Hrvatska sutra bira lokalnu predstavničku i izvršnu vlast za iduće četiri godine, a s posebnim zanimanjem politička javnost iščekuje rezultate izbora u tri velika grada: Zagrebu, Rijeci i Splitu.
Uz imena njihovih gradonačelnika, s nestrpljenjem se iščekuju i sastavi vijeća i skupštine tih gradova za koje se natječe 28 lista. Za 49 mjesta u zagrebačkoj Gradskoj skupštini konkurira 12 lista, a za gradska vijeća Rijeke i Splita s po 31 vijećnika, sedam, odnosno devet lista.
Za gradonačelnika Zagreba sedam je kandidata, Rijeke i Splita po šest. Sa zanimanjem se čekaju i izborni rezultati iz Zadra, Pule, Varaždina, Dubrovnika, ali i Gospića, Sinja, Metkovića, Samobora.
Nedjelja će pokazati i koje stranke vladaju hrvatskim županijama, tj. je li se, u odnosu na 2021., promijenio odnos snaga i u kojim županijama.
Pravo glasa ima nešto više od 3,5 milijuna birača
Pravo birati lokalnu vlast, za koju konkurira 31.082 kandidata, ima nešto više od 3,5 milijuna birača.
Svoje će pravo moći iskoristiti na 6600 biračkih mjesta, od 7 do 19 sati, dokad će na snazi biti i dvodnevna izborna šutnja.
Glasovati mogu samo u mjestu prebivališta, a ne u nekom drugom mjestu, bilo u Hrvatskoj, bilo u inozemstvu.
Lokalna vlast, koja se bira ukupno u 576 jedinica, u nekim je jedinicama 'izabrana' i prije izborne nedjelje.
U sedam gradova i 112 općina poznata su imena gradonačelnika i načelnika, jer su bili jedini kandidati. Poznati su i sastavi 35 općinskih vijeća za koje je, također, istaknuta samo po jedna lista.
Kako se bira lokalna predstavnička i izvršna vlast
Općinski načelnici, gradonačelnici i župani biraju se većinom glasova, da bi bili izabrani moraju dobiti više od 50 posto glasova birača koji su glasovali, odnosno 50 posto plus jedan glas.
Ne pođe li u nedjelju to za rukom ni jednom od kandidata, za dva će se tjedna, 1. lipnja, održati drugi izborni krug u koji ulazi dvoje kandidata s najvećim brojem glasova. Za načelnika, gradonačelnika i župana, bit će izabran kandidat koji dobije veći broj glasova.
Uz općinske načelnike, gradonačelnike i župane u nedjelju će se birati i njihovi zamjenici iz reda nacionalnih manjina (79) odnosno hrvatskog naroda u općinama gdje su Hrvati u manjini, a takvih je 12.
Članovi vijeća i skupština biraju se razmjernim izbornim sustavom, na način da cijelo područje općine, grada ili županije čini jednu izbornu jedinicu. U diobi mjesta u vijećima, odnosno skupštinama, mogu sudjelovati liste koje dobiju najmanje pet posto važećih glasova birača.
Na nedjeljnim izborima, lokalnu predstavničku vlast moći će birati i 297 birača državljana drugih država članica EU koji imaju prebivalište ili boravište u Hrvatskoj.
Broj članova koji se biraju u vijeća i skupštine ovisi o broju stanovnika jedinice u kojoj se biraju: najmanje vijećnika, sedam, biraju općine do tisuću stanovnika, najviše, 47, gradovi i županije s više od 300 tisuća.
Tiskano gotovo 13 milijuna glasačkih listića
Zbog brojnosti jedinica, kandidata i lista, lokalni su izbori tehnički za provedbu zahtjevniji od ostalih izbora.
Potvrđuje to i podatak o broju glasačkih listića, sveukupno ih je tiskano gotovo 13 milijuna, što je čak tri i pol puta više u odnosu na prvi krug predsjedničkih izbora, kada ih je tiskano 3, 6 milijuna.
Listići će biti u različitim bojama, za župana i gradonačelnika Zagreba plave, za gradonačelnike i općinske načelnike bijele, za županijske skupštine svijetlo smeđe, a za općinska i gradska vijeća ružičaste boje.
Na izborima za zamjenike župana, gradonačelnika i načelnika iz reda manjina, ti su listići u istoj boji kakva je osnovna, primjerice za zamjenika župana su u plavoj, ali im je na poleđini crta u boji pripadajuće nacionalne manjine.
Glasovanje s tzv. plavom potvrdom
Kod izbora za vijeća i skupštine na glasačkom listiću zaokružuje se redni broj ispred naziva kandidacijske liste za koju se glasuje.
Kod izbora općinskog načelnika, gradonačelnika i župana zaokružuje se redni broja ispred imena kandidata za kojeg se birač odlučio.
Građani koji nemaju važeću osobnu iskaznicu i nisu upisani u izvatke iz popisa birača dostavljene na biračka mjesta za lokalne izbore, moći će glasovati s potvrdom za glasovanje, tzv. plavom potvrdom.
Potvrde će u nedjelju izdavati nadležna upravna tijela u županijama i Gradu Zagrebu, od 7 do 19 sati.
Kakvo su zanimanje građani pokazali za izbore vidjet će se u nedjelju u podne i u 17 sati kada će Državno izborno povjerenstvo objaviti podatke o odazivu do 11,30 sati, odnosno do 16, 30 sati.
Prve izborne rezultate počet će objavljivati u 21 sat, a ažurirat će ih svakih 15 minuta.
Lokalne izbore pratit će nešto više od 6600 promatrača, bitno manje nego prije četiri godine kada ih je bilo 10.500. Najviše ih je u Splitsko-dalmatinskoj županiji, najmanje u Međimurskoj, samo 34.
(Marija Udiljak)