Prošla su gotovo tri mjeseca od incidenta na Mandraču kada je nastradao šesnaestogodišnji dječak iz Pule. Što mu se točno dogodilo dok se u nedjeljno večer vraćao kući biciklom s Velog Vrha prema centru grada, do danas nije posve jasno.
Pronađen je bez svijesti i s težim ozljedama glave radi kojih je morao biti podvrgnut operacijskim zahvatima, a osobi koja ga je pronašla i dozvala k svijesti rekao je da „su ga prebili“.
Policija slučaj predala DORH-u
Kući se, inače, 19. veljače vraćao s roštilja koji se ranije tog dana odvijao na cross stazi, a tijekom poslijepodneva njegovog je prijatelja u više navrata mobitelom nazivala grupa dječaka s Velog Vrha prijeteći, izazivajući i tražeći fizički obračun u centru grada.
Mandrač, Pula
Ipak, nakon tjedan dana istrage, pulska policija slučaj predaje Općinskom državnom odvjetništvu pod pretpostavkom da je dječak pao s bicikle. Od tog 27. veljače do danas nije odrađeno ni medicinsko ni prometno vještačenje, što je, kažu nam roditelji, bio preduvjet daljnjih postupanja njihovog odvjetnika.
Je li Služba za unutarnju kontrolu stigla u Pulu?
Smatrajući kako je tijekom istrage pulska policija učinila više propusta, u dva su se navrata roditelji obratili Ministarstvu unutarnjih poslova tražeći da u Pulu pošalju Službu za unutarnju kontrolu. Njihova je prijava konačno i zaprimljena krajem ožujka, a Policijska uprava istarska tada nam je odgovorila kako oni nisu u mogućnosti komentirati po kojim predstavkama djelatnici službe postupaju i koje točno aktivnosti provode.
Iako su roditelji od Službe za unutarnju kontrolu zatražili očitovanje o izvršenim izvidima, do danas ga nisu dobili.
PU istarska
Ni na naše posljednje upite vezane uz aktivnosti koje provode u pulskoj policiji, odgovor iz MUP-a nije stigao, a ni DORH nam nije odgovorio dokle su oni stigli sa svojom istragom. To i ne čudi uzme li se u obzir da je riječ o maloljetnim osobama. Međutim, i roditelji informacije dobivaju „na kapaljku“.
Ne odobrava se uvid u spis
Majka dječaka kojem se 19. veljače, na dan incidenta, prijetilo smrću – policiji je slučaj također prijavila odmah idućeg dana, a i taj je slučaj DORH-u predan 27. veljače.
- U više sam navrata tražila uvid u spis, a tek mi je 17. travnja mailom odgovoreno da mi to neće odobriti jer oštećenik, odnosno moj sin, još uvijek nije ispitan. Tada sam ih pitala zašto nije ispitan, a na to su mi pak prije nekoliko dana odgovorili da su izvidne radnje u tijeku te da će „maloljetna žrtva biti ispitana ako za tim bude bilo potrebe“. Pa se pitam što to znači? Da možda ni neću imati priliku za uvid u spis? Strašno me to ljuti, kaže nam majka kojoj su ipak iz pulskog ODO-a naveli ime "osumnjičenika".
Govori nam kako je to mladić sa čijeg se broja po prvi puta nazvalo njezinog sina, iako je kasnije bilo još poziva s drugog broja.
Općinsko državno odvjetništvo, Pula
Muči ju i to što njezin sin i dalje nema mira. Naime, jedan od mladića iz grupe koja mu je prijetila, i dalje ga zadirkuje i provocira, u školi i van nje.
- Preko školske pedagoginje tražila sam sastanak s njegovim roditeljima, ali oni su to odbili. Navodno su razgovarali s njom, ali ja ne znam sadržaj tog razgovora, a ona njih na susret sa mnom ne može natjerati. Tako da se mogu samo nadati da nemam razloga za brigu, kaže nam majka maloljetnika iz Pule.
Rastu frustracije, opada povjerenje
Kako vrijeme prolazi, frustracije roditelja postaju sve veće, a povjerenje u pravosudne organe sve manje. Stoga se i javljaju medijima. No kako se radi o zaštiti identiteta malodobnih osoba, za informacije nerijetko i mi ostajemo uskraćeni.
Ipak, vrijedi se zapitati može li se upravo u ovako osjetljivim situacijama roditeljima olakšati pristupačnošću i transparentnošću svih službi uključenih u postupanja nakon nečega tako ozbiljnog kao što su prijetnje smrću i teško ozljeđivanje maloljetnika.