Drugi je dan štrajka u istarskim osnovnim i srednjim školama, koji su prošlog mjeseca inicirali Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske (NSZSŠH), Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja i Školski sindikat Preporod. Nakon prvog štrajkačkog dana, koji je 19. ožujka objedinio sindikaliste i nastavnike na razini cijele Hrvatske, djelatnici obrazovnog sustava u nastavku 'pritiska' na Vladu odlučili su se za takozvani cirkularni štrajk, odnosno naizmjeničnu organizaciju jednodnevnih prekida rada po županijama.
Prošlog su tjedna, tako, na jedan dan štrajkali nastavnici i profesori na istoku Hrvatske, tjedan dana ranije njihovi kolege iz dalmatinskih županija, a današnji je dan za nastavak štrajkaških aktivnosti odabran u Istarskoj, Primorsko-goranskoj i Ličko-senjskoj županiji.
Odaziv ne jenjava. Dapače, raste!
Kao i prošli put, odabrali smo nekoliko pulskih srednjih i osnovnih škola i provjerili kakav je odaziv nastavnika, održava li se nastava i kojoj mjeri, ali šalju li roditelji djecu uopće u školu.
Prema informacijama koje smo dobili, odlučnost profesora ne jenjava, a čini se da su i roditelji sve veća podrška jer se na vratima pojedinih škola jutros pojavio znatno manji broj učenika nego prvog dana štrajka. Slučaj je ovo s pulskom Tehničkom školom, potvrdio nam je ravnatelj Romeo Šain.
- Što se tiče nastavnika i djelatnika koji štrajkaju tiče, otprilike je isto kao prošli put, 52 posto djelatnika radi ili su na bolovanju, a 47 posto ih štrajka. Jedino je ovog puta jako malo učenika došlo na nastavu, možda svega jedna desetina. Svi koji su došli su, naravno, zbrinuti, rekao nam je Šain. Ova je škola, podsjetimo, prvog dana štrajka imala nešto organiziranih nastavnih aktivnosti te je u njoj tada održano unaprijed zakazano predavanje Nastavnog zavoda za javno zdravstvo.
Pulska Gimnazije i Škola za ugostiteljstvo, turizam i trgovinu pak, po drugi put, nastave uopće nemaju, a obavijest o tome postavljena je nekoliko dana unaprijed na službene stranice ovih dviju škola.

Medicinska škola
„Budući da se većina nastavnika izjasnila da će sudjelovati u štrajku, toga dana neće biti moguće organizirati nastavu“, stoji na stranici ŠTUT-a, čiji će dio učenika dan provesti na praktičnoj nastavi, a slična je obavijest vidljiva i na stranicama Gimnazije.
Učenika, jednako kao i 19. ožujka, nema ni u Medicinskoj školi, a štrajku se odazvalo, potvrdio nam je ravnatelj Ivan Žagar, oko 96 posto djelatnika.
Škola primijenjenih umjetnosti i dizajna ima djelomičnu nastavu, rekao nam je ravnatelj Davor Kliman.
- Što se učenika tiče, oni koji su nastavu imali po rasporedu, na nju su se i odazvali. Kod nas je organizacija nastave nešto drukčija, osim pojedinih predmeta, nastava se uglavnom održava grupno za stručne predmete, pa odaziv tu bude veli odaziv, objašnjava Kliman.
Osnovne škole - šaroliko!
U osnovnim školama, pomalo očekivano, s obzirom na manji broj članova sindikata koji su inicirali štrajk, situacija je 'šarolika', pa se nastava ili odvija u cijelosti kao i prvog dana štrajka, poput OŠ Vidikovac, čija nam je ravnateljica Ana Bačić potvrdila da je tijekom dana organiziran i posjet gostiju iz Mađarske u sklopu Erasmus programa, ili je nastavni program prilagođen smanjenom broju djelatnika.
Ovo drugo je pak slučaj s OŠ Kaštanjer, gdje je znatno manje aktivnosti nego prvog dana štrajka. Cjelodnevne nastave, koja se 19. ožujka održavala u skraćenom obliku, danas uopće nema, kao ni nastave za učenike nižih razreda, a za više je razrede u grupama organizirana skraćena nastava do podne, potvrdila nam je ravnateljica Nada Crnković, dodavši da je osjetan broj djece koja danas nisu došla u školu. Marende i zbrinjavanje svih koji u školsku zgradu dođu, dodala je, u cijelosti je osigurano.
OŠ/SE „Giuseppina Martinuzzi“, kao i Vidikovac, radi bez većih izmjena.
- Mi radimo normalno. Štrajkača je u našoj školi sedam; šest članova Školskog sindikata Preporod i pridružila im se jedna kolegica. Drugi nastavnici ih mijenjaju, sva djeca su u školi i sve funkcionira normalno. Prema uputama koje smo dobili od Ministarstva, nastavnici koji rade prekovremeno bit će za to plaćeni, rekao nam je ravnatelj Luka Brussich.
No, u OŠ Veli Vrh potpuna suprotnost i prazne učionice. Kao i prvog dana štrajka, ovdje nastave uopće nema. Nastavnici su u štrajku, a učenika je došlo svega troje i to onih najmanjih, za koje roditelji nisu imali alternativni smještaj. Svo troje djece zbrinuto je u školi, potvrdili su nam iz ove ustanove.

