Neki projure Rašom ne želeći se osvrnuti na njenu zapuštenost i sivilo, neki pak vole često doći u taj najmlađi istarski grad koji je unatoč post-rudarskoj dekadenciji i prepuštenosti zubu vremena sačuvao šarm i čari jedinstvene arhitektonsko-urbanističke cjeline, čiji je projektant sredinom 30-ih prošlog stoljeća bio tršćanski arhitekt Gustavo Pulitzer Finali.
Spadamo u ove druge, svjesni da romantiziranje najmlađeg, ali zapuštenog istarskog gradića za njene mještane koji nemaju posla ili imaju mala primanja i malo sadržaja, pogotovo za 300 do 400 mladih u samom mjestu, zvuči kao nostalgično prenemaganje onih koji tu ne žive.
Stariji Rašani pak sa sjetom evociraju sada devastiranu tvornicu alatnih strojeva Prvomajska u obližnjem Krapnu koja je nekad, s vrhunskom tehnologijom, zapošljavala više od tisuću ljudi.
Pet dana uoči vanrednih izbora za načelnika/icu Raša, potaknutih ostavkom dosadašnje IDS-ove načelnice Glorije Paliska prije dva mjeseca, na kojima će birači glasati između IDS-ovog kandidata Lea Knapića, SDP-ovog mu kolege Miroslava Hudija i HDZ-ove kandidatkinje Admire Žukela, posjetili smo ovu općinu s oko 2800 stanovnika, od čega u samoj Raši živi nešto više od tisuću ljudi.
Dok u samom mjestu prevladava pesimizam i ekonomska učmalost, mještani gornjih nešto udaljenijih naselja kao i plaža, smještenih na dugoj sjevernoj obali raškog zaljeva (Drenje, Ravni, Sveta Marina Kunj, Koromačno, Tunarica, Viškovići, Skitača, Trget...) sve intenzivnije grade kuće za odmor, vile s bazenom, apartmane, a nemali broj njih s pogledom na morsko plavetnilo.
Samo mjesto Raša izgrađeno za potrebe rudarenja u svega 547 dana od 1936. do travnja 1937. godine, nalazi se oko dva kilometra zračne linije od mora, dok cijela općina ima čak 49 kilometara obale!
- U općini ima 5.915 turističkih ležajeva, kaže nova direktorica Turističke zajednice Raše Ivana Griparić, što je dvostruko više nego stanovnika općine. "Broj obveznika je 810, a broj objekata 904, što kuća za odmor, što apartmana, što studio apartmana, uz dva manja kampa Valamara u Svetoj Marini i Tunarici", dodaje Ivana Griparić, koja je na čelo TZ-a došla iz turističkog sektora, radila među ostalim radila u Valamaru, a diplomirala na Fakultetu za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu u Iki.
Sredovječna gospođa kritički kaže da je donedavna načelnica Raše Glorija Paliska sredila sve u okolnim selima, ali ništa u samoj Raši.
- Ako pobijedi mali Leo (IDS-ov kandidat za načelnika Raše Leo Knapić, op.a.), baš me zanima kako će s njim surađivati onih šest vijećnika IDS-a koji krajem prošle godine, po nalogu tadašnje načelnice Glorije Paliska, nisu glasali 'za' da se Leovom ocu Josipu Pinu Knapiću dodijeli nagrada za životno djelo, kaže ona s opravdanim političkim rezonom. Ističe da je glavni problem Raše kadroviranje po kriteriju političke podobnosti, a ne sposobnosti.
Nova direktorica TZ-a Raše Ivana Griparić
S druge strane, u samom mjestu prošlog ljeta zaživjele su dvoipolsatne turističke posjete obnovljenom 1,5 km dugom rudarskom tunelu u Raši, a trenutno na tjednoj, kako nam veli direktorica TZ-a, bilježe 4 do pet grupa od desetak ljudi.
(Turistički obilazak rudnika)
Safa Bajramović 40 godina živi u gornjoj Raši, radi u ne vjeruje da se ne može promijeniti pozicija Raše kao siromašnog i besperspektivnog mjesta. Radi u Valamaru u Rapcu. Kratko razgovaramo na glavnom trgu, na kojem dominira crkva Sv. Barbare, zaštitnice rudara.
Safa Bajramović
- Tu je nekad bilo kino, bile su tvornice, radila je Prvomajska, tekstil, sad je zatvoreno. Nekad samo imali banku, sad samo poštu i općinu. Nedostaje novih radnih mjesta, ali za to treba osoba koja će to dovesti u red, da se nešto pokrene, kaže gospođa Safa, čija je kćerka na fakultetu, sin oženjen, a ima i desetogodišnjeg unuka.
- Sin ne radi u Raši, šta će radit' u Raši, tu imaš samo mesti ceste, tu nemaš više šta radit', kaže ona.
"Kanal je velik problem, kanal smrdi"
Mario Detoni već je 13 godina u mirovini, radio je na separaciji, gdje se ugljen prao i sijao. Rudar mu je bio otac koji je došao u Rašu davno iz Varaždina. Mario je prvo živio u obližnjem Krapnu, povijesnom središtu rudarenja na Labinštini, da bi onda preselio u Rašu. Nije da mu je iznos mirovine baš dobar, ali, kaže, može proći.
