Politika i društvo

prazan proračun

Sjednica pulskog Gradskog vijeća: U pripremi je preko 50 projekata u Gradu Puli koji neće biti realizirani

Usvojena je i odluka o povećanju subvencioniranog iznosa programa za predškolski odgoj na način da cijena za roditelje ostaje nepromijenjena, ali se povećava mjesečna subvencija Grada za upis u privatne vrtiće i to za cjelodnevni program sa 195,45 eura na 207,45 eura. Tom se korekcijom utječe na izjednačenje izdvajanja za troškove odgojitelja i ravnatelja, rečeno je u obrazloženju. Rasprava se povela oko 20 eura po djetetu, koliko je dozvoljeno privatnim vrtićima da naplate od roditelja ekstra mjesečno, što su gotovo svi i iskoristili, a što su vijećnici ipak smatrali neprimjerenim


 
7 min
Sandra Zrinić Terlević ⒸFOTO: Dean Mladenović

Usvojena je i odluka o povećanju subvencioniranog iznosa programa za predškolski odgoj na način da cijena za roditelje ostaje nepromijenjena, ali se povećava mjesečna subvencija Grada za upis u privatne vrtiće i to za cjelodnevni program sa 195,45 eura na 207,45 eura. Tom se korekcijom utječe na izjednačenje izdvajanja za troškove odgojitelja i ravnatelja, rečeno je u obrazloženju. Rasprava se povela oko 20 eura po djetetu, koliko je dozvoljeno privatnim vrtićima da naplate od roditelja ekstra mjesečno, što su gotovo svi i iskoristili, a što su vijećnici ipak smatrali neprimjerenim

Na današnjoj sjednici Gradskog vijeća grada Pule, od 15-ak točaka dnevnog reda, najviše rasprave, očekivano, izazvao je polugodišnji izvještaj o izvršenju proračuna Grada za 2023. godinu, ali i Plan razvoja pametnog grada 2023.-2028., odluka o javnoj nabavi u upravnim tijelima te odluka o sufinanciranju programa predškolskog odgoja. U polugodišnjem izvršenju, oporbu je najviše zasmetala loša realizacija, a izrazili su i bojazan da će, zbog situacije u gradskim odjelima i odlaska desne ruke gradonačelnika i pročelnice najvažnijeg odjela za urbanizam, investicije i razvojne projekte Anje Ademi, u drugom polugodištu biti još i gore.

Kako je rečeno, u pola godine prihodi su bili na razini 43,6 posto od plana, od čega su 53 posto bili prihodi od poreza, a rashodi su bili na 37 posto.

U ime Kluba vijećnika SDP-a Sanja Radolović je, uvodno, pohvalila dogradnju Štiglića, koji se, doduše, kako je rekla, ne vidi u izvršenju, potom naglasila da se, kao SDP, zalažu da se u proračun za 2024. uvrsti i sufinanciranje smještaja starijih u privatne domove jer mjesta u državnim nema, a cijene u privatnim domovima su naglo porasle. Spomenula je i dogradnje škola Kaštanjer i Šijana te izgradnju sportskih dvorana te upitala u kojoj je to sve fazi, kao i izgradnja vrtića na području Sv. Polikarpa-Sisplaca te što je s ulaganjem u Marsovo polje gdje postoji bojazan da će to Grad morati vratiti državi ne bude li se nešto realiziralo s obzirom da tako piše u ugovoru.

Kao jednu od gradske problematike spomenula je promet i planiranu gradnju garažne kuće te upitala i kako će Grad namaknuti novac za projekt izgradnje kanalizacije Pula sjever s obzirom da Vodnjan i neke druge jedinice lokalne samouprave nisu pristale na sufinanciranje.

„To su kapitalni projekti vezani za EU fondove, ako to propustimo realizirati, nema nazad", ustvrdila je Radolović.

Dušica Radojčić u ime Kluba vijećnika platforme Možemo! Pula ustvrdila je da je loša realizacija proračuna ogledalo neuspjeha izvršne vlasti na čelu s gradonačelnikom Filipom Zoričićem i pokazuje svu njegovu nesposobnost. Referirajući se na realizaciju programa gradnje u prvih šest mjeseci od svega 5 posto, u odnosu na lanjskih gotovo 37 posto, rezimirala je i rekla da se u drugih šest mjeseci očito očekuje realizacija preostalih 95 posto što jednostavno smatra nemogućim.

