Povodom obilježavanja Međunarodnog dana volonterki i volontera 5. prosinca, Volonterski centar Istra organizirao je akciju promocije volonterstva i dobrobiti volontiranja koji će se održati na gradskoj tržnici Pula, u srijedu 6. prosinca od 10 do 12 sati.
Akcija je organizirana i pripremljena na satu Građanskog odgoja i obrazovanja s učenicima petih i šestih razreda Osnovne škole Kaštanjer.
Iz Volonterskog centar Istra ističu da djeca mlađa od 15 godina, po zakonu o Volonterstvu, ne mogu biti "formalni" volonteri, ali mogu biti uključena u aktivnost koja se naziva odgoj za volontiranje, stoga povodom obilježavanja Međunarodnog dana volonterki i volontera predstavljaju i ovaj oblik volontiranja, odnosno odgojno-obrazovnog programa volontiranja.
Foto: Facebook Volonterski centar Istra
Turistička zajednica Grada Pule je za ovu priliku omogućila besplatno korištenje svojih štandova.
Nadalje iz Volonterskog centra napominju da se dobrobiti volontiranja odnose se na sve uključene u proces volontiranja: volontera i volonterki, organizatora volontiranja, korisnika volontiranja i, u konačnici, čitave zajednice. Volonterstvo je jedan od najsnažnijih elemenata koji doprinosi razvoju društva te je važan dio svakog suvremenog društva.
- Volontiranje osnažuje pojedince, izgrađuje osjećaj solidarnosti, potiče na sudjelovanje, štiti ranjive skupine od ekonomske, društvene i političke marginalizacije. Volontiranje sadrži moć transformacije volontera - pojedinca prema većoj samouvjerenosti, osjećaju osobnog postignuća, nove profesionalne inspiracije, usvajanju novih vještina i znanja, stjecanju novih prijateljstva, osjećaju zajedništva, te mnoštvu drugih stvari koje se mogu nabrajati u nedogled, poručuju iz Volonterskog centra Istra.
Foto: Facebook Volonterski centar Istra
Upravo zbog velike moći pozitivne transformacije i osnaživanja pojedinca, iz Volonterskog centra iduću godinu žele usmjeriti na aktivnosti promocije i poticanja inkluzivnog volontiranja – volontiranja ranjivih odnosno marginaliziranih skupina.
"S obzirom na to da u programima inkluzivnog volontiranja u ulogu volontera ulaze upravo pripadnici onih skupina u društvu koji su tradicionalno bili korisnici volonterskih usluga. Ovako postavljeni volonterski programi razbijaju stereotipe i predrasude, doprinose borbi protiv diskriminacije i mijenjaju percepciju o tome što oni koji su do sada, u pravilu, gotovo uvijek bili primatelji, mogu doprinijeti društvu i razvoju društva i zajednice kao volonteri", napominju iz Volonterskog centra Istra.
Volontiranje u brojkama
U Istarskoj županiji je tijekom 2022. godine u volontiranje bilo uključeno 2.788 volonterki i volontera koji su u volontiranje uložili 93.516 volonterskih sati. Brojke proizlaze iz godišnjih izvješća koje organizatori volontiranja podnose nadležnom Ministarstvu.
U Istarskoj županiji je 115 organizatora volontiranja podnijelo godišnje izvješće o volontiranju Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.
U Hrvatskoj je tijekom 2022. godine u volontiranje bilo uključeno 63.275 volonterki i volontera koji su u volontiranje uložili 3.236.883,5 volonterskih sati. To su brojke koje proizlaze iz godišnjih izvješća koje organizatori volontiranja podnose nadležnom Ministarstvu.
U Hrvatskoj je 1.720 organizatora volontiranja podnijelo godišnje izvješće o volontiranju Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.
U Volonterskom centru Istra vjeruju kako su volonterski sati kao i broj uključenih volontera/ki puno veći u realnosti s obzirom na to da velik broj organizacija ne podnosi izvješće nadležnom Ministarstvu.