LIGA PRVAKA: ZA PROLAZ BIO DOVOLJAN REMI

POLUFINALE: Liverpool na Villareal, Manchester City na Modrićev Real Madrid

Treći put u posljednjih pet sezona nogometaši Liverpoola su izborili plasman u polufinale Lige prvaka, dok Benfica još od 1990. čeka plasman među četiri najbolje momčadi "Starog kontinenta" * Nogometaši Manchester Citya plasirali su se u polufinale Lige prvaka nakon što u uzvratu u Madridu odigrao 0-0 s Atleticom, te obranio pobjedu (1-0) iz prve utakmice

5 min
HINA
Hina

Treći put u posljednjih pet sezona nogometaši Liverpoola su izborili plasman u polufinale Lige prvaka, dok Benfica još od 1990. čeka plasman među četiri najbolje momčadi "Starog kontinenta".

"Redsi" su plasman u polufinale izborili nakon što su u prvom susretu u Lisabonu slavili sa 3-1, a potom na Anfieldu odigrali 3-3. "Redse" sada u polufinalu čeka Villarreal koji je priredio iznenađenje izbacivši Bayern.

Bila je to sjajna utakmica, Liverpool je poveo 1-0, gosti su izjednačili, da bi "Redsi" s dva nova gola došli do prednosti 3-1. Benfica je do kraja uspjela izjednačiti na 3-3.

Nakon što je Liverpool u prvom susretu slavio s dva gola razlike, Jurgen Klopp je u uzvratu odlučio odmoriti svoje udarne snage, pa su Mohamed Salah, Sadio Mane, Virgil Van Dijk, Trent Alexander-Arnold i Andrew Robertson utakmicu započeli na klupi.

U odnosu na lisabonski ogled Klopp je ostavio u sastavu samo četiri igrača (Alisson Becker, Konate, Keita, Luis Díaz), dok je njegov kolega na suparničkoj strani Nelson Veríssimo napravio samo jednu zamjenu, zbog ozljede je otpao Rafa Silva, a priliku je dobio Diogo Goncalves.

Benfica je svoj europski put ove sezone započela u trećem pretkolu Lige prvaka, a niti jedna druga momčad koja je nastupila u toj fazi nije stigla do osmine finala, a kamoli do četvrtfinala. No, više od četvrtfinala nije išlo, Liverpool je bio previsoka prepreka pa Benfica od 1990. godina i dalje čeka plasan u polufinale.

S druge strane Liverpool je treći put u posljednjih pet sezone stigao do polufinala. U sezoni 2017/18. poraženi su u finalu, a godinu dana kasnije osvojili su posljednju od pet titula europskog prvaka.

Prvo pravo uzbuđenje vidjeli smo u 21. minuti i bio je to odmah pogodak. Kostas Tsimikas je ubacio iz kornera, a Ibrahima Konate zabio za 1-0 domaćina. Zanimljivo, Konate je i u prvoj utakmici protiv Benfice zabio prvi pogodak.

Samo dvije minute kasnije gosti su zabili za 1-1, no Darwin Nunez je bio u zaleđu. U 28. minuti je zaprijetio Diaz, no gostujući vratar Odysseas Vlachomidos je nekako iščupao tu loptu iz gola.

Tračak nade gostima pojavio se u 32. minuti kada je Goncalo Ramos izjednačio na 1-1. Goncalves je uputio loptu u prostor do Ramosa koji je izbio ispred Alissona i sjajno pogodio bliži kut.

U 39. minuti Liverpool je mogao vratiti prednost, no Firmino je u situaciji u kojoj je mogao pucat, pokušao uposliti Diaza, no dodavanje je bilo loše. Liverpool je u prvih 45 minuta bio daleko bolja momčad i bilo je pravo čudo što nije postigao barem još jedan pogodak.

Korak bliže plasmanu u polufinale Liverpool je napravio u 55. minuti kada je Roberto Firmino na asistenciju Diaga Jote zabio za 2-1. Deset minuta kasnije Brazilac je zabio i svoj drugi gol na utakmici, na novu asistenciju Tsimikasa.

Gosti su do kraja susret uspjeli izjednačiti, ali za više nije bilo niti vremena niti snage.

