Silvano Hrelja, zastupnik iz Istre kao i nekadašnja IDS-ova perjanica Furio Radin trpe danas kritike jer su još jednom svojim glasovima omogućili većinu vladajućem HDZ-a, a kome su u prošlosti, u doba šestorki, četvorki, kukuriku koalicijama, bili ljuti protivnici. Ovaj put u iznimno osjetljivoj situaciji štrajka u pravosuđu i i afere 'Plin za cent.'
S njihova dva presudna glasa (u redu, tu je i bio Milorad Pupovac) danas su sa 77 ruku u Hrvatskom saboru su nakon vruće dvodnevne parlamentarne rasprave većinom glasova odbijeni zaključci koje je predložio predsjednik Republike Zorana Milanović o štrajku u pravosuđu i plinskoj aferi, kao i zaključci koje je predložila cijela oporba, da se Vladu zaduži Vladu da donese odluku kojom će državnim službenicima i namještenicama svi dani provedeni u štrajku.
Na pitanje zašto je glasao 'Za' HDZ-ovu Vladu, Hrelja je odgovorio: "Zbog toga što mislim da je to u redu".
Na pitanje kako podnosi kritike da s Radinom drži ljestve HDZ-u, kazao je: "Naučen sam na kritike. Razumijem svakog onoga koji ne trpi nekog tko se žrtvovao, preuzeo rizik da bi nešto riješio. Ja sam političar drukčijeg tipa i podređen sam cilju za one za koje svi zaboravljaju nešto napraviti. Ne znam da li vi znate, ali cijelu godinu realiziraju se obiteljske mirovine koje su bile obećanje za slijedeće izbore. I taj cilj nešto košta. Košta u svakom smislu, no ne može se žrtvovati cilj radi nečijeg, u ovom slučaju opozicijskog pritiska, kaže Hrelja za Istru24.
Na pitanje nije li to njegova ponašanje ipak politička trgovina nauštrb najšire društvene, ekonomske i političke situacije u zemlji koju vodi HDZ, odnosno ne žrtvuje li u ime interesa umirovljenika dobrobit cijelog društva, pa dugoročno i samih umirovljenika, Hrelja odgovara: "Ja imam i godine iskustva i osjećaj za mjeru. I znam kada je nešto opasno po život i kad je nešto što može proći. A isto tako znam kako se štrajka, kako se organizira štrajk i kako se pregovara. Da se razumijemo, imam 13 godina iskustva u tome i nikad niti jedan štrajk nije plaćen".
Mobitel Furija Radina, zastupnika talijanske manjine u Saboru, bio je isključen.
Njihovim glasovima odbijen je zaključak predsjednika Milanovića da Vlada najduže u roku od 15 dana poduzme sve potrebne mjere kako bi se osiguralo uredno funkcioniranje sudbene vlasti u Hrvatskoj, kao i predsjednikov zaključak koji bi u istom roku obvezao Vladu da utvrdi koje su institucije i osobe odgovorne za financijsku štetu nanesenu HEP-u u provedbi Uredbe o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije.
S druge strane, većina s tandemom Hrelja-Radin prihvatila je zaključke vladajuće većine u kojima piše da je predsjednikovo sazivanje izvanredne sjednice bilo nepotrebno jer Vlada poduzima sve potrebne mjere za osiguranje urednog funkcioniranja sudbene vlasti, kao i sve potrebne mjere za utvrđivanje okolnosti u provedbi Uredbe o uklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije. Obijeni su i zaključci koje je predložila cijela oporba, da se Vladu zaduži Vladu da donese odluku kojom će državnim službenicima i namještenicama svi dani provedeni u štrajku biti plaćeni, kao i to da se u roku od tri radna dana razriješi članove uprave HEP-a, članove upravnog vijeća HERA-e, upravu HROTE-a i državnog tajnika za energetiku u Ministarstvu gospodarstva. Oporbeni prijedlog da se štrajkašima isplate plaće za dane u štrajku dobio je 67 glasova, a protiv je glasalo 74.