republika - dugi

SP KATAR

Hrvatska na Argentinu u polufinalu

Argetinci su boljim izvođenjem udaraca s bijele točke u četvrtfinalu pobjedili Nizozemsku 6-5 (2-2, 1-0) * Strijelci u prvih 120 minuta bili su Molina (35.) i Messi iz kaznenog udarca (73.) za južnoamerikance, Weghorst (83. i 101.) za holanđane * Polufinale između Hrvatske i Argentine igra se u utorak u 20 sati

4 min
HINA
EPA/Mohamed Messara

Argentinski nogometaši pobijedili su u četvftfinalu SP-a u Lusailu Nizozemsku boljim izvođenjem kaznenih udaraca s 6-5 (2-2, 1-0), te će u utorak, 13. prosinca igrati protiv Hrvatske.

Argentinci su poveli preko Nahuela Moline u 35. minuti na dodavanje Lea Messija, da bi sam Messi u 73. minuti realizirao kazneni udarac. Na 2-1 je smanjio Wout Weghorst u 83. minuti,  a isti igrač je u 101.minuti zabio za 2-2 i produžetke.

U raspucavanju penala argentinski vratar Martinez je obranio udarce van Dijka i Berghuijsa, te tako uveo Argentinu u polufinale.

Dramatičan prolazak u polufinale

Prvi pogodak, u 35. minuti, postigao je igrač madridskog Atletica Nahuel Molina. U 73. je Argentina povećala na 2-0 golom Lionela Messija iz jedanaesterca, ali je u 83. i 111. minuti s dva gola uzvratio Wout Weghorst.

Nakon što nije bilo golova u produžecima odluka je pala u jedanaestercima gdje je argentinski vratar Emiliano Martinez obranio prva dva udarca, a pogodak za prolaz „gaučosa“ zabio je Lautaro Martinez.

Kroz veliki dio utakmice Argentina je bila bolja te će se time reprizirati utakmica iz skupine sa svjetskog prvenstva od prije četiri godine. Tada je u sjajnom nastupu Hrvatska svladala Argentinu 3-0.

Argentina je bolje izgledala na travnjaku od samog početka protiv Nizozemaca. Pogotovo su Argentinci od starta dobili prevlast na sredini terena te su kontrolirali utakmicu u kojoj, barem u uvodnom dijelu, nije bilo pravih šansi.

Pokušavala je Argentina na početku udarcima iz daljine, pokušavali su Messi i De Paul. I kao da se cijelo vrijeme čekao jedan briljantan potez Lionela Messija koji se i dogodio u 35. minuti. Najbolji argentinski nogometaš je na 40-ak metara od nizozemskih vrata vodio loptu i sjajnom asistencijom pronašao Nahuela Molinu. Ovaj je, pak, izdržao igrača na leđima i pogodio Noppertovu mrežu za 1-0.

Brzo nakon toga je pokušao još jednom Messi, dok s druge strane Nizozemska u prvih 45 minuta nije napravila baš ništa konkretno u fazi napada. Najbolji nizozemski igrač na turniru Gakpo je bio nevidljiv, a i kompletni vezni red i napad se izgubio pored rastrčanih i dominantnih Argentinaca.

U sličnom tonu se utakmica nastavila i u drugom poluvremenu. U pravom smislu riječi Argentina je kontrolirala utakmicu. Imala je posjed, držala je daleko od svojih vrata Nizozemce koji su izgledali nemoćno.

Opet se u svemu čekao Messi i skoro je Argentina povela u 63. minuti s 2-0. Na 20 metara loptu je namjestio Messi, potegnuo iz slobodnog udarca, ali je lopta malo preletjela gredu. No, Messi je pogodio u 73. minuti,. Prethodno je Dumfries srušio Acunu, a s bijele točke je pogodio Messi. Njemu je to bio jubilarni deseti pogodak na svjetskim prvenstvima te se time izjednačio s Gabrielom Batistutom kao najbolji strijelac svih vremena na SP-ima za Argentinu.

Pospana Nizozemska bila je više od 80 minuta potpuno nevidljiva i onda se odjednom razbudila. U 83. minuti prva prava akcija Nizozemske rezultirala je golom. Sjajno je skočio Weghorst i glavom zabio za 1-2, dok je samo nekoliko minuta kasnije Berghuis umalo izjednačio na 2-2.

Sve nervoznija utakmica u 89. minuti je dodatno kulminirala kada je nastala gužva na terenu gdje su se preselili gotovo svi igrači s nizozemske klupe. Premda je bilo guranja i bacanja, na kraju su se podijelili tek žuti kartoni. I onda šok za Argentince u 111. minuti. Koopmeiners je slobodni udarac na vrhu šesnaesterca izveo tako što je provukao loptu do Weghorsta. Ovaj se s Fernandezom na leđima okrenuo i nekako zabio za 2-2 i produžetke. Inače, Weghorsta je izbornik Van Gaal uveo u igru u 78. minuti.

U produžetke se prelila od ranije prisutna nervoza na travnjaku. Frcali su prekršaji, međusobne prepirke, a Lahoz je cijelio žute kartone. U samoj završnici utakmice krenula je Argentina na sve. U 114. minuti je odličnu priliku imao Lautaro Martinez, ali je pogodio Van Dijka, dok su malo kasnije zaprijetili Fernandez i Pezzella. Nakon svega u 120. minuti Fernandez je pogodio vratnicu.

Odlučivali su tako jedanaesterci gdje je opet startnu prednost stekla Argentina. Njen vratar Emiliano Martinez je obranio udarce Van Dijku i Berghuisu. Na kraj svega gol odluke je dao Lautaro Martinez i Hrvatska je u polufinalu dočekala Argentinu.

SP, četvrtfinale:

ARGENTINA - NIZOZEMSKA - jedanaesterci 6-5 (2-2, 2-2, 0-1)

Stadion Lusail. Gledatelja: 85.000. Sudac: Antonio Miguel Lahoz (Španjolska).

STRIJELCI: 0-1 Molina (35), 0-2 Messi (73-11m),1-2 Weghorst (83), 2-2 Weghorst (90+11)

NIZOZEMSKA: Noppert - Timber, Van Dijk, Ake - Dumfries, De Roon (od 46. Koopmeiners), De Jong, Blind (od 64. De Jong) - Gakpo (od 113. Lang), Depay (od 78. Weghorst), Bergwijn (od 46. Berghuis).

ARGENTINA: E. Martinez - Molina (od 106. Montiel), Romero (od 78. Pezzella), Otamendi, Lis. Martinez (od 112. Di Maria), Acuna (od 78. Tagliafico) - De Paul (od 66. Paredes), Fernandez, MacAllister - Messi, Alvarez (od 82. La. Martinez).

Žuti kartoni: Timber, Weghorst, Berghuis, Van Dijk, Bergwijn, Lang (Nizozemska), Acuna, Romero, Paredes, Messi, Otamendi, Montiel, Pezzella (Argentina)

Svijet

Zubac skroman u porazu Clippersa

Sinoć je na NBA terene od hrvatskih košarkaša istrčao samo Ivica Zubac čiji su LA Clippersi doživjeli poraz, bolji od njih su sa 110-93 bili Atlanta Hawks. Dejounte Murray ubacio je 21 poen uz 10 asistencija, a De'Andre Hunter dodao je 20 poena za gostujuću Atlantu koja je tako prekinula niz od tri poraza. Jalen Johnson zabio je 18 poena i upisao 12 skokova, a Clint Capela je dodao 15 poena i 13 skokova za Hawkse