Roman Jaremčuk je u 73. minuti pogodio za 3-2. Ukrajinski napadač je dobio loptu u prostor, obišao Alissona i zabio za 3-2. Gosti su u 82. minuti uspjeli izjednačiti na 3-3 golom Darwina Nuneza, no u tim trenucima portugalskom sastavu su nedostajala još dva gola kako bi nadoknadili poraz iz prve utakmice.

Manchester City "nulom" do polufinala

Nogometaši Manchester Citya plasirali su se u polufinale Lige prvaka nakon što u uzvratu u Madridu odigrao 0-0 s Atleticom, te obranio pobjedu (1-0) iz prve utakmice.

Atletico je od 90. minute igrao bez isključenoga Felipea.

Manchester City je prošao u polufinale Lige prvaka u ružnoj i nervoznoj utakmici na stadionu Wanda Metropolitano, na kojemu je domaća momčad, ipak bezuspješno,  učinila sve dopušteno i nedopušteno da postigne gol i izbori produžetke.

Agresivna i na momente gruba igra momčadi Diega Simeonea rezultirala je razbijenom Fodenovom glavom, te ozljedama De Bruynea i Walkera. Takva igra Atletica gotovo se isplatila u drugom dijelu, u kojem je City bio napadački nevidljiv.   U zadnjih pet minuta utakmice sudac je pokazao čak šest žutih i jedan crveni karton, uz ogromnu nervozu i vrlo malo pravoga nogometa.

Šime Vrsaljko je ostao na klupi Atletica.

Španjolski prvak je agresivno započeo utakmicu, s visokim presingom, no ponovno bez udarca na vrata. U prvom susretu u Manchesteru Atletico je igrao u formaciji 5-5-0 i bio je posve bezopasan za protivnička vrata, a na svojoj Wandi je ponudio više opcija u napadu, no prvu šansu su imali gosti. Stoper Stones je pucao iz gužve nakon udarca s kuta u 10. minuti, no promašio je vrata.

City je u 30. minuti imao šansu utakmice nakon lijepe akcije cijelog napada, koju je u mat-poziciji udarcem u vratnicu okončao Gundogan.

Atletico je zaprijetio tek u 35. minuti kada je Kondogbia pokušao iz daljine i to je bilo sve nakon lošeg prvog dijela.

Domaćini su u drugom dijelu bitno pojačali ritam i to je rezultiralo prvom njihovom velikom šansom.  U 60. minuti Griezmann je pokušao iz voleja s 20-tak metara, ali je taj udarac prošao tik pored vratnice.

Novoušli veznjak Atletica De Paul dvaput je bio neprecizan u izglednim situacijama, a u 80. minuti Corea je spustio loptu za Cunhu, a njegov udarac je blokiran u zadnji trenutak. Nakon kornera u prazno je otišao vratar Ederson, a branič Savić ne uspijeva ugurati loptu u praznu mrežu.

U 89. minuti došlo je do velike gužve i skoro tučnjave nakon grubog prekršaja na Fodenu od strane braniča Felipea, kome je to bio drugi žuti karton. U nervoznoj nadoknadi od čak devet minuta u 96. minuti Oblak je obranio "zicer" Gundoganu, a Ederson je hrabro spasio opasnu situaciju pred svojim vratima, da bi brazilski vratar u 110. minuti obranio šut iz blizine Corree.

City će u polufinalu igrati s Realom.

Svijet

Juventus prvi finalist Talijanskog kupa

Lazio, kojega vodi hrvatski stručnjak Igor Tudor, uspio je s dva gola Casellanosa (12, 49) anulirati zaostatak iz prvog dvoboja, ali pred kraj dvoboja je Milik (83) zabio gol vrijedan prolaska u finale za Juventus

Svijet

Kongres SAD-a odobrio pomoć Ukrajini nakon mjeseci odgode

Bidenova administracija već priprema paket vojne pomoći Ukrajini vrijedan milijardu dolara, što je prvi korak iz ovog zakona, rekla su dva američka dužnosnika za Reuters. Uključuje vozila, streljivo protuzračne obrane Stinger, dodatno streljivo za topničke raketne sustave visoke pokretljivosti, topničko streljivo kalibra 155 milimetara, protutenkovsko streljivo TOW i Javelin te drugo oružje koje se odmah može upotrijebiti na bojnom polju