Nakon što smo jučer objavili tekst o hrvatskom presedanu 'rentanja' medicinskih pomagala od strane Crvenog križa Labin kroz program „Medicinsko pomagalo-pomoć obitelji“, a na koji su nas upozorili Milio i Branko Franković iz Kunja u Općini Raša, ravnateljica labinskog Crvenog križa, Morin Kudić, poslala nam je demanti koju u nastavku prenosimo u cijelosti:
„Na portalu Istra24 objavljen je članak pod nazivom „FRANKOVIĆI PROTIV CRVENOG KRIŽA LABIN Zašto se bolesnima i nemoćnima na Labinštini skupo naplaćuje najam medicinskih pomagala?“ koji sadrži netočnu informaciju da bi g. Milio Franković, da je došlo do naplate najma medicinskog pomagala kojeg je imao u posudbi od Gradskog društva Crvenog križa Labin, bio u obvezi plaćati mjesečni najam u iznosu od 300.00 kn.
Pokojna supruga g. Milia Frankovića koristila je električni bolnički krevet dulje od šest godina, točnije od 29.6.2016. godine do 4.8.2022. godine. Krevet je otpremljen i dopremljen našim vozilom, a montirali su ga i vozili volonteri. Da se započelo s naplatom, obveza plaćanja mjesečnog najma tog kreveta počela bi teći tek od datuma potpisivanja ugovora o najmu, dakle ranije bi korištenje bila čista posudba.
Cijena mjesečnog najma bolničkog kreveta po našem cjeniku jeste 150.00 kn, ali to nije cijena za većinu korisnika. Uz 50% sufinanciranja lokalne samouprave na čijem području korisnik ima prebivalište (u ovom slučaju Općina Raša, koja jeste iskazala podršku programu) taj bi iznos bio 75.00 kn mjesečno.
Dakle, da se započelo s naplatom – a nije –mjesečni iznos najma g. Frankovića bio bi 75.00, a ne 300.00 kn.
Tijekom više od 15 godina programa, naša je pomagala koristilo i koristi više od 1.000 naših sugrađana, a ukoliko smo u mogućnosti po pozivu Palijativne skrbi IŽ i OB Pula, krevete posuđujemo i izvan područja Labinštine.
Naime, upravo su palijativni bolesnici oni koji bivaju uskraćeni za adekvatnu kućnu njegu zbog nedostatka bolničkih kreveta za posudbu, što nije samo naš problem - već po našem saznanju problem svih posudionica u Istri.
Da ne govorimo da bolnički kreveti uopće ne postoje na listi ortopedskih pomagala HZZO-a. Rastužuje što palijativni bolesnici najčešće krevete trebaju i za najkraći rok, a obrtaj kreveta je spor i prosječno se jedan krevet koristi 455 dana. Lista čekanja nažalost je uobičajena pojava, a mnogi krevet i ne dočekaju.
Kad odluka stupi na snagu, plaćanja najamnine bit će oslobođeni svi korisnici pomoći zajamčene minimalne naknade, darivatelji krvi s 36 i više (muškarci) te 26 i više (žene) puta darovanom krvi te naši volonteri aktivni pet i više godina. Isto će vrijediti i za članove njihove uže obitelji.
Ostalim korisnicima u susret će izlaziti i lokalna zajednica svojim sufinanciranjem. Cijene će ostati usklađene s cijenama posudionica domova za starije osobe, a daleko su niže od cijena komercijalnih posudionica, a sredstva će se koristiti za održavanje i unapređenje tog programa. Krajnji cilj je anulirati listu čekanja i omogućiti adekvatnu kućnu njegu svakom stanovniku Labinštine.“