- Odlazak pročelnika i drugih djelatnika, dolazak mladih i neiskusnih, ne možemo, na žalost, očekivati bolje rezultate niti u drugom polugodištu. Program gradnje kapitalnih objekata i komunalne infrastrukture realiziran je u 6,9 posto. Kada gledamo pojedinačni plan od 23 kapitalna objekta vidimo da je velikim dijelom realizacija nula posto, od rekonstrukcije Kandlerove ulice, Fažanske ceste, Paganora do Kupališta Stoja i biciklističkih staza da ne nabrajam dalje. To su sve nerealni planovi izgradnje i isti projekti koji se prebacuju iz godine u godinu. Stižu i strašne optužbe iz tog odjela na račun gradonačelnika pa i ne čudi ovakav rezultat. Prihod o komunalnog doprinosa je 4,7 posto, lani je bio 37 posto, zato nemojte govoriti da je sve u redu, jer nije. Treba naći plan i rješenje kako da ovaj grad napreduje, ali na žalost propustili ste pripremiti i projekte za prijavu na EU fondove, pa zbog natječaja koji su još uvijek otvoreni grad ne može aplicirati niti za obnovu Doma braće Ribar niti Patinaggija. Pokrenut je, istina, proces obnove Rojca, ali je to rezultat višegodišnjih priprema, rekla je, između ostalog, Radojčić.

No, Sanja Radolović spočitnula je Dušici Radojčić da sjedi u koordinaciji Saveza udruga Rojca, savjetodavnom tijelu gradonačelnika, te smatra da je to pravo pogodovanje što je neprihvatljivo. Povod za to bila je konstatacija Radojčić da gradonačelnik pogoduje Mjesnom odboru Štinjan jer mu dodjeljuje veća sredstva nego ostalim mjesnim odborima što je uznemirilo vijećnike – mještane Štinjana koji su joj redom replicirali, ali je raspravu, pa i pozivanje na povredu poslovnika, prekinula predsjednica Vijeća Marija Marković Nikolovski.

Valter Boljunčić, u ime Kluba IDS-a, osvrnuo se na prihode od komunalnog doprinosa i od prodaje nefinancijske imovine koji su vrlo mali, a o njima ovisi ulaganje u gradnju cesta i kapitalne investicije.

-Zbog toga što nemate taj novac, bojim se da ćete  morati posegnuti u nenamjenske prihode iz kojih se financiraju vrtići, socijala i ostalo, a znajući da će i oni biti manji zbog porezne reforme, imat ćemo strukturalno velikih problema zbog nezarađenog novca. Stoga ne možemo dati glas za ovo polugodišnje izvršenje jer niste uspjeli napuniti gradsku blagajnu niti je vidljivo da se išta radi. U segmentu koji je bitan za razvoj grada, podbacili ste! A zbog porezne reforme Grad će ostati i bez dijela od 4 milijuna eura prihoda, i to se mora kompenzirati, ali kako, imate li rješenje?, upitao je Boljunčić.

Dio odgovora dala je pročelnica Ademi koja je, između ostalog, spominjala u kojoj su fazi pripreme projekata poput dječjeg vrtića sv. Polikarp-Sisplac, potom ulaganje u Marsovo polje, projekt Pula centar ili novi Pulski inovacijski centar na Vallelungi, a ustvrdila je i da obnova 43. istarske divizije, kako sada stvari stoje, sigurno neće biti u proračunu za 2024. jer novaca za taj projekt nema.

- Zašto je mala realizacija? Ja sam cijelo vrijeme ukazivala na situaciju u gradskoj upravi i nedostatak ljudi. Zato je i slabo izdavanje građevinskih dozvola, nema prodaje, a posljedica svega je ovakva realizacija proračuna. Ima tu i drugih problema gdje, primjerice javna nabava onemogućava realizaciju nekih projekata, neriješena imovinsko-pravna pitanja ili sporovi usporavaju druge projekte, ali istina je i da se ne radi o samo 23 kapitalna projekta. U pripremi je preko 50 projekata u Gradu koji neće biti realizirani, ustvrdila je Ademi i izazvala konsternaciju vijećnika.

