Županijski vijećnici su s 27 glasova za i 11 protiv (vijećnici SDP-a i zeleno-lijeve koalicije), danas donijeli odluku o raspisivanju natječaja za davanje dvije rabačke plaže u 20-godišnju koncesiju.
Radi se o plaži Maslinica i plaži koja se proteže od Valamarovog hotela Girandella sjeverno do Golubijere. Procijenjena vrijednost koncesije za Maslinicu kao uređenu plažu iznosi 18 milijuna eura, dok za „Girandellu“ kao prirodnu stjenovitu obalu tri milijuna eura.
Iako je odluka u konačnici usvojena, najviše prijepora na današnjoj sjednici bilo je upravo oko prijedloga odluke da plaže idu u koncesiju.
Vili Bassanese (SDP) naveo je da nije uobičajeno da se koncesije daju na 20 godina pogotovo za takvu vrstu djelatnosti. Naime, koncesijama je omogućeno iznajmljivanje ležaljki i suncobrana, pružanje usluga u ugostiteljstvu (ambulantna prodaja, kiosci i ostalo sukladno prostornom planu).
Vili Basanesse SDP
- Znamo da postoje određeni problemi na području plaže Maslinica i široko nezadovoljstvo s koncesionarom, kako sadašnjim tako i bivšim i situacija je tamo prilično zamršena. Ova odluka neće dati nikakav doprinos rješenju. Nejasno je zbog kojih razloga se nešto što se na godišnjoj razini zove koncesijsko odobrenje, sada daje u koncesiju, rekao je Bassanese.
Slaven Boljun (Možemo!) rekao je da je prijedlog ove odluke već izazvao veliko negodovanje lokalne javnosti jer bi tim činom rabačko priobalje ostalo bez javnih plaža.
- Ovim bi se činom u praksu uveo i jedan neobični presedan - koncesioniranje stjenovite prirodne obale na Girandelli/Golubjeri. Takva je obala neprikladna za gospodarske djelatnosti, pa će se vjerojatno naknadno dati suglasnost za “uređenje” betoniranjem ili nasipavanjem. Zanima nas hoće li onda tamo biti gradnja, pitao je Boljun.
Naglasio je da je plaža Maslinica u prostornom planu označena kao uređena plaža, što omogućava betoniranje i nasipavanje.
Također, dodao je, veoma bitno je da se plaža Maslinica nalazi i u području značajnog krajobraza Labin – Rabac – Uvala Prtlog.
- Na plaži Maslinica koncesionar će moći zauzeti najviše 60 posto površine sa sredstvima za obavljanje gospodarske djelatnosti, dok ostalih 40 posto površine mora ostati slobodno. To je više i od problematičnog prijedloga Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama koji predviđa ograničenje od 50 posto. Tu je spor s Gradom Labinom, a očito je da niti lokalna samouprava nije zadovoljna s time. Na dvorani Kneževog dvora u Dubrovniku piše "Zaboravite privatno, brinite o javnom", poručio je na kraju Boljun vijećnicima.
Koviljka Aškić (nezavisna) tražila je da se ova odluka skine s dnevnog reda, no to nije prihvaćeno.
Koviljka Aškić
- Trebamo poštivati Master plan Istarske županije gdje je navedeno da se 85 posto turističkog prometa ostvaruju u 4 ljetna mjeseca. Ne vidim potrebu za davanje plaža u koncesiju. Mi smo ovdje da bismo donosili odluke od javnog interesa. Čiji je interes koncesioniranje tih plaža, ako znamo da su Valamar i druge turističke tvrtke imale velike prihode. Ovime samo njima povećavamo prihod, a nama umanjujemo naša prava. Zašto davati koncesije, ako imamo preporuke u Master planu turizma da moramo smanjiti površine namijenjene turizmu, rekla je Aškić koja je i zatražila povlačenje odluke.
Goran Subotić (SDP) tražio je pauzu kako bi se vijećnici mogli konzultirati oko ove važne teme, no to nije dozvolila predsjednica županijske Skupštine Sandra Čakić Kuhar i to nakon što je Ivan Jakovčić dobacio kako "za to nema potrebe", pa je i Čakić Kuhar ponovila "da za to nema potrebe".
Na to se nadovezao vijećnik zeleno-lijeve koalicije Renato Kalac rekavši "da potrebe za pauzu očito nemaju oni koji su materijale dobili na vrijeme".
- Plaža Maslinica izaziva totalnu konfuziju.Ta plaža već ima ležaljke, taj dio je betoniran i čemu uopće davati koncesiju ako je to već jednim dijelom učinjeno, kazao je Kalac.
Pročelnik županijskog Upravnog odjela za održivi razvoj Mirko Radolović naveo je da je na zadnjoj sjednici Skupštine donesen plan za davanje koncesijskih odobrenja i u njemu su već bile uključene ove dvije lokacije. Vezano uz potrebu davanja koncesija, rekao je da svatko može podnijeti inicijativu za davanje koncesija, dodajući da su inicijativu pokazali tvrtke Maslinica d.o.o. i Sloković d.o.o..
Pročelnik Mirko Radolović
- U dokumentaciji je navdeno koje se sve treba potvrde trebaju usvojiti vezano uz zaštitu tog područja, a i to je obuhvaćeno. Lokacijska dozvola nije potrebna za postavljanje ležaljki. Ovo je tek odluka, odnosno dokumentacija za koju se raspisuje koncesija i svi zainteresirani se mogu javiti, naveo je Radolović.
- Ne prihvaćam tezu da se radi o privatizaciji. Navedene plaže su i danas u funkciji plaže. Na području Istarske županije postoje samo tri plaže koje su ograđene još iz doba bivše države i to su nudo kampovi. Niti ti jedna druga nije ograđena, poručio je nakon izlaganja vijećnika župan Boris Miletić i dodao:
- Sva obala je svakom građanu dostupna i ajmo u startu otkloniti neistine da se radi o privatizaciji i ograđivanju. Ako već štitimo interese Županije, što bi nam svima trebao biti cilj, treba znati da od koncesijskih odobrenja Županija dobiva nula kuna. Kada pak govorimo o koncesiji, imamo jasno definirano područje, naknadu po kvadratnom metru, fiksni i varijabilni dio. Tvrtke koje su izdale zahtjev za koncesiju ne predstavljaju nikakav konglomerat. Jednostavno ne želim prihvatiti tezu da se ide u interesu velikih, na štetu malih. Ovo je tek obavijest o mogućnosti davanja koncesije, a na kraju ćete vi vijećnici donijeti odluku o tome hoće li plaža ići u koncesiju, zaključio je župan Boris Miletić.