Labinski SDP jučer je u svom sjedištu na Titovom trgu odradio prvi prijem građana na kojemu su svi mogli dati svoje prijedloge i kritike, te diskutirati o temama važnima za Labinštinu. Sudjelovali su predsjednica SDP-a Labina i gradska vijećnica Katarina Filipović i saborska zastupnica SDP-a Sanja Radolović koje su nakon razgovora sa građanima dale svoj osvrt o stanju na Labinštini. Evo kako su događaj opisali u priopćenja labinskog SDP-a.
Filipović smatra kako je za Labinštinu važno preokrenuti negativni demografski trend, a vrlo bitna stavka u tome je stanovanje.
Labin pod hitno mora promijeniti dosadašnju politiku i početi sa izgradnjom stanova poticane stanogradnje čija bi cijena bila duplo jeftinija od sadašnje. Tek nakon što ljudi zadovolje primarnu životnu potrebu, odlučit će se na proširenje obitelji.
Sljedeći važan prijedlog SDP-a je da omogući svima besplatne vrtiće i poveća gradsku potporu za drugo, treće i svako daljnje dijete. Naročito nam je cilj da hrana koja se servira u vrtićima i školama bude uzgojena u lokalnim OPG-ovima.
Puno ušteda se može postići i racionalnijim postupcima javne nabave, a jačanjem ureda za EU fondove omogućila bi se realizacija svih projekata, što bi Labinštini dalo dodatni gospodarski zamah.
Radolović smatra da je po pitanju spajanja javnih isporučitelja vodnih usluga – vodovoda očito kako je sve potpuno krivo i traljavo napravljeno i trebalo bi postupak vratiti na početak, jer evidentno je da će se u zakonske izmjene morati ići. Konkretno, potrebno je izmijeniti Uredbu i u Istarskoj županiji omogućiti da postoje tri vodouslužna područja, a sada su zbog nečije taštine i nemara građani Labinštine ostali bez svoga vodovoda. SDP Istarske županije od početka je i inzistirao i iznosio utemeljene i stručne argumente koji idu tomu u prilog. Primjerice, temeljni uvjet za uspostavu samostalnog vodouslužnog područja je 2 milijuna kubika isporučene vode. Sukladno tome, na području Istarske županije postojala bi mogućnost uspostave čak 6 vodouslužnih područja.
Pitanje je u svemu tome što će biti i s velikim projektima aglomeracija kao što je i aglomeracija Labin – Raša i Rabac vrijedna preko 120.000.000 EURA koja tek slijedi i koja bi se trebala financirati iz EU fondova sa stopom sufinanciranja od 70% te će samim time podlijegati i rigoroznim financijskim i administrativnim kontrolama. Postavlja se logično pitanje da li će ovo spajanje vodovoda dovesti u neprilike izgradnju preko 80 km nove kanalizacijske mreže i gotovo 3.000 priključaka za kućanstvo, jer tek predstoji apliciranje na EU fondove i onda možebitno potpisivanje Ugovora, a jedan dio sufinanciranja treba osigurati i sam Vodovod. Međutim, za samu prijavu projekata poboljšanja sustava vodoopskrbe, te sustava odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda potrebni su čisti imovinsko – pravni odnosi što provođenje ove Uredbe spajanja vodovoda s totalno nesuvislim parametrima spajanja komplicira i onemogućuje.
Labinjani i Labinjanke također smatraju da se u Labin treba vratiti i industrija, a da je jedan od glavnih uvjeta i revitalizacija Raške pruge duge preko 50 km izgrađene nakon II. svjetskog rata radi prijevoza raškog ugljena te kao početak povezivanja istarskih željeznica s Hrvatskom, a kojom je 60-tih godina prometovalo preko 600 tisuća tona. Time bi bili stvoreni osnovni preduvjeti za uvođenje i razvijanje kombiniranog/integralnog prometa čime bi se efikasnije iskoristio potencijal Luke Raša (terminali Bršica, Štalije) kao budućeg robno-transportnog središta od iznimnog značaja za RH, odnosno Istarsku županiju. Osim značajnije teretne funkcije, pruga bi mogla preuzeti i određeni putnički promet.
Bilo je riječi i o onome što muči ne samo Labinjane i Labinjanke, a to su visoki troškovi života i izuzetno niske mirovine. Za najranjiviji dio starije populacije (koji većinu prihoda troši na hranu) inflacija se tako dodatno povećava i poseban je udar na njihov životni standard, govorimo o velikom broju umirovljenika koji su doslovno na rubu siromaštva. SDP je izradio sustavan plan za stabilne i dostojanstvene mirovine - element trajnog povećanja SDP planira stalno implementirati u periodu od četiri godine, a na način: 10% povećanje odmah u prvog godini mandata, po 5% povećanje u drugoj, trećoj i četvrtoj godini. Na kraju četvrte godine mandata, prosječna mirovina iznosit će 750 eura, što je preko pet i pol tisuća kuna.