Kada je 2010. svečano otvorena uz prisustvo tadašnje premijerke Jadranke Kosor, ondašnji pulski gradonačelnik (današnji župan) Boris Miletić nazvao je Osnovnu školu Veli Vrh školom za budućnost. No, budućnost se, prije svega, pokazala skupom.
Od otvorenja te pulske škole do danas na razne sanacije, dogradnje, popravke i servise potrošeno je nevjerojatnih 787.356 kuna. Kada tome zbrojimo i 53.090 eura koji se ove godine namjeravaju utrošiti na sustav hlađenja u dvorani, govorimo o ukupnom iznosu 1.187.362 kuae, odnosno 157.590 eura.
Najskuplja škola u državi - zaslužena titula
Škola je u rekordnom roku sagrađena nakon što ju je 2008. zahvatio požar. Koštala je 66 milijuna kuna, tada je bila najskuplja škola u državi. Projektiralo ju je društvo Randić-Turato, a izgradila tvrtka Strabag.
No, 'fušarenje' je vrlo brzo izašlo na vidjelo. Tijekom godina su prokišnjavale učionice, pucali i zidovi, i podovi, i plafon, otpadale su pločice u svlačionicama. Kao najveći problem koji se vazda navodio je efekt staklenika. Naime, za vrijeme toplijih dana, a pogotovo u ljeti, u „najljepšoj i najmodernijoj“ školi u Hrvatskoj - kako joj se tepalo na svečanom otvorenju – bilo je, i još je uvijek, vruće kao u paklu. Iako učionice imaju klime, potvrđuje nam ravnateljica Ileana Zahtila Blašković, u hodnicima je neizdrživo vruće.
Veliki je upitnik i, naravno, kako je jedan tako moderan projekt uspio iznjedriti dvoranu koja nema sustav hlađenja iako je obgrljena staklom. I tako već 13 godina. Randić-Turato kao da su radili projekt za školu u Londonu, gdje je sunce tek povremena slučajnost. Kako bilo, to je arhitektonsko društvo ugašeno još 2016. godine i to pod drugim imenom, Placebo.
Već 2013. godine, samo tri godine od otvorenja škole, mijenjaju se sigurnosni ventili i pumpe kotla te se ugrađuju čelične podkonstrukcije na igralištu. U narednoj godini mijenjaju se pumpe u podstanici, plaćaju se keramički radovi, stavlja se nova bravarija. Tijekom godina se, sudeći prema popisu koji smo dobili od Grada, popravljaju panelne ograde, pumpe, tlakavci, staklo i staklena stijena, troši se na elektroinstalacije, konstantno se mijenjaju cirkulacione pumpe,… Popis je dugačak.
Sve plaćaju građani
Novinarka Borka Petrović je 2019. godine za Glas Istre pisala da Strabagova garancija vrijedi 10 godina, ali je tadašnja ravnateljica Irena Rigo tvrdila da su iz te firme za ondašnje popadale pločice kazali da je riječ o lošem održavanju, iako „već i laik vidi da su one loše postavljene i da je ispod njih prazno“.
Sve što nije ušlo pod garanciju, plaćeno je, dakle, javnim novcem. Do prošle godine se za sanacije u OŠ Veli Vrh izdvajalo iz državnog proračuna, a lani je Grad Pula za popravak parketa u dvorani, sanaciju opšava (okvira) krovnih prozora i opremu za videonadzor izdvojio 52.042 kuna.
Na licu mjesta je pak vidljivo i da je vanjska podloga u potpunosti oronula, dok grbav tlakavac polako, ali sigurno gubi borbu s korijenjem stabala.
Zahtila Blašković kaže da im je to najmanji problem te da za sada nije u planu obnavljati taj vanjski dio objekta.
Slaže se da škola nije dobro napravljena, pita se je li „to sve skupa tako bilo planirano, pa se kasnije ostalo bez novca“.
Školi treba nadstrešnica
- Već 1. svibnja u školi je 50 stupnjeva, u hodnicima. Učionice su sve klimatizirane. I djeca imaju uvjete za rad. I grijanje i hlađenje. To sve funkcionira. Ali kada otvorite vrata učionice, zapljusne vas toplotni val iz hodnika, pojašnjava ravnateljica.
I taj problem ostaje. Do daljnjeg. Iako će Grad ove godine 'upucati' novih, rekli smo već, 53 tisuće eura zato što dvorana (koja je, usput, prošle godine prokišnjavala) ima premalo vrata, a ima puno staklenih površina, na hodnicima će se đaci opet 'kuhati' već od kasnog proljeća.
Zahtila Blašković ističe da školi nedostaje nadstrešnica na ulazu u zgradu. Kada puše vjetar i kada pada kiša protupožarna se vrata, pojašnjava, otvaraju prema vani, pa „ste mokri prije nego zatvorite kišobran i uđete u školu“.
- Možda bi ta nadstrešnica malo i ohladila školu jer bi branila direktan ulazak sunca, barem u jednom dijelu. To nam hitno treba, poručuje.
Smatra i da bi se u budućnosti trebalo razmisliti o kupnji novih vrata za učionice. Postojeća su protupožarna, teška, i njihov je popravak skup.
- Umjesto da popravljamo, bilo bi bolje da kupimo nova, laganija, a opet svrhovita.
Uz sve, OŠ Veli Vrh izdvaja enormne iznose za režije; električnu energiju, lož ulje, vodu. Glas Istre je u nekoliko navrata izvještavao da su godišnji troškovi visoki 670 tisuća kuna. Zahtila Blašković potvrđuje da su još uvijek u okvirima te cifre. Napominje i da su troškovi viši zato što ista kotlovnica grije i vrtić i kuhinju i dvoranu i Mjesni odbor, koji su svi građeni u sklopu istog projekta.