Tehnomont diže kvalitetu usluge u Marini Veruda
- Da bi poboljšali kvalitetu usluge u marini gradimo novi sanitarni čvor. Nažalost, trebalo nam je četiri godine da dobijemo građevinsku dozvolu, rekla nam je Gordana Deranja.
Pojednostavljeno, Puljanka je Istru d.d od države kupila za 205 milijuna kuna od kojih 174 milijuna nisu nikad plaćeni. Iako je mogla, država nikad nije aktivirala instrumente osiguranja. Ovih dana, dok se po diskontiranim cijenama prodaju nekretnine propalih trgovačkih divova Istre i Puljanke, najbolje prolazi luksemburška tvrtka Istria Real Estate koju predstavlja Faggianov partner Predrag Đorđević. Ali to nije sve. Umjesto da novac od prodaje nekretnina dobrim dijelom ode državi, lova odlazi u Luksemburg, a kasnije tko zna kome
Pojednostavljeno, Puljanka je Istru d.d od države kupila za 205 milijuna kuna od kojih 174 milijuna nisu nikad plaćeni. Iako je mogla, država nikad nije aktivirala instrumente osiguranja. Ovih dana, dok se po diskontiranim cijenama prodaju nekretnine propalih trgovačkih divova Istre i Puljanke, najbolje prolazi luksemburška tvrtka Istria Real Estate koju predstavlja Faggianov partner Predrag Đorđević. Ali to nije sve. Umjesto da novac od prodaje nekretnina dobrim dijelom ode državi, lova odlazi u Luksemburg, a kasnije tko zna kome
Državna tvrtka koja od 2013. upravlja državnom imovinom - Centar za restrukturiranje i prodaju (CERP) – inače nasljednik Hrvatskog fonda za privatizaciju, u sklopu stečaja Puljanke d.d. prijavio je tražbinu od 174.000.000 kuna. Osnova za spomenutu tražbinu je Ugovor o prodaji i prijenosu dionica društva Istra d.d. od 2005. i Aneks istog Ugovora od 2010. godine.
Prema tim ugovorima tadašnji čelnici Puljanke - Albert Faggian i Korado Soldatić - za 67 posto dionica platiti su 31.000.000 kuna, te su se obvezali da će u Istru do kraja 2010. uložiti 174.000.000 kuna. Visina ulaganja bila je presudan faktor zbog kojeg je Fond za privatizaciju od tri ponude odabrao upravo Puljankinu.
Faggianova ponuda bila je niža od ponuda tvrtke Hoteli Novi d.d. iz Novog Vinodolskog i zagrebačkog Benza, koji su ponudili znatno manja dodatna ulaganja, ali veće iznose u gotovini (Hoteli Novi 42 milijuna, Benz 40 milijuna). Zanimljivo, analitičari Fonda za privatizaciju odmah su ikazali veliku sumnju da će Faggian uložiti obećana sredstva. Sumnju u obećanja u vrlo informativnom članku iskazao je i Index.hr.
S obzirom da Puljanka i Brionka do 2010. obavezu dodatnog ulaganja nisu ispunile, Aneksom je obaveza produžena do 2015. godine.
Naravno nije ispunjena ni tada jer se radilo se o lažnim obećanjima. Do 2015. godine propale su i Istra i Puljanka.
- Utvrđuje se da kupac nije ispunio ugovorene obaveze, niti je o tome dostavio izvješće, piše u dokumentu CERP-a koji je pri stečaju Puljanke dostavljen Trgovačkom sudu u Pazinu.. U svibnju 2016. predsjednik CERP-a Tomislav Boban naložio je aktivaciju 15 mjenica u ukupnom iznosu od 75 milijuna kuna, korporativnu garanciju tvrtki Puljanka Inžinjering i Brionka u iznosu od 68 milijuna kuna, te založno pravo na nekretninama Puljanke u iznosu od 30 milijuna kuna. Naložena je aktivacija i hipoteke koju je CERP imao nad Puljankinim nekretninama u Pomeru, Novigradu i Malom Lošinju.
Predsjednik CERP-a Tomislav Boban naložio je da se sva naplaćena sredstva uplate Istri d.d. To nikad nije učinjeno.
Štoviše, tijekom stečaja Puljanke stečajni upravitelj Zinko Grgurić osporio je tražbeni zahtjev CERP-a u cijelosti.
- Radi se o ugovoru u korist trećeg pa prijavitelj tražbinu nije legitimiran prijaviti, objasnio je Grgurić. Sudac Damir Rabar potom je uputio CERP da oko svog potraživanja pokrene sudsku parnicu. U obrazloženju stečajni upravitelj dodao je da je tražbinu trebala prijaviti tvrtka Istra d.d. a ne CERP.