Prof. Tanja Carić (izvor Facebook)
„Štrajk je uspio!“
A iz sindikata poručuju da sve teče po planu i da je štrajk uspio, ali i upozoravaju na dvije 'osjetljive' stvari – na važnost preciznih brojki kada se govori o odazivu, kao i na to da u ovom štrajku sudjeluju i djelatnici nisu članovi sindikata što je, vele, jako važno naglasiti.
- Od 22 ustanove, a radi se školama i jednom đačkom domu, u 13 škola nastave uopće nije bilo. U tri škole su dva ili tri nastavnika radila, ali djece nije bilo pa se nastava zapravo nije održala, a u pet škola je nastave bilo djelomično. Učenički je dom imao štrajkača, ali u ovoj ustanovi, po prirodi posla, u pravilu ne štrajkaju. Od 1.248 zaposlenih trenutno u istarskim srednjim školama, ukupno je u štrajku bilo 752. Nezavisni sindikat ima 580 članova, a 453 ih je bilo u štrajku, veli županijska povjerenica NSZSŠH Tanja Carić, no naglašava i da u brojkama koje objavljuje Ministarstvo nedostaje jedan važan podatak, a to je broj opravdano odsutnih na dan štrajka.
- To je jako bitno! 198 ljudi je bilo opravdano odsutno. Radi se o bolovanjima, radu u drugim školama i slično. Navest ću vam primjer pulske Gimnazije u kojoj sam ja zaposlena. U Gimnaziji je 80 zaposlenih. Od tih 80 zaposlenih danas ih po rasporedu 15 uopće nije trebalo biti u našoj školi. Neki su i na školskim razmjenama, državnim natjecanjima i slično. Ali, kada se objavljuju službeni podaci Ministarstva, na to se uopće ne gleda, veli Carić, dodajući da nastavnici u pravilu štrajkaju, dok se među zaposlenicima koji rade nalaze i tehničko osoblje, djelatnici računovodstva i tajništva te spremačice i domari.

Prof. Igor Jovanović
Odazivom su zadovoljni i u Školskom sindikatu Preporod.
- Štrajk se održava po onoj dinamici po kojoj je najavljen. Štrajkalo se potpuno, djelomično ili pojedinačno u tridesetak škola u Istarskoj županiji. Važno je naglasiti da se štrajku pridružilo jako puno onih koji uopće nisu u sindikatu. U nekim podružnicama, tako, u kojima imamo dvadeset članova, štrajkalo je 35 djelatnika, rekao nam je županijski povjerenik ovog sindikata Igor Jovanović.
Podsjetimo za kraj na pet zahtjeva koje su zaposleni u obrazovanju postavili pred Vladu. Traži se rast osnovice od 10 posto, povećanje koeficijenata, prosvjetni dodatak te uvođenje privremenog dodatka dok se ne 'riješi pitanje' koeficijenata, a zahtijeva se i o odgoda uvođenja modularne nastave u strukovnim školama od godinu dana, kao i izuzimanje nastavnika od ocjenjivanja definiranog po Zakonu o plaćama i Uredbi o ocjenjivanju.