"Danas želimo govoriti o tome što Grad Pola može učiniti već sada na infrastrukturi, za koju nema nikakve dvojbe da mora biti javna", kazale je Dušica Radojčić, predsjednica pulskog Možemo na konferenciji za novinare posvećena pravnom statusu gradske komunalne infrastrukture.
- Nažalost, gradonačelnik Zoričić i suradnici ne pokazuju potrebnu brigu o javnoj imovini Pule. Slučaj Lungomare, odnosno pretvorbe i privatizacije pulske cementare ukazao je na u mnogim elementima sumnjivi način privatizacije društvenog vlasništva. Država brine o svom interesu i vlasništvu, pa je nakon 30 godina DORH pokrenulo prve zahtjeve za povratom zemljišta, kaže županijski vijećnik Možemo Slaven Boljun, po struci pravnik, dodavši: "Isto bi trebao činiti i Grad Pula u svim slučajevima u kojima postoji opravdana sumnja da se privatizacija dogodila suprotno tada važećim zakonima. Građanska inicijativa za Lungomare uputila je prijavu DORH-u zbog nezakonite privatizacije zemljišta odnosno obavila posao koji je za zaštitu svog interesa trebao poduzeti Grad".
U nastavku su Možemovci dali nekoliko konkretnih primjera, koji su svi, kako kažu, 'posljedica u najmanju ruku čudne pretvorbe i privatizacije pulske cementare'.
Prvi se slučaj odnosi na privatizaciju zemljišta s javnom komunalnom infrastrukturom - gradskog pročistača na Lungomareu.
- Javnosti je već poznata apsurdna situacija u kojoj je Grad 2005. godine sklopio ugovor o pravu građenja za već izgrađeni pročistač. Ugovor je sklopljen s Istra cement d.d., pravnim sljednikom tvrtki koje su to zemljište stekle u procesu pretvorbe i privatizacije. Već se tada mogla osporavati privatizacija zemljišta na kojem je gradski pročistač, što nije učinjeno već se sklopio ugovor o pravu građenja i to samo na 20 godina. Ugovor ističe za dvije godine, kada naš pročistač otpadnih voda ostaje u milosti i nemilost sadašnjeg vlasnika Hotela Valkane d.o.o. Sudbinu infrastrukture neophodne za funkcioniranje grada ne smije se ostaviti na volju privatnog vlasnika, kad već postoji jednostavan način zaštite gradskog interesa, veli Boljun.
- Jedna od mogućnosti je da gradonačelnik Zoričić podnese Gradskom vijeću prijedlog odluke o proglašenju pročistača komunalnom infrastrukturom. Zakon o komunalnom gospodarstvu nedvojbeno takvu građevinu smatra komunalnom infrastrukturom. Zašto to zemljište nije odavno komunalna infrastruktura, pitanje je za institucije koje pretresaju papire pretvorbe i privatizacije, nastavio je on.
I Mocennijeva skulptura na Valkanama "Četiri elementa" pripala je u postupku pretvorbe i privatizacije cementari, tvrde predstavnici pulskog Možemo, prema Zakonu o komunalnom gospodarstvu i tu bi skulpturu mogli proglasiti javnom komunalnom infrastrukturom.
Naveli su i primjer odvojka ceste na ulazu u Luku Pula s ulice Sv. Polikarpa.
- Da bi građani, poslodavci i radnici ušli u područje Luke Pula moraju prijeći preko zemljišta u vlasništvu cementare Calucem d.o.o. Radi se o još jednom atavizmu famozne pretvorbe i privatizacije, nastavio je Boljun.
Njemu je, veli, neobično da je privatizirana cesta koja je i tada postojala i bila javna.
Ta katastarska čestica, osim ulaza u Luku Pula d.o.o., pokriva i parkiralište desno od ulaza, prolaz za pješake između stabala i zida Luke Pula prema cementari te jedan dio ceste ispred cementare.
- Ono što je potrebno učiniti, za što smo pripremili akt za iduće Gradsko vijeće 6. lipnja, je proglasiti odvojak ceste na ulazu u Luku Pula nerazvrstanom cestom sukladno Zakonu o cestama i Zakonu o komunalnom gospodarstvu. Time bi se riješio imovinsko pravni problem i onemogućila bilo kakva eventualna pravna situacija nepovoljna po gradsko poduzeće, poduzetnike i radnike koji posluju i rade na području Luke Pula d.o.o. Ulaz u Luku Pula postao bi “Javno dobro u neotuđivom vlasništvu lokalne samouprave” koje mogu svi koristiti i prometovati njome. Isto je potrebno učiniti i sa šetnicom između stabala i zida Luke Pula u Revelanteovoj ulici, dodao je županijski vijećnik Možemo.
- Pozivamo gradonačelnika i njegove suradnike na donošenje predloženih akata, vele Možemovci.
Njima najvažnija tema ostaje pretvorba i privatizacija Sportsko rekreacijskog centra Valkane. Ponovili9 su da je prije godinu dana Dušica Radojčić, tada predsjednica Gradskog vijeća, zatražila od gradonačelnika da poduzme potrebno radi utvrđivanja zakonitosti privatizacije tog sportsko-rekreacijskog kompleksa s obzirom na brojne elemente koji ukazuju na postojanje ozbiljnih sumnji.
- Do danas gradonačelnik nije poduzeo ništa da bi zaštitio interesa Grada u slučaju SRC Valkane., pa ga još jednom podsjećamo na njegovu dužnost zaštite javnog interesa, zaključili su predstavnici Možemo.