U Puli se počeo razvijati ekipni sport zvučnog imena - mamanet. Temeljen na pravilima odbojke, odvija se na terenu identičnih dimenzija kao u odbojci s osnovnom razlikom da u mamanetu igračice moraju uhvatiti loptu umjesto klasičnog odbijanja lopte. Takvim načinom omogućava se sudjelovanje majkama svih dobnih skupina s malo ili nimalo iskustva u ekipnom sportu. Broj članica tima je 14 igračica i jedan trener/ica.
Sve je krenulo 2005. godine u Izraelu kada je ovu varijantu odbojke osnovala i pokrenula Ofra Abramovich sa ciljem aktivacije majki i žena. Ovaj model sporta postao je priznat od vladinih i sportskih agencija, te samih Ujedinjenih naroda i raznih institucija koje se bave sportom i zdravljem žena. U Europi sport je najveći zamah uzeo u Njemačkoj, Italiji i Austriji, te ih slijede Finska, Latvija, Grčka, Španjolska, Slovenija i Albanija.
S natjecateljicama iz Španjolske i Kanarskog otočja
Uvjet koji mora zadovoljiti buduća igračica mamaneta je biti majka ili imati minimalno 30 godina starosti. Kako je došlo do toga da se mamanet kao grana sporta u Hrvatskoj počeo razvijati baš u Puli, kako funkcioniraju, o samim članicama, treninzima, takmičenjima, druženjima, ispričao nam je Dario Jagić, izbornik pulske mamanet ekipe i generalni tajnik udruge Akademije zdravog življenja iz Pule.
Odmah na početku Jagić koji je rukometni trener nam u šali kaže kako su on i Kristian Batelić, projekt menadžer Udruge i trener ekipe, te nogometaš NK Uljanik, kao dugogodišnji sportaši sami sebi dali titule kako bi kontrolirali početak cijele ove priče.
Ponosno predstavljale boje Hrvatske
Dario i Kristian svoju ulogu u ovim začecima mamaneta u Puli smatraju kao uvodnu. Naime, upravo rade na pripremama kako bi kapetanicu ekipe Gabrijelu Božušković i buduću trenericu Tanju Stojković Todorović uveli u osnove funkcioniranja ovog sporta, te im prepustili vođenje ekipe, a oni bi svoj rad u mamanetu nastavili kao tehnička potpora za sve ostale potrebne segmente. Iako je ekipa oformljena tek u kolovozu ove godine i odmah počela s treninzima, sa samo mjesec dana prakse, već od 5. do 10. rujna sudjelovale su na Svjetskom prvenstvu u Italiji gdje su ostvarile zavidan rezultat.
Članice mamanet ekipe iz Pule koje su sudjelovale na Svjetskom prvenstvu u Italiji
Aleksandra Jagić, Silvija Kovač, Rozana Orlić, Narcisa Čalić, Davorka Pala, Tanja Traven Mikac, Marijana Žitko, Tanja Stojković Todorović i Gabrijela Božušković.
- Cijeli ovaj projekt je puno više od sporta, to je druženje, aktivacija majki i žena u sportskim aktivnostima, te uključivanje životnih partnera i djece kao navijača. Zanimljivo je kako smo bili jedina ekipa na Svjetskom prvenstvu mamaneta u talijanskom gradu Cervia, koja je imala takvu podršku, jer se čini kako su osnivači mamaneta zapostavili taj dio koji uključuje obitelj i prijatelje kao potporu igračicama. U mamanetu nema jakih zakucavanja lopte prema protivničkoj strani, jednostavno više se igra na lukavstvo, baš onako kako to rade naše cure, dok lopta dolazi u njihovo polje one je jednostavno spuste odmah uz rub mreže i evo boda, kaže nam Jagić te nadodaje o stvaranju mamanet Saveza za koje su potrebne minimalno tri ekipe:
"Pulska ekipa je trenutno jedina u Hrvatskoj, ali bivša suigračica radi na tome da osnuje ekipu u Koprivnici, te imamo još zainteresiranih u Čakovcu i Splitu, što bi u konačnici bile četiri ekipe, što je i više nego dovoljno za osnivanje Saveza i održavanje takmičenja u Hrvatskoj. Postoji mogućnost stvaranja još jednog kluba u Puli, ali još uvijek ne znamo kada će se to dogoditi", poručio je Jagić.
Dario Jagić
Ekipa treninge održava na terenu odbojke na pijesku na pulskim Valkanama, ali su u pregovorima sa školom Vidikovac o korištenju sportske dvorane. Dario se pohvalio kako je taj dio mamaneta na pijesku u svijetu u povojima, mada je bio prisutan kao partnerski sport na Svjetskom prvenstvu, a pulske natjecateljice su ga već isprobale kroz treninge na Valkanama.
Trener ekipe, Kristian Batelić kaže kako je ovaj sport stvarno fenomenalan za žene, jer je to pojednostavljena verzija odbojke i stvarno mu svaka žena može pristupiti, jer ne zahtijeva fizičke predispozicije i neku razