Politika i društvo

KAKO JE IDS PREVARIO DOMAĆEG ČOVIKA (2)

Sudska bitka za ruševinu u Donjim Baredinama

Nije neka vijest da IDS-ova vlast u Bujama raspolaže nekretninama na izrazito sporan način. Dodatni je problem kada takve aktivnosti direktno idu na štetu lokalnog stanovništva. Danas donosimo slučaj obitelji Gashi-Hodžić koja je zbog jedne ruševine u svom susjedstvu na sudu s finskim investitorom. Između ostalih, među svjedoci su i Fabrizio Vižintin i Jelena Perossa


 
8 min
Dražen Majić

Nije neka vijest da IDS-ova vlast u Bujama raspolaže nekretninama na izrazito sporan način. Dodatni je problem kada takve aktivnosti direktno idu na štetu lokalnog stanovništva. Danas donosimo slučaj obitelji Gashi-Hodžić koja je zbog jedne ruševine u svom susjedstvu na sudu s finskim investitorom. Između ostalih, među svjedoci su i Fabrizio Vižintin i Jelena Perossa

Zaseok Donje Baredine, nedaleko Krasice, par kilometara od Buja, jedan je od najljepših istarskih lokaliteta. S jedne strane pogled na more, slovenske i talijanske Alpe, Buje, Brtoniglu i Novu Vas, a , s druge, na dolinu Mirne. Taj istarski dragulj još uvijek je relativno neotkriven, zgrade pretežno potječu iz vremena između dva velika rata.

Modernih vila gotovo da i nema. Za razliku od Gornjih Baredina koje su već dobrano redizajnirane novom istarskom arhitekturom.

Napad na prostor je velik, pogled je kralj, interes stranaca je ogroman. IDS-ova gradska vlast u Bujama, pod čijim su upravljanjem i Donje Baredine, već je godinama u službi nekoliko nekretninskih lobija. Nakon serije članaka o unosnim urbanizacijama obitelji Perossa javio nam se veliki broj lokalnih stanovnika koji tvrde da su u mutnim poslovima IDS-ove vlasti gadno oštećeni.

Danas donosimo slučaj obitelji Gashi-Hodžić koja je zbog jedne ruševine u svom susjedstvu na sudu s finskim investitorom, gospodinom koji se zove Kokki Sampo Antonio. Između ostalih, svjedoci na sudu su Fabrizio Vižintin i Jelena Perossa.

Elvira Hodžić: Htjeli su nam iza leđa prodat nekretninu koju koristimo 40 godina

- U Baredinama živimo već gotovo 40 godina. Osim naše kuće, koristimo i objekt čije je rušenje izbjegnuto isključivo zahvaljujući našem angažmanu i ulaganjima. Kada se skupi cijela obitelj ima nas 30 i oduvijek smo koristili taj susjedni prostor kao nastavak našeg dvorišta, objasnila nam je Elvira Hodžić, inače sobarica u umaškom Istra Gardenu.

- Tijekom godina više smo puta tražili način da otkupimo tu ruševina koja je u našem neposrednom susjedstvu. Prije dvadesetak godina zatražili smo kupnju dok se o tome odlučivalo u Umagu. Mom suprugu je rečeno da ruševina nije na prodaju jer je u vlasništvu Republike Hrvatske. Tada smo jasno rekli da smo, ukoliko se nekretnina ikad bude prodavala, zainteresirani za kupnju. Iz mjesne zajednice Krasica oduvijek su znali da mi to koristimo i oni su nam to i formalno dozvolili, kaže Elvira čiji je suprug Sharamet građevinar.

-Iznenada, bez ikakve najave, nekretnina je stavljena na prodaju. To mi je javio zet, suprug moje kćerke, koji je sasvim slučajno vidio natječaj na internetu. Mi smo zaposleni cijeli dan, što na poslu, što oko kuće gdje uzgajamo krave, ovce, koze... Radimo od zore do mraka, nemamo vremena za internet, objašnjava Elvira.

-Računali smo, ako znaju da koristimo nekretninu i da smo zainteresirani za kupnju, zar nije normalno da prvo nas obavijeste. Bilo bi logično i da se prodaja oglasila na oglasnoj ploči u našem selu ali to je izostalo, tvrdi Elvira Hodžić.

- Zahvaljujući zetu, zadnji dan smo uspjeli predati ponudu. Na naš upit, prilikom predaje nekoliko puta nam je rečeno da je ponuda kompletna. Uplatili smo i 2.000 eura jamčevine, kaže Elvira.

Elvira: Jelena i Fabrizio nas nikad nisu htjeli primiti!

- Ispostavilo se da nam je nedostajala potvrda da nismo dužni gradu. S obzirom da nismo dužni ni jedan cent, to se lako moglo provjerit ili nas pozvati da dopunimo što se ponekad i radi. Nekretninu je prodana jednom Fincu za 22.000 eura. Kad je došao da vidi što je kupio, pokazalo se da je on mislio da je kupio i ovaj dio koji je naš. Mi smo mu odmah ponudili otkup njegovog dijela ali on to nije prihvatio. Koliko smo shvatili, on tu ne planira živjeti nego mu je namjera iznajmljivati, kaže Elvira.

Njena obitelj je trenutno u sporu s Fincem jer smatraju da imaju određena prava zbog činjenice da su desetljećima bili u posjedu ruševine i u nju su ulagali. Finski investitor Kokki zasad nije želio komentirati cijelu situaciju.

- Ja sam mjesecima pokušavala objasniti u gradu da mi to koristimo ali nitko me nije želio primiti. Kad god dođem, nema Jelene, nema gradonačelnika,... Zvali smo ih da dođu, da vide situaciju. Je li to način da naša djeca ostanu ovdje. Grad Buje nikad ovdje nije ništa uložio, jednom su poslali kamion šljunka. To nije u redu, naročito jer ovdje pretežno glasamo za IDS, ogorčena je Elvira.

Fabrizio Vižintin: Nikad nisu plaćali korištenje te zgrade!

Od gradonačelnika Buja Fabrizia Vižintina zatražili smo komentar iznesenih kritika. Po prvi put, nakon desetak pokušaja vezanih za ranije članke, dobili smo opširan pisani odgovor.

- Nekretnine 173/1 zgr. i 173/2 zgr. sve k.o. Krasica prodane su na natječaju objavljenom u prosincu 2020. godine. Natječaj je objavljen na oglasnoj ploči Grada Buja-Buie, u dnevnom tisku (Glas Istre) i na web stranicama Grada Buja-Buie. Ne postoji zakonska obaveza objave natječaja na oglasnoj ploči sela u kojoj se nekretnina prodaje, niti je to bila praksa u posljednjih 25 godina, odgovorio nam je Vižintin.


- Obitelj Gashi nije obavještena o natječaju budući nisu evidentirani kao korisnici tih nekretnina jer ne plaćaju zakup, dakle koriste gradske nekretnine besplatno bez plaćanja nikakve naknade za takvo korištenje. Također napominjemo da ne plaćaju niti komunalnu naknadu za obiteljsku kuću u kojoj žive iako su po Zakonu dužni to prijaviti. Obitelj Gashi je sudjelovala na natječaju i predala ponudu. Za predmetne nekretnine bilo je ukupno 3 ponude. Ponuda obitelji Gashi je bila nepotpuna a ujedno i financijski najniža, naglasio je Vižintin.

Iz njegovog odgovora vidljivo je da ne smatra kako obitelj Gashi zaslužuje bilo kakve beneficije vezano za spornu nekretninu.

Elvis Gashi: Želio bih ostati u Donjim Baredinama

U pokušaju da zadrže djecu u Donjim Baredinama Gashijevi su od Vižintina zatražili da na prodaju stavi neku od susjednih ruševina. Evo izjave njihovog sina Elvisa.


- Kad su drugima prodali ovu zgradu koji smo oduvijek koristili, pitao sam gradonačelnika da li može staviti na prodaju ostale ruševine. Najiskrenije, ja bi stvarno želio ovdje ostati živjeti. Prvo mi je rekao da se javim na natječaj za POS. Odbio sam i rekao da želim ostati u selu, ima puno ruševina, tata je građevinar pa mi to možemo pomalo srediti. Rekao je da će nam pomoći i staviti na natječaj neku od nekretnina po cijeni do 20.000 eura, kaže nam Elvis Gashi.

-Na kraju je na natječaj stavljen taj objekt bez krova, bez dvorišta, ali po cijeni od 77.000 eura što je puno previše, nitko se nije javio. Po nama, pola od toga je realna cijena, objasnio nam je Elvis Gashi. Mnogi sugovornici na Bujštini smatraju da je dobar dio natjačaja friziran, odnosno da protežira zaposlene u Gradu Buje, točnije njihove obitelji i poslovne partnere. Ukratko, građevinsko - nekretninski lobi.

Vižintin: Cijenu je odredio sudski vještak

Evo i odgovora Fabrizia Vižintina po tom pitanju.

- Elvis Gashi podnio je zahtjev za kupnju nekretnine 171/2 zgr. k.o. Krasica, u neposrednoj blizini obiteljske kuće u kojoj žive. Natječaj je objavljen u ožujku 2024. godine. Na samom natječaju ponudu nije predao, niti je pristigla bilo koja druga ponuda te stoga nekretnina nije prodana. Tržišne cijene su u odnosu na 2020. godinu značajno porasle, ne samo u Donjim Baredinama nego općenito na cijelom području Grada Buja-Buie. Za svaku nekretninu koja je izložena na javnom natječaju za prodaju izrađena je procjena od strane ovlašetnog sudskog vještaka, pa tako i za predmetnu 171/2 zgr, zaključio je Vižintin.

- Vezano za navod o POS stanu, ističemo kako je prilikom razgovora o rješavanju stambenog pitanja našeg mladog sugrađana Elvisa Gashija ukazana mogućnost za prijavu na Listu prvenstva za APN-POS stanove, međutim nikada mu nije POS stan ''nuđen'', jer za to nemamo zakonske ovlasti a i propisana je vrlo jasna i transparentna procedura za prijavu na Listu prvenstva, objasnio je Vižintin.

Vezano za spomenutu transparantnost, treba podsjetiti da je POS-ova lista stanova u Bujama poprilično stranački definirana. Kao što smo pisali, vrhom liste dominiraju članovi IDS-a, odnosno IDS-ova vijećnica i nekoliko članova njene prilično bogate obitelji. Tu je i vlasnica agencije za nekretnina koja radi za obitelj Perossa.

Jelena Perossa na sudu: Nisam znala da koriste zgradu!

Dok čekaju rješenje sudskog spora obitelj Gashi/Hodžić kupila je ipak jednu ruševinu.

- U međuvremenu smo drugi dio građevine kupili smo od gospodina Glavaša koji je nekretninu kupio od grada Buja i prodao nam je za isti iznos jer je vidio da se praktički radi o našem dvorištu, zaključio je Elvis Gashi.

Pred Općinskim sudom u Bujama u tijeku je sudski spor u kojem finski vlasnik kuće tuži obitelji Gashi. Na tom suđenju nedavno je svjedočila i Jelena Perossa.

- Kao gradska službenica prije natječaja nisam nikad bila na spomenutoj lokaciji i nisam imala nikakvih saznanja da netko koristi spornu nekretninu. To sam saznala tek kasnije u razgovoru s Elvirom Hodžić. Grad Buje nema nikakvu dokumentaciju ili ugovor iz kojeg bi bilo vidljivo da netko koristi spomenutu nekretninu, izjavila je Jelena Perossa.

Susjedi kažu da je ona prije desetak dana bila u Donjim Baredinama, navodno zbog dogovora oko puta do objekta oko kojeg se sude. Podsjetimo, zbog niza spornih urbanizacija iz gradsku uprave moglo se čuti da Jelena Perossa početkom listopada odlazi u privatne vode.

Na pitanje gradonačelniku Vižintinu je li njen izlazak na teren znak da se od toga odustalo, nismo dobili odgovor.

Na spomenutom suđenju svjedočio je i Silvano Pregara iz Gornjih Baredina.

- Mogu potvrditi da sam još u doba bivše Jugoslavije na zamolbu obitelji Gashi kao predsjednik mjesne zajednice dao dozvolu da koriste spomenuti objekt. Koliko se sjećam, za to su mjesnoj zajednici plaćali neku naknadu. Sjećam se i da je Gashi na nekretninama izveo neke radove ali za te radove nije imao službenu dozvolu mjesne zajednice, izjavio je Pregara pred Općinskim sudom u Bujama.

Na koncu valja napomenuti da je Grad Buje nekoliko susjednih građevinskih parcela u razdoblju od 2020. do 2022. prodao za izrazito povoljne iznose. Tako je jedan poduzetnik iz Novigrada oko 1.000 četvornih metara zemljišta od Grada Buja kupio za dvadeset tisuća eura, odnosno znatno povoljnije od 77.000 koliko se tražilo za susjednu ruševinu čiju je prodaju inciirao Elvis Gashi.

- Grad Buje prodaje sve što stigne ali cijene ovise od slučaja do slučaja. Prodali su i zemlju na kojoj se sto godina održavaju seoske fešte. Prodali su zemlju na način da postojeći stanovnici sada ne mogu ući u svoje kuće. O nama se ni najmanje ne vodi računa, zaključila je Elvisova majka Elvira Hodžić.


Nastavite čitati

Istra
 

Počinje vrijeme darivanja: sutra ćemo o autohtonim darovima...

Jeste već kupili darove? Ukoliko niste sutra vam donosimo vodič kroz božićnu kupnju koja se vodi načelom: lokalno, autohtono, ručno rađeno. Donosimo i priču o Puležanu koji po Istri lovi posve neobične stvari. I to ne puškom nego aparatom. Za sebe kaže "Nisam ja fotograf, ja sam školovani zidar”

Istra
 

Sljedeća stanica Kamiona Djeda Mraza Istra! Sutra je u Pazinu.

Kamion će biti pozornica zabavnoj i interaktivnoj predstavi “Popis Djeda Mraza” s vilenjacima, patuljcima, dobroćudnim divom te Djedom Mrazom. Predstave su besplatne i namijenjene djeci vrtićke dobi * Pulu će posjetiti u ponedjeljak, 16. prosinca od 18:30 sati na parkiralištu Karolina

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.