Nastavljamo serijal o nekretninskim poslovima bujske pročelnice Jelene Perosse i njenog supruga Denisa Perosse u kojima se ostvaruju zarade koje s mjere milijunima eura. Kako smo već u nekoliko nastavaka izvijestili, posljednjih godina pročelnica Perossa (nekada Bojić) je svom današnjem suprugu urbanizirala tri turistička područja - Jarice, Kortina i Mužolini - a surađivali su i u brojnim drugim urbanizacijama u koje sje uključen Perossa osobno, ili njegove tvrtke Tornado i Total MK.
Pročelnica Perossa nije željela komentirati svoje urbanizacije već je samo u priopćenju objasnila da su se one događale prije no što stupila u bračne vode s Perossom. Ljubav je čudesna, u slučaju obitelji Perossa dogodila se tijekom brojnih urbanizacija. Radi se o autentičnoj IDS-ovoj ljubavnoj priči.
Kako se 1.500 eura pretvorilo u 300.000?
Jedna od takvih urbanizacija dogodila se u selu Kremenje kraj Momjana. Kronologija događaja je indikativna za brojne slične slučajeve. Godine 2000-te dvije parcele veličine oko 13.000 metara od Republike Hrvatske kupio je Fiorentino Tuljak iz Merišća.
Cijena nakon popusta - 9.000 kuna.
Fast forward u 2014. godinu. Parcele pored današnjeg rotora u Kremenju od Fiorentina Tuljka za 30.000 eura kupuje tvrtka Tornado u vlasništvu Giuliana Bubole. Direktor tvrtke je Denis Perossa (tada Peroša).
Potom 2018. godine dolazi do urbanizacije koju naravno vodi Jelena Perossa (tada Bojić). Urbanizira se parcela 1922/1 veličine 8.560 metara. Ključno je pitanje zašto se urbanizacija nije dogodila dok je vlasnik bio Fiorentino?
2018. godine urbanizirane su čestice označene ljubičastom bojom
Odmah nakon urbanizacije, po prokušanom IDS modelu, kreće monetizacija. Tvrtka Tornade zemlju prodaje građevinskom obrtu "KISO" u vlasništvu Ervina Kasala iz Vukovara. Cijena – 300.000 eura, plaćanje s odgodom. Dio novca odmah, a veći dio kad krene prodaje.
Kasalo potom prodaje četvorni metar građevinskog zemljišta u Kremenju za 120 eura. Kupuju pretežno Slovenci. Prodaja je aktivna i danas.
Korupcija nikad ne jaše sama
Korupcija nikad ne jaše sama. Na terenu je vidljiva potpuna devastacija Kremenja, nekad prekrasnog zaseoka na Momjanštini. Na urbaniziranim parcelama izgrađene su betonske rugobe nimalo nalik autohtonoj ili bilo kakvoj civiliziranoj arhitekturi. Dok IDS-ovi čelnici javno osuđuju pretjeranu izgradnju, njihova vlast nemilosrdno urbanizira.
Drugo, udarnički se gradi iako nema osnovne infrastrukture.
Citat iz IDS-ovog dokumenta iz 2023. godine „veći dio Momjanštine nema izgrađen kanalizacijski sustav pa se otpadne vode uglavnom priključuju na vlastite septičke jame, koje su dotrajale, oštećene i propusne”.
Rezultat, zbog propusnih septičkih jama kanalizacija sa starih i novih objekata odlazi u potok Arđila koji kraj Kremenja tvori prekrasni slap Cingarela. Slap je je već sada ugrožen a potrebno je naglasiti da se povrh slapa priprema gradnja još dvadesetak stambenih zgrada. Dozvole izdaje Jelena Perossa, potpredsjednica IDS-ovog garantnog odbora zadužena za stranačku etiku.
Dok ona izdaje, u isto vrijeme čelnici IDS-a upozoravaju na nedostatnu infrastrukturu i prioritet zaštite okoliša i autentične Istre. Teorija i praksa nažalost ne idu rame uz rame. Šuplja IDS-ova priča o pretjeranoj izgrađenosti i brizi za okoliš čisti je spin. Sličan onom kad lopov nakon krađe prvi počne vikati: Držte lopova!
Za IDS ovakva obiteljska urbanizacija nije nikakav problem. Prema nama dostupnoj dokumentaciji Denisu Perossi, njegovim tvrtkama i njegovim partnerima tijekom mandata Jelene Perosse urbanizirano je na desetka parcela čime su su osiguralo bogatstvo za nekoliko generacija. U nekim dijelovima Bujštine godinama se nikom drugom nije urbaniziralo osim obitelji Perossa i partnerima.
Sve je to mirno gledao i odobravao bujski gradonačelnik Fabrizio Vižintin.