Raspravu je izazvao i Plan razvoja pametnog grada 2023.-2028. gdje su vijećnici, mahom iz redova oporbe, ukazivali na to da se takvi planovi i strategije donose jer se moraju usvojiti, ali ih se potom nitko ne pridržava. Ustvrdili su i kako e-usluge neće riješiti problem nesuvislog upravljanja te da upravo uvođenje tih inovativnih rješenja „smart city" omogućava vidljivost, propuste i greške u radu jedne gradske uprave. Ustvrdili su i kako mnogi servisi postoje, ali građani jednostavno ne znaju za njih te treba poraditi na vidljivosti.

Izmjene u dijelu javne nabave koje bi omogućavale da pročelnik samostalno odlučuje hoće li ciljano zvati neku firmu da se javi na određeni natječaj, ili upit proslijedi na tri adrese ili se pak odluči raspisati natječaj i tako tražiti dobavljača, kod Dušice Radojčić izazvale su protivljenje jer je ustvrdila da se time ograničava tržišna utakmica i uvodi nejednak tretman, a pročelniku daju prevelike ovlasti koje vode pogodovanju te da bi umjesto riječi „ili" trebalo ostaviti „i" i tako povećati mogućnost da se kroz sva tri načina nabave pošteno provede natječaj. Odluka je ipak usvojena bez izmjena.

Usvojena je i odluka o povećanju subvencioniranog iznosa programa za predškolski odgoj na način da cijena za roditelje ostaje nepromijenjena, ali se povećava mjesečna subvencija Grada za upis u privatne vrtiće i to za cjelodnevni program sa 195,45 eura na 207,45 eura. Tom se korekcijom utječe na izjednačenje izdvajanja za troškove odgojitelja i ravnatelja, rečeno je u obrazloženju. Rasprava se povela oko 20 eura po djetetu, koliko je dozvoljeno privatnim vrtićima da naplate od roditelja ekstra mjesečno, što su gotovo svi i iskoristili, a što su vijećnici ipak smatrali neprimjerenim jer to, rekli su, dovodi do nejednakog tretmana roditelja čija djeca idu u privatne vrtiće te su smatrali da je nedopustivo diskriminirati roditelje.

Kako je pojasnila Ivana Sokolov, resorna pročelnica, u proračunu su izdvajanja u godini dana porasla za 6 milijuna kuna zbog povećanih subvencija jer kapaciteti gradskih vrtića godinama nisu povećavani te je stoga bilo nužno u privatnim vrtićima, u kojima je smješteno čak 800 djece, naći partnere jer inače ne bi imali gdje smjestiti tu djecu.

- Veliki je problem višegodišnje neulaganje u ustanove. Sada, recimo, imamo vrtić 'Mali svijet' u kojem je gotovo 30 odgojnih skupina, a u njega Grad nije godinama ulagao. Sada je pitanje da li ulagati ili dati za izdvajanja za privatne ustanove koje su rekle da bez pomoći Grada mogu staviti ključ u bravu?, rekla je pročelnica Sokolov.

U konačnici su povećani i koeficijenti za obračun plaća službenika i namještenika u Gradu, ali su vijećnici i tu reagirali i rekli kako su to isti sindikati i isti kolektivni ugovor kao i za djelatnike u vrtićima ili u vatrogastvu te da se mogu očekivati zahtjevi za povećanjem plaća i u tim djelatnostima pa će ove izmjene nužno obuhvatiti puno više ljudi.

Gradonačelnik Zoričić je u konačnici iznio što je on radio u prvih šest mjeseci, ali su vijećnici to samo primili na znanje te je, vidno namrgođen, gradonačelnik napustio Vijećnicu.


Nastavite čitati

Istra
 

PRESEDAN U UMAGU Nezavisnom vijećniku Goranu Galoviću ukinuli mandat. Tvrde da je izgubio prebivalište i lažno obnašao dužnost gradskog vijećnika

Na pitanje je li točno da mu je istekla osobna iskaznica i da nema prebivalište na području Grada Umaga, Galović kaže da to nije točno, i da mu iskaznica ističe 10. veljače 2025. godine. Naveo je da mu je na osobnoj iskaznici navedena adresa Školska 5 na području Umaga, no da je u međuvremenu preselio na drugu adresu gdje i sada živi, ali također na području grada Umaga

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.