Danas je počela 21. sjednica Hrvatskog sabora u tekućem sazivu, a o pitanju koje je saborska zastupnica SDP-a Sanja Radolović uputila premijeru dobili smo stranačko priopćenje koje objavljujemo u cijelosti
"Saborska zastupnica SDP-a Sanja Radolović na aktualnom prijepodnevu u Hrvatskom saboru uputila je pitanje predsjedniku Vlade RH, Andreju Plenkoviću. Svaki dan u medijima izlaze djelomične informacije o koeficijentima državne i javnih službi predviđenih budućim Uredbama, odnosno Vlada i resorno ministarstvo koliko god se trudili ne mogu sakriti svoju diskriminaciju pojedinih radnika u državnoj i javnim službama u odnosu na druge. Uredbe o koeficijentima direktno će utjecati na 240.000 zaposlenih u državnoj i javnim službama od učitelja, medicinskih sestri, liječnika itd.
Dakle, imamo zakon koji je od Nove godine stupio na snagu, a još nemamo uvid u koeficijente koji se mijenjaju. HDZ-ova Vlada Andreja Plenkovića je u svojim prvim programima još u 2016. godini imala donošenje Zakona o plaćama u javnom sektoru.
Radolović je naglasila kako je tek sedam godina kasnije i donesen, odnosno Zakon je donesen tek prije mjesec dana i sada u svega nekoliko tjedana treba dogovoriti koeficijente za svako radno mjesto. I o njima će ovisiti svaka plaća u javnom sektoru. Pritom naravno ni Premijer, ni Vlada, ni resorno ministarstvo nisu sigurni da li će ono što je osigurano u državnom proračunu biti dovoljno za to povećanje plaća, ali za njih to nije ništa novo, jer su već probijali limite za troškove plaća.
Također, Vlada je prevarila sindikate obećavajući im da će moći utjecati na sadržaj uredbe o koeficijentima. Vlada je ovaj posao napravila iza leđa većeg dijela sindikata i htjela je samo iskoristiti sindikate kao paravan za prikrivanje vlastite samovolje.
Prema Sporazumu s Vladom RH, predstavnici sindikata trebali su biti uključeni u izradu prijedloga uredbe kojom će se urediti nazivi radnih mjesta i koeficijenti za obračun plaća u državnoj službi i javnim službama temeljem novog Zakona o plaćama u državnoj službi i javnim službama. Nisu uključeni, već im je servirano da se u kratkom roku očituju o materijalu na kojemu je netko drugi radio godinu ili više dana.
Radolović je pitala predsjednika Vlade zbog čega nisu udovoljili zahtjevima sindikata i dali uvid u sve koeficijente u drugim javnim službama i državnoj službi, a ne samo djelomične.
Radolović je potom izrazila svoje nezadovoljstvo odgovorom i uzvratila premijeru kako nameće drugima pravila igre, ali kao najveći poslodavac u državi ta pravila ne poštujete. Naime, tisuće zaposlenih u javnom sektoru ima ugovore o radu po kojima je njihova plaća manja od minimalne, upravo one koju Vlada propisuje. Pa im država svaki mjesec isplaćuje dodatak kako bi bila u okvirima Zakona o minimalnoj plaći, odnosno isplaćuje dodatak na plaću kako ne bi kršili zakon.
Nastavno, Radolović je navela kako je Vlada pompozno najavila u listopadu prošle godine donošenje Uredbe o visini minimalne plaće za 2024. godinu kojom se ta plaća određuje u iznosu od 840 eura bruto, a neto minimalac u iznosu od 670 eura i kako se premijer i Vlada stalno hvale kako je minimalna plaća dva puta porasla u njihovom mandatu.
Ja Vas pitam što danas hrvatski građanin može s 677 eura mjesečne neto plaće, može li pokriti ratu stambenog kredita, podstanarstvo, troškove režija, hrane, školovanja svoje djece, a da ne govorimo o luksuzu koji za te građane predstavljaju mjesečni izdaci za odjeću, obuću, higijenske potrepštine. Upravo ti građani su većina u Hrvatskoj i ulaze u prosjek 70% obitelji koje danas žive na rubu siromaštva u Hrvatskoj i njima uistinu ništa ne znači to što se Vi hvalite da je minimalna plaća porasla dvaputa puta u Vašem mandatu.
Zaključno, Radolović je odgovorila premijeru kako Vlada je potpuno nerazumljivo kočila povećanje plaća u javnom sektoru, jer da ste pravovremeno htjeli zadržati liječnike kojih nedostaje 2500 u našoj zemlji, medicinske sestre kojih nedostaje preko 4000, popuniti prazna radna mjesta u policiji, poreznoj upravi, carini mogli ste to napraviti i posljednje 3 godine kada smo imali rast proračunskih prihoda, a svjesno ste to ostavili za izbornu godinu.