Politika i društvo

Građanska inicijativa "More"

Prosvjed na Bačvicama: "Ne damo našu obalu"

Prosvjednici su u pismu također pozvali saborske zastupnike da - u slučaju da se predlagatelj ogluši o iznesene zahtjeve - ne daju svoj glas za takav zakon, koji ne bi bio samo neustavan, nego bi zasigurno, kako je navedeno, bio čin stvarne izdaje interesa svih građana Republike Hrvatske


 
3 min
HINA
Foto Pixsell

Prosvjednici su u pismu također pozvali saborske zastupnike da - u slučaju da se predlagatelj ogluši o iznesene zahtjeve - ne daju svoj glas za takav zakon, koji ne bi bio samo neustavan, nego bi zasigurno, kako je navedeno, bio čin stvarne izdaje interesa svih građana Republike Hrvatske

Na prosvjednom skupu na  splitskoj plaži Bačvicama pod nazivom "Ne damo našu obalu" izraženo je nezadovoljstvo prijedlogom Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama, a Vlada je pozvana da se izostave odredbe koje se odnose na ograničenje pristupa i korištenja Jadranske obale.

"Tražimo od predlagatelja Ministarstva mora, prometa i infrastrukture RH da u konačnom tekstu prijedloga Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama u cijelosti izostavi čl. 11 naveden u nacrtu predmetnog zakona, kao i sve odredbe u cijelom tekstu koje se odnose na bilo kakva ograničenja pristupa i korištenja našeg dijela obale Jadranskog mora", navodi se u otvorenom pismu Vladi pročitanom na prosvjedu.

Prosvjednici su u pismu također pozvali saborske zastupnike da - u slučaju da se predlagatelj ogluši o iznesene zahtjeve - ne daju svoj glas za takav zakon, koji ne bi bio samo neustavan, nego bi zasigurno, kako je navedeno, bio čin stvarne izdaje interesa svih građana Republike Hrvatske.

"Zato poručujemo: 'Ne može - ne damo našu obalu, otoke, naše plaže'", ističe se u otvorenom pismu.

Također se ističe kako je more dio našeg identiteta te se poziva sve Splićane, Dalmatince, Primorce, Istrane i sve građane Hrvatske da dignu svoj glas protiv ograničavanja pristupa pomorskom dobru, osim infrastrukturnih objekata, te se traži da "cijela obala neovisno o lokaciji, vrsti namjene bude pristupačna svima".

Kako se navodi u prosvjednom pismu, u Ustavu eksplicitno stoji da su "more, morska obala, otoci, od interesa za Republiku Hrvatsku i imaju njenu zaštitu". Drugim riječima, pomorsko dobro, kako se tumači u otvorenom pismu Vladi, jest ustavna kategorija i ne može se ograničiti "bez volje naroda referendumom ili dvotrećinskom većinom zastupnika u Saboru".

"Osim toga, predloženi zakon je neetičan i diskriminirajući zato što otvara mogućnost da najvrjedniji dijelovi naše obale i otoka, a to je morska obala, plaže, žala, uvale, postanu nedostupni građanima i javnosti, odnosno da postanu 'enklave bogatih i moćnih pojedinaca i skupina'", navodi se među ostalim u otvorenom pismu.

Prosvjednici su nosili natpise protiv predloženog Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama.

Prosvjed je, kako je rečeno, na poticaj Građanske inicijative "More", organiziralo Ekološko društvo Picigin Bačvice.

Na poziv organizatora preko razglasa, nazočni su priredili 20-minutni performans, kako se izrazio voditelj programa Toni Stipišić iz Ekološkog društva Picigin Bačvice, "zapišavanja prostora". Pozvao je okupljene da se poredaju uz more i "simbolički zapišaju" Bačvice, odnosno označe prostor i pošalju poruku da je zauzet.

"Performans je poziv svim podržavajućim pojedincima kao svojevrsni 'online challenge', gdje bi pojedinci ili grupe 'simbolički zapišavali' plaže u svojim mjestima širom obale te tu akciju snimali i podijelili na društvenim medijima te tim problem učinile vidljivim", rekao je  Stipišić.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.