Politika i društvo

o neispunjenim zahtjevima privatnih vrtića

Pulski Možemo! "Roditelji djece u privatnim vrtićima ne smiju biti diskriminirani"

Vijećnica Možemo! Ana Fonović kazala je da, s obzirom na dobro punjenje proračuna, postoji manevarski prostor za povećanje iznosa sufinanciranja privatnih vrtića. Na pitanje zašto se kao lijeva opcija zalažu za privatne vrtiće odgovorili su da se, u situaciji kad u Puli nema dovoljno vrtića, zalažu za ravnopravan status djece i njihovih roditelja. Naime, u privatnim vrtićima je zbog manjka kapaciteta oko 800 djece, a u gradskim oko 950 djece, čime privatni vrtići pokrivaju 40 posto kapaciteta svih vrtića


 
4 min
Zoran Angeleski

Vijećnica Možemo! Ana Fonović kazala je da, s obzirom na dobro punjenje proračuna, postoji manevarski prostor za povećanje iznosa sufinanciranja privatnih vrtića. Na pitanje zašto se kao lijeva opcija zalažu za privatne vrtiće odgovorili su da se, u situaciji kad u Puli nema dovoljno vrtića, zalažu za ravnopravan status djece i njihovih roditelja. Naime, u privatnim vrtićima je zbog manjka kapaciteta oko 800 djece, a u gradskim oko 950 djece, čime privatni vrtići pokrivaju 40 posto kapaciteta svih vrtića

Iznoseći novinarima svoj stav o neispunjenim zahtjevima privatnih vrtića zbog kojih su diskriminirani roditelji najavili prosvjed 9. kolovoza (iako imaju sastanak s gradskom upravom dva dana ranije), pulski Možemo! danas je novinarima naglasio da roditelji koji djecu ne mogu upisati u gradske pa moraju u privatne vrtiće, ne bi smjeli biti diskriminirani.

- Roditelji djece za koju nema dovoljno mjesta u javnim vrtićima ne bi smjeli biti diskriminirani plaćanjem više cijene samo zato jer nemaju drugog izbora pa upisuju svoju djecu u privatne vrtiće. Radi se o usluzi koja bi, poput osnovnog obrazovanja, trebala biti javno dostupna svima pod jednakim uvjetima. Dok ne izgradi javne vrtiće, Grad treba subvencionirati privatne vrtiće jednakim iznosima kao gradske, kako bi i usluga bila jednaka. S iznosom subvencija koje će pokriti ekonomsku cijenu vrtića, uplate roditelja privatnim trebale bi biti izjednačene s uplatama javnim vrtićima. Stoga Grad treba povisiti iznos subvencije privatnim vrtićima, ali dodatna subvencija po djetetu od 15 eura očito neće biti dovoljna, kažu možemovci.

Pulske vlasti bi se, vele, morale puno više angažirati na izgradnji novih vrtića i jaslica odnosno prijavljivanju za EU sredstva u tom cilju, u čemu su rezultati zagrebačkih gradskih vlasti, kako je rekao član platforme Možemo! Davor Vuković, pozitivan primjer.

Na pitanje zašto se kao lijeva opcija zalažu za privatne vrtiće odgovorili su da se, u situaciji kad u Puli nema dovoljno vrtića, zalažu za ravnopravan status djece i njihovih roditelja. Naime, u privatnim vrtićima je zbog manjka kapaciteta oko 800 djece, a u gradskim 950 djece, čime privatni vrtići pokrivaju 40 posto kapaciteta svih vrtića. 

Vijećnica Možemo! Ana Fonović kazala je da, s obzirom na dobro punjenje proračuna, postoji manevarski prostor za povećanje sufinanciranja privatnih vrtićima. 

- Grad bi trebao osigurati jednak broj djelatnika, jednaku kvalitetu obroka po djetetu i u privatnim i u gradskim vrtićima, kazala je Fonović.

Vijećnica Dušica Radojčić istaknula je da je osiguranje optimalnog broja mjesta za djecu u jaslicama i vrtićima važna demografska mjera.

- Stanje u Puli je poprilično loše, scenarij je jako crn. Pula ima 5.000 stanovnika manje nego prije deset godina, a manje je i 13,4 posto ili oko 1.000 djece od 0 do 14 godina. Taj je pad dvostruko vrći od prosjeka u Istarskoj županiji, kaže Radojčić, dodavši da su potrebne  hitne mjere za smještaj u vrtiće i jaslice po prihvatljivim cijenama.

"Kako bi dokazao da razmišlja o budućnosti djece, da želi osigurati jednaku kvalitetu u smislu jednakog broja zaposlenika po djetetu, potrebne stručne suradnike, približan broj m2 vanjskih i unutarnjih površina za korištenje po svakom djetetu, da nadzire kvalitetu obroka za svako dijete, Grad bi trebao hitno u razvojne planove, prostorne i financijske, uvrstiti gradnju novih, nedostajućih vrtića", kazala je Ana Fonović.

Politika Grada u posljednjih nekoliko desetljeća bila je, veli, kratkovidna: izgrađena su samo dva nova vrtića, u Šijani i na Velom Vrhu. S planiranom nadogradnjom DV Centar otvorit će se nove dvije jasličke skupine s 20-ak mjesta. Nakon toga, u planu je izgradnja novog vrtića u Valmadama s 10 skupina (5 vrtićkih i 5 jasličkih) s oko novih 170 mjesta za djecu. U planu je i vrtić na Sisplacu, iako je rok izgradnje za sada javnosti nepoznat.

Prema objavljenim informacijama, kako bi pokrili razliku između ekonomske cijene i subvencije Grada i uplate roditelja, privatni vrtići traže dodatnih 115 eura po djetetu mjesečno. Ekonomsku cijena po djetetu od 1. rujna 2023. računaju 400 eura za vrtić i 450 eura za jaslice.  Grad Pula ponudio je subvenciju u iznosu od 207,5 eura po djetetu i tome treba dodati 91,58 eura, koliko plaćaju roditelji. To zajedno daje 300 eura, što znači da do ekonomske cijene nedostaje iznos od 100 eura, odnosno 150 eura.

Prema pulskom Možemo, uvelike bi pomogla transparentnost i standardizirana metodologija izračuna iskazane ekonomske cijene. To bi pomoglo održivosti financiranja privatnih vrtića jer bi troškovi postali jasni i realistični. Osim toga, ekonomsku cijenu trebalo bi ažurirati i objavljivati redovito, pa tako ne bi dolazilo do povećanja razlike između iskazane ekonomske cijene i stvarnog stanja.

Premda se zalažemo za povećanje subvencija Grada privatnim vrtićima, analizu odnosno izračun ekonomske cijene od 420 eura nismo imali prilike nigdje pronaći.

Jedna od mjera koju Možemo! predlaže u Puli je određivanje roditeljske participacije prema visini prihoda, što već postoji u nekim hrvatskim gradovima. To bi, kažu možemovci, bio glavni prihvatljivi kriterij financijski različitog sudjelovanja.

U poželjne oblike pomoći, kako kažu, spada i formiranje i plaćanje mobilnog tima stručnih suradnika rehabilitatora, logopeda i psihologa koji bi  bio na raspolaganju svim vrtićima koji si te stručnjake ne mogu priuštiti na stalnoj plaći.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.