Zašto su bitni izbori u mjesnim odborima? Bolje je pitanje zašto se oni u Istri sustavno minoriziraju i sklanjaju u stranu.
Mjesni odbori trebali bi biti temeljna ćelija građanske demokracije, mjesto na kojem se problemi stanovništva najprije rješavaju, gdje se odluke donose na razini zajednice.
Kroz mjesne odbore građani su bolje pozicionirani da uoče prioritete, brže reagiraju i predlože projekte koje onda rješavaju s višim instancama. Važni su i zbog toga što povezuju zajednicu, stvaraju socijalnu koheziju i jačaju osjećaj lokalne pripadnosti.
U nekim istarskim sredinama mjesni odbori su postajali pa su ukinuti. Tako ih je, primjerice, na području Umaga Vili Bassanese (SDP) doslovce ukinuo. Poznavatelji tamošnje situacija kažu da je po selima pobjeđivao IDS pa ih je umaški gradonačelnik jedne godine jednostavno ukinuo.
Za lokalne šerife mjesni odbori su često nepotrebni teret: lokalci stalno nešto traže, nisu podložni kontroli, dolaze iz drugih stranaka pa stalno nešto grakču, viču, vuku za rukav: daj trotoar, daj svjetlo, novi asfalt, dječje igralište...
Za šerife puno buke oko ničega.
U Vodnjanu ih nikad nije ni bilo, tek sada njihovo osnivanje, s velikim delay-om, najavljuje Edi Pastrovicchio (Republika), jer ih je obećao u kampanji.
U Puli, najvećem istarskom gradu, mjesni su odbori praktički iznjedrili današnjeg gradonačelnika Filipa Zoričića i njegovu Nezavisnu listu koja je utemeljena na angažmanu pojedinaca u MO Stari Grad i Štinjan. U odborima su se kalili neki od danas oporbenih pulskih vijećnika.
Grad Pula je podijeljena na 16 mjesnih odbora koje ćemo do izbora 18. veljače proći dvaput. Izborne liste predaju se do 25. siječnja a izborna kampanja počinje 3. veljače.
Izbori koji su pred nama značajni su i stoga jer otvaraju super izbornu godinu s parlamentarnim, predsjedničkim, europarlamentarnim i za malo više od godine, novim lokalnim izborima.
Uspjeh ili težak poraz neke od pulskih opcija mogao bi ih pogurati ili najaviti potop na kasnijim izborima. Očekuje se da će SDP, IDS, HDZ i Možemo! imati liste na većini glasačkih mjesta.
Ovisno od broju stanovnika bira se od 7 do 11 članova svakog od 16 mjesnih odbora:
- Mjesni odbor Arena 9
- Mjesni odbor Busoler 9
- Mjesni odbor Gregovica 9
- Mjesni odbor Kaštanjer 11
- Mjesni odbor Monte Zaro 9
- Mjesni odbor Monvidal 7
- Mjesni odbor Nova Veruda 9
- Mjesni odbor Stari Grad 9
- Mjesni odbor Stoja 7
- Mjesni odbor Sv. Polikarp-Sisplac 11
- Mjesni odbor Šijana 11
- Mjesni odbor Štinjan 7
- Mjesni odbor Valdebek 7
- Mjesni odbor Veruda 11
- Mjesni odbor Veli Vrh 9
- Mjesni odbor Vidikovac 11
Na izborima 2020. godine najbolja izlaznost ostvarena je u Štinjanu i na Stoji – preko 30 posto, dok je najmanja izlaznost bila u Šijani i Gregovici – oko 7 posto.
Velike su razlike i u broja birača u pojedinom mjesnom odboru. Tako ih na Stoji ima manje od 1.000, dok ih u susjednom Sisplacu ima više od 5.000.
Ovom objavom pozivamo čitatelje da na naš redakcijski mejl redakcija@istra24.hr šaljete svoje prijedloge, ideje i informacije o temama za koje smatrate da su bitne za bilo koji od pulskih mjesnih odbora.
Turneju po pulskim kvartovima sutra počinjemo sa Mjesnim odborom Stoja.