(Mario Detoni)
- Izaći ću u nedjelju na izbore i znam za koga ću glasati. Svaki put idem na izbore. Raši trebaju radna mjesta. Nekad je bila prva, a sad je zadnja. Imala je šivaonu 25. maj, rudnik je radio, Prvomajska je radila, tvornica cementa, krečana, sve je radilo, a danas ne radi ništa, veli Detoni.
Najveći ekonomski subjekt u općini Raša je cementara Holcim u Koromačnu. Tvornica vapna ispod kamenoloma već godinama ne proizvodi vapno već samo žbuku, dok u samom naselju djeluje elektronička tvrtka Drives & Motors s 30 visoko kvalificiranih radnika. U Raškoj dolina u zakupu je 260 hektara, a najveći zakupac, sa 180 hektara za žitaricu, krmne kulture i povrće, je poznati maslinar Sandi Chiavalon. Općinski proračun Raše iznosi malo iznad 3 milijuna eura. Sve je jača apartmanizacija, kuće za odmor niču kao gljive poslije kiše
Amir Alagić kaže: "Nemamo načelnika, nemamo nikog, a nemamo ni posla. Radim vani, na građevini, Pula, Kršan, Pazin. Ne očekujem ništa od novog načelnika. Bit će isto kao uvijek".
Amir Alagić
Muhamed je bivši rudar, a zatim 14 godina djelatnik Labinkomerca, u invalidskoj je mirovini. O predstojećim izborima i kandidatima za načelnika kaže: "Ne sviđaju mi se baš. Ovi odozgo nisu baš od riječi. Možda ću izać', možda neću. Ovdje nemamo ništa, vidite i sami. Imamo dvije trgovine. Mladi odoše. Neki odlaze u kavane, ali treba imati u džepu da bi se promet napravio".
(Muhamed: 'Mladi odoše')
"Nema ništa za mlade, moraš ići u Labin, a i tamo je katastrofa", kažu nam jedan 23-godišnjak i njegov 22-godišnji prijatelj, a konobarica, njihova vršnjakinja, dodaje sa smiješkom: "Ovdje su uvijek isti problemi".
- Ceste u gornjoj i donjoj Raši su katastrofa, imaju 'ležeće policajce', ali ne trebaju koliko su ceste loše, veli 22-godišnjak, dodajući da ne izlazi na izbore, ali da zna IDS-ovog kandidata za načelnika Lea Knapića kao 'ok lika'.
Obojica sugovornika navode kao problem previše montiranih kamera na Trgetu odnosno pretjerano često kažnjavanje vozača za nepropisno parkiranje na tom području, pa i u slučajevima kad se automobil ostavi na par minuta, tek da se odnese oprema do ribarske barke.
(Fasade traže obnovu)
Učiteljica u Labinu, rođena Rašanka, kaže da je prednost Raše u tome što je sigurnija sredina za djecu.
- Ne bih htjela da mi dijete živi u Labinu. Raša je malo, sigurnije mjesto, kaže ona. Kao najveći problem ističe kanal koji smrdi. I fasade su ružne, treba ih obnoviti, dodaje.
(Lokalnu autobusnu liniju vozi 'stranac', što je u redu)
Rašanka s psom u šetnji, također se ne želeći fotografirati, kaže nam da je dobra strana Raše mir i tišina, a loša strana kanal, koji posebno za ljetnih vrućina nesnosno smrdi.
"Čim bukvalno padnu dvije kapljice kiše, bez ikakvog potopa, oni gore dignu na dva metra, to užasno smrdi na 40 Celzijevih stupnjeva. Neki će vam se mještani vjerojatno više žaliti, ali ja sam bila ča 20 godina i ovdje imam svoj posao", kaže naša sugovornica.
Najmlađi istarski gradić - zgotovljen 1937.
Jedan korisnik Doma za starije sustiže nas u invalidskim kolicima, imajući potrebu ukazati nam da ulazak u kafić na glavnom trgu nije prilagođen za invalide odnosno da prilaz kafiću priječi škalin.
Svi se kunu u rudarsku baštinu, ali dotrajalost ključnih rudarskih zgrada upućuje na posve suprotno
Kakogod, novog načelnika/icu čeka vrlo nezavidna situacija. Naime, općinsku upravu nedavno su, uz načelnicu Paliska, napustila i dva gotovo ključna općinska djelatnika: višegodišnji pročelnik Jedinstvenog upravnog odjela Igor Radić i pravnica Helena Derosi, viša savjetnica za lokalnu samoupravu, pravne poslove i EU fondova.
Koliko će neimanje ključnih ljudi koji upravljaju općinom otežati start novog načelnika, ostaje otvorenim i ne baš bezazlenim pitanjem. Jer, do novih redovnih lokalnih izbora je svega deset mjeseci.
Jedan 22-godišnjak: 'Ceste su loše, pa ni ne trebaju postavljeni 'ležeći policajci'