Socijalistička radnička partija danas je u Puli održala predstavljanje kandidata i programa za predstojeće izbore.
"Pred nama su novi parlamentarni izbori čiji će ishod odlučiti o zastupljenosti interesa radničke klase, odnosno svih koji se nalaze u pasivnoj poziciji unutar sistema najamnog rada koji ih svakodnevno grubo iskorištava za stvaranje privatnog profita, izbjegavanje kaznenog progona i/ili jednostavno čuvanje sinekura birokratima na svim razinama", naveli su.
Nadalje, kažu da dosadašnje iskustvo govori, da trideset godina nakon kontrarevolucije i secesije, otimanja svega što su generacije prije troga postigle, instaliranjem neoliberalnog kapitalizma i uvođenja igrokaza zvanog “parlamentarna demokracija”, svi oni koji žive od svog fizičkog ili umnog rada, osim što su izgubili mogućnost odlučivanja, ostali su i bez političkog subjekta u tom parlamentu, koji bi štitio njihove povijesne interese.
Posljedice tog procesa vidljive su na svakom koraku, a iskazuju se kroz gubitak stečenih socijalnih, ekonomskih, pravnih i općenito civilizacijskih dosega, kažu iz SRP-a.
- Razlog tome je što sve do sada u Saboru zastupljene stranke, zastupaju građansku opciju i one štite povijesne interese kapitala a ne rada, istaknuli su.
Navode da je SRP u ovom trenutku jedina politička partija u Hrvatskoj koja svoj program zasniva na klasnom argumentu, što znači nadređenost interesa rada i prava koja iz njega ističu nad pravima na profit, malobrojnih izrabljivača tuđeg rada.
- To po n-ti put dokazuje, da više brinemo i o nacionalnim interesima od ostalih građanskih stranaka, pa i onih ekstremnih klero-fašističkih. Jer interesi radnih ljudi ne mogu biti u suprotnosti sa nacionalnima, dočim interesi kapitala mogu biti u koliziji sa nacionalnima, jer je kapital transgranični i trans nacionalni, navode u priopćenju.
- Stoga i upućujemo otvoreni poziv radničkoj klasi, simpatizerima i biračima u Republici Hrvatskoj koji sebe vide i doživljavaju kao istinske ljevičare da se prilikom određivanja kome će dati glas, više rukovode vlastitom pozicijom u društvu i vlastitim interesom, nego interesom neke virtualne ljevice, poručili su.
Od svog programa istaknuli su povratak oduzetog vlasništva, oživljavanje proizvodnih djelatnosti sa osloncem na vlastite ljudske i materijalne resurse, uvođenje progresivnog poreza, snaženje poljoprivrede, proizvodnja hrane, očuvanje javnog zdravstva, dostupnog svim građanima, na osnovama solidarnosti, besplatan obrazovni sistem, planiranje, zabrana rasprodaje strancima preostalih poslovnih subjekata, poljoprivrednog zemljišta, šuma, voda, očuvanje prirode, protiv pretjerane urbanizacije i betonizacije, deklerikalizacija države, odvajanje crkve od države, ukidanje vjeronauka u školama i vraćanje u vjerske institucije, raskid ugovora s Vatikanom, izlazak iz NATO pakta te izlazak iz EU.