Općinsko državno odvjetništvo iz Pule provodi izvide vezano za nekretninske poslove Milana Košare, predsjednika HDZ-a Rovinj. Izvidi idu u dva smjera:
- U svezi Vašeg upita obavještavamo Vas da Općinsko državno odvjetništvo u Puli-Pola provodi izvide zbog sumnje u protupravnu gradnju i stjecanje nekretnina na području Rovinja, piše u dopisu županijskog državnog odvjetnika Mirka Grujića.
Iz nama dostupne dokumentacije potpuno je jasno da su oba procesa, stjecanje vlasništva i geodetsko rješenje o postojanju građevinskog objekta prije 1968. godine, potpuno neusklađeni i izrazito sumnjivi. Evo i zašto.
U sudskom procesu ni riječi o građevini
Uvidom u sudski spis „Milan Košara protiv Francesca Marangona”, temeljem kojeg je Košara stekao vrijednu imovinu izbjeglih Talijana iz obitelji Marangon, jasno je da tijekom tog postupka nijednom riječju nije spomenuto postojanje ikakvog objekta. A moralo je biti.

Na dokumentu koji je Košara priložio sudu nije ucrtan nikakav objekt
Iako je uobičajeno da slični postupci u pravilu traju više godina, Košarin sudski postupak je vrlo brzo riješen – za manje od pola godine. Tužba je pokrenuta 15. rujna, već sljedećeg dana, 16. rujna, sudac Roberto Uggeri je ekspresno imenovao rovinjskog advokata Lorana Milanovića za zastupnika izbjeglih Talijana. Košara je vrijednost zemlje zbog koje je podnio tužbu procijenio na 67.000 kuna.
Već 22. rujna, sedam dana od početka spora, sudac Uggeri je naložio objavu oglasa u Narodnim novinama kojim se pozivaju tuženici da se očituju. Agilan je i Loran Milanović koji nakon par dana, točnije 28. rujna dostavlja odgovor na tužbu.
Dva mjeseca kasnije, 29. studenog, održava se prva rasprava koja traje punih sedam minuta. Na toj se raspravi kao sudska vještakinja određuje Milka Kosanović te se dogovara izlazak ne teren.
Narednog dana, 30. studenog 2022. godine, određuje se izlazak na teren za 3. veljače 2023.
Košara dosad zauzeo 33.000 kvadrata, od toga samo 3.000 prodao za 60.000 eura
Sljedeći dokument iz spisa je vrlo zanimljiv. Njime Loran Milanović, zakonski zastupnik obitelji Marangon, informira sud da nažalost ne može doći na ročište, odnosno izaći na teren. Ipak, sudu dostavlja račun na 218 eura za sastavljanje odgovora i dolazak na pripremno ročište. Taj je trošak Milanoviću kasnije platio Milan Košara.
Ukratko, vlasnike zemljišta na ključnom ročištu 03.02.2023. nije zastupao - nitko.
Sudska vještakinja Milka Kosanović u svom nalazu koji je predstavila na samom terenu ni na jednom mjestu ne spominje da se na parceli nalazi bilo kakva građevina. Građevina nije vidljiva ni na tada važećem geodetskom snimku. Nije vidljiva niti na foto snimkama sudske vještakinje.
Ovaj podatak je jako bitan jer je u sličnom postupku provedenom nekoliko godina ranije, u kojem se Košara dokopao imovine druge talijanske obitelji, ista sudska vještakinje, Milka Kosanović, utvrdila da se na parceli nalazi „poljska kuća”. Ta je kućica bila vidljiva još u doba talijanskih i austrougarskih katastara. Za razliku od fantomskog objekta na lokaciji na kojoj je Košara izgradio vilu.
Njegov je objekt vidljiv samo u HDZ univerzumu.
Sudac Uggeri saslušava svjedoke, oni se svi slažu, kako smo predstavili u prvom članku serijala „HDZ zna”, da je Ivan Soldatić 70 godina koristio tu zemlja a kad više nije mogao, tada ju je prepustio Milanu Košari. Sudac zakazuje objavu presude za 17. veljače, točno pet mjeseci nakon zaprimanja tužbe.
Istarsko je sudstvo, kad zatreba, vrlo agilno. Angažmanom svih dionika Milan Košara postaje vlasnik 21.000 kvadrata a kad se tome doda i zemlja osvojena u drugom predmetu ukupni biznis penje se na 33.000 metara.
Za razumijevanje biznisa, samo 3.000 kvadrata, ili jednu desetinu, gazda Milan prodao je za 60.000 eura.
Kupac je austrijski građevinar koji sada tamo gradi ilegalnu vilu.
Muljaža s geodetskim rješenjem?
Nekoliko dana kasnije, 23.veljače 2023. Milan Košara se obraća Odjelu za katastar nekretnina u Rovinju tvrdeći da je na lokaciji koju je sudskom odlukom tjedan ranije dobio, postojao građevinski objekt.
Dan kasnije djelatnik rovinjskog katastra Silvano Vozila izdaje mu rješenje po kojem je navodni objekt vidljiv na ortofoto snimkama iz 1968. godine. Gdje je Vozila vidio objekt pokušajte dokučiti sami.
Temeljem tog rješenja Košara gradi velebnu vilu s fantastičnim pogledom. Međutim, u toj gradnji, osim ranije navedenih, ima još nekoliko spornih detalja.
Naime, da bi se na objektu izgrađenom prije 15.02.1968 godine mogli vršiti bilo kakvi strukturni radovi ( adaptacija, dogradnja i sl.) za njega je potrebno ishoditi uporabnu dozvolu putem predviđenog obrasca.
Grad Rovinj za takav zahtjev kao dokaze traži potvrdu da je objekt evidentiran u katastru i snimku na kojoj je isti vidljiv, naravno sve prije 1968. godine. U slučaju dvojbe obavezno se izlazi na lice mjesta radi utvrđivanja stvarnog stanja.
U bajkovitoj hipotezi da je ispod krošnji nepostojeće šume pronađena skrivena vila od 100 m2, jasno je da to nije ona novogradnja koja se sada tamo nalazi.
Da bi se ona mogla izgraditi potrebno je temeljem tako ishođene uporabne dozvole sačiniti projektnu dokumentaciju za gradnju u gabaritima starog objekta i ishoditi građevinsku dozvolu nakon čega se tek može pristupiti izvođenju radova. Ovo je obvezni zakonski put koji ne trpi nikakva odstupanja i ne dopušta alternativna rješenja.
O svemu navedenom zatražili smo očitovanje Grada Rovinja.
Zaključno treba naglasiti da se trenutno pred rovinjskim sudom vodi još jedan postupak u kojem Milan Košara po istom principu želi uknjižiti na dodatnih 32.000 četvornih metara u vlasništvu treće talijanske obitelji.
Nastavlja se....