Grgurić je kao otežavajuću okolnost naveo da CERP svoju tražbinu nije prijavio tijekom predstečajne nagodbe koja se prije toga dogodila.
Inače, bio je to tipični manevar iskusnih poduzetnika koji su svoje tvrtke najprije uvodile u predstečajne postupke, a kada je nagodba usvojena, tada bi otvorali stečaj sa dugovanjima umanjenim i do 70 posto.
Naivni čitatelj zapitat će se zašto tvrtka Istra d.d. nije prijavila da Puljanka (Faggian i Soldatić) nije nikad uložila ugovorenih 174 milijuna kuna. Poznavatelji situacije kažu da je Istra d.d. i propala ponajviše zbog izostanka te uplate.
Uglavnom, prilikom stečaja Puljanke Istru zastupa Duško Koruga koji se ovih dana s Predragom Đorđevićem, Zoranom Venclom i još nekoliko osoba tereti da je Istru d.d. oštetio za 7.000.000 eura.
Dakle, stečajni upravitelj Grgurić u službenom sudskom dokumentu kaže da je upravo Koruga trebao prijaviti tražbinu. Koruga to nije učinio ali je prijavio svoje osobno potraživanje u iznosu od 370.000 kuna. Tražbinu je, privatnu i u ime tvrtke CCS ulaganja, u stečaju Puljanke prijavio i Korugin šef Predrag Đorđević i to u visini od 5.000.000 kuna.
Za razliku od CERP-ove, Grgurić je prihvatio tražbine i Koruge i Đorđevića. Na pitanje zašto nije prijavio Istrino potraživanje Koruga nam je poslao sljedeći odgovor.
- Istra d.d. nije bila stranka u ugovornom odnosu između HFP (sada: CERP-a) i Puljanke d.d. i zato je tu tražbinu kao ugovorna strana prijavio CERP. Tražbinu je osporio stečajni upravitelj iz više razloga koji su javno dostupni na e-oglasnoj ploči gdje se otvara više pravnih i činjeničnih pitanja. Kao odgovor na vaše pitanje postavlja se protupitanje: "Zašto bi CERP prijavio tražbinu ako ju je trebala prijaviti Istra d.d.". Tako prijavljena tražbina od strane CERP-a po osporavanju je po uputi suda mogla biti utvrđena u parničnom postupku. Prema uputi suda u odnosu na iznos od 143.127.095,36 kuna parnicu je trebao pokrenuti CERP, ali prema stanju spisa vidljivo je da nije pokrenuta. Za dio tražbine od 30.843.200,00 kuna parnicu je trebao pokrenuti stečajni upravitelj Puljanke d.d., međutim nije pokrenuta, odgovorio nam je Koruga. Državna imovina vrijedna 175 milijuna kuna odletjela je u vjetar. Ostale su vrijedne nekretnine.
Znakovito, na svom LinkedIn profilu Koruga se predstavlja kao direktor prodaje u Đorđevićevoj tvrtki CCS Real Estate. Koruga je u međuvremenu na riječkom sveučilištu završio i postdiplomski specijalistički studij na temu "Energetsko siromaštvo i mjere za njegovo suzbijanje u Europskoj uniji".
Dakle, pojednostavljeno, Puljanka je Istru d.d kupila za 205.000.000 kuna od kojih 174 milijuna kuna nisu nikad plaćeni. Iako je mogla, država nikad nije aktivirala instrumente osiguranja.
Odgovore na pitanja zašto nikad nisu aktivirana brojna sredstva osiguranja od CERP-a nismo dobili.
Ovih dana, dok se po diskontiranim cijenama prodaju nekretnine propalih trgovačkih divova Istre i Puljanke, najbolje prolazi luksemburška tvrtka Istria Real Estate koju predstavlja Faggianov partner Predrag Đorđević.
Ali to nije sve. Umjesto da novac od prodaje nekretnina dobrim dijelom ode državi, novac odlazi u Luksemburg, a kasnije tko zna kome. Jedan od prodanih objekata je i nekadašnji Puljankin market u Banjolama.
Albert Faggian nije želio komentirati razloge zbog kojih nije ulagao u Istru d.d. Umjesto u Istru d.d., novac je uložio u Glas Istre. Propala je Istra, propala je Puljanka, propao je i Glas Istre. Faggian se prilično obogatio a odlično je prošao i Korado Soldatić.
- Da bi poboljšali kvalitetu usluge u marini gradimo novi sanitarni čvor. Nažalost, trebalo nam je četiri godine da dobijemo građevinsku dozvolu, rekla nam je Gordana Deranja.
Koncert počinje u 18 sati i ulaz je slobodan za sve posjetitelje
Posjete hospitaliziranim pacijentima se ograničavaju, djelatnicima preporučeno nošenje maske
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.