Politika i društvo

BIO JE TO DRUGI SASTANAK OVE GODINE

Vijeće za prevenciju kriminaliteta grada Pule raspravljalo o vršnjačkom nasilju, "praksa pokazala da roditelji često nisu spremni na suradnju"

Kristina Knežević Červar, predstavnica Kaznenog odjela Općinskog suda u Puli, istaknula je da je u zajednici porasla osviještenost o nasilju te da svakodnevno raste broj novih predmeta na štetu djece i maloljetnika. Smatra da je potrebno raditi s djecom već od predškolske dobi, kao i da je u praksi čest problem što roditelji ne percipiraju razliku između sukoba i nasilja * Na sjednici prezentirani su i rezultati projekta zbrinjavanja infektivnog otpada


 
3 min
Istra24
Foto: Grad Pula Pola

Kristina Knežević Červar, predstavnica Kaznenog odjela Općinskog suda u Puli, istaknula je da je u zajednici porasla osviještenost o nasilju te da svakodnevno raste broj novih predmeta na štetu djece i maloljetnika. Smatra da je potrebno raditi s djecom već od predškolske dobi, kao i da je u praksi čest problem što roditelji ne percipiraju razliku između sukoba i nasilja * Na sjednici prezentirani su i rezultati projekta zbrinjavanja infektivnog otpada

Nakon što se su nedavno u gradu pomnožili slučajevi vršnjačkog nasilja ova se tema našla na sjedici Vijeća za prevenciju kriminaliteta grada Pule. Naime, danas u pulskoj Komunalnoj palači održana je druga ovogodišnja sjednica tog Vijeća.

Tematsku sjednicu su otvorile zamjenica gradonačelnika Grada Pule Ivona Močenić i pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti, mlade i sport, Ivana Sokolov koje su prigodno pozdravile sve sudionike. Sjednici su, uz članove Vijeća za prevenciju kriminaliteta, prisustvovali Varja Bastijančić iz Udruge Institut te direktor trgovačkog društva Pula Herculanea Robert Fuart.

Na dnevnom redu sjednice bile su dvije teme - rezultati projekta zbrinjavanja infektivnog otpada, te tema problematike vršnjačkog nasilja.

Na samome početku sjednice, Varja Batijančić održala je prezentaciju o postignutim rezultatima projekta zbrinjavanja infektivnog otpada koji je nastao suradnjom Grada Pule, trgovačkog društva Pula Herculanea i Udruge Institut, zahvalila Gradu Pula i Pula Herculanei što su prepoznali važnost ove problematike i što kroz otvoreni dijalog i zajedničke aktivnosti kontinuirano čiste mapirane lokacije. Udruga Institut zaposlila je osobu koja svakodnevno izvješćuje o prikupljenim količinama infektivnog otpada i objavljuje lokacije na novootvorenoj facebook stranici.

Direktor trgovačkog društva Pula Herculanea Robert Fuart izrazio je zadovoljstvo postignutim rezultatima, te naglasio važnost projekta kojim se kroz konkretne aktivnosti daje direktan ulog u zajednicu i zdravije okruženje. Također, naveo je da se rezultati uspješnih akcija vide u tišini te da će se nastaviti s provođenjem ovog izuzetno korisnog i hvalevrijednog projekta i u narednom razdoblju.

Na sjednici se raspravljalo o aktualnim temama i događajima na području grada Pule te unaprjeđenju preventivnih mjera i proaktivnog pristupa s ciljem podrške mladim osobama, roditeljima i obrazovnim institucijama u odgoju i razvoju djece i adolescenata.

Pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti, mlade i sport Grada Pule, Ivana Sokolov, obavijestila je prisutne o novoformiranom timu čiji su program pod nazivom “Program savjetovanja i podrške u osnovnim školama“ poslali nadležnom Ministarstvu na odobrenje nakon čega će krenuti s radom. Tim ima za cilj pružanje dodatne pomoći u svakodnevnim razvojnim i odgojnim izazovima, a s kojima se susreću djeca i mladi kao i učitelji i roditelji. 

Foto: Grad Pula Pola

Kristina Knežević Červar, predstavnica Kaznenog odjela Općinskog suda u Puli, istaknula je da je u zajednici porasla osviještenost o nasilju te da svakodnevno raste broj novih predmeta na štetu djece i maloljetnika. Smatra da je potrebno raditi s djecom već od predškolske dobi, kao i da je u praksi čest problem što roditelji ne percipiraju razliku između sukoba i nasilja.

Alma Tomljanović, ravnateljica Osnovne škola Šijana i predstavnica osnovnih škola u Vijeću, naglasila je da osnovne škole u Puli provode kontinuirano čitav niz aktivnosti u suradnji sa stručnim institucijama na što ih obvezuju različiti protokoli i školski preventivni programi. Smatra važnom edukaciju roditelja o pojmovima sukob i nasilje, a naglasila je da je praksa pokazala da je sve manje zainteresiranih roditelja za dolaske na tematske sjednice o problemima vršnjačkog nasilja.

Sjednicu je zaključio dr. Ivica Šain, voditelj Odjela psihijatrije Opće bolnice Pula, navodeći da su ključni saveznici u prevenciji vršnjačkog nasilja nastavnici jer provode veliki dio dana s učenicima i poznaju bit problema pojedinaca. Praksa je pokazala da roditelji često nisu spremni na suradnju, a kroz pravovremeni stručni pristup može se djelovati ciljano i konkretno. Kao važne korake u daljnjoj prevenciji navodi uvođenje u kurikulume škola obavezne sastanke s roditeljima i nastavnicima kroz koje će se pratiti djeca i kontinuirano osvješćivati o konkretnoj problematici i mjerama za preventivno djelovanje.


Nastavite čitati

Pula
 

( FOTO) Puležan Robert Hrelja objektivom lovi stare istarske kvake: "Zamjenom drvenih ulaznih vrata plastičnom i alu stolarijom nestaje dio vrijedne zanatske baštine"

U Puli sam pronašao dvjestotinjak starih, unikatnih kvaka iz doba Austro-Ugarske i nekoliko iz doba Italije. Najviše ih ima na Monte Zaru, nešto u starom gradu u Dobrilinoj, Cankarevoj ulici, nekoliko je divnih primjeraka na zgradi Admiraliteta na pulskoj rivi...Mislio sam da će ih biti više sačuvano na Verudi u starim vilama, no nisam imao sreće. Puno je vrata zamijenjeno, kvake su izgubljene, zamijenjene jeftinim plastičnim verzijama, veli Hrelja

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.