DOKUMENTI ORIGINALNI I FOTOGRAFIJE VEĆE: Otvoren novi stalni postav Spomen-sobe skladatelja Antonija Smareglie

Iza obnove postava, čiji su autori muzikologinja Nuša Hauser i dizajner Matko Plovanić, stoje Sveučilišne knjižnice Sveučilišta Jurja Dobrile i udruga Smaregliana, uz potporuGrada Pule, Istarske županije i Regije Veneto * Pročelnica Upravnog odjela za kulturu Grada Pule Emina Popović Sterpin spomenula je da Strategija razvoja Grada Pule uključuje i otvorenje budućeg muzeja Antonia Smareglie

Pula
 

PULJANIMA KONAČNO 'VOJNI' DIO LUKE Evo kako će izgledati zona inovacija Valelunga

Zoričić: "To je budućnost Pule. Neću reći da je ovo nakon Uljanika novi Uljanik, ali zasigurno je je nakon brodogradilišta nova zona industrije na danas zapuštenom i napuštenom prostoru, koji je još u vlasništvu države, koja će nam ga dati u primjenu, a potom vjerujem i u vlasništvo". Projekt iznosi 6 milijuna eura, a malo više do 5 milijuna osigurava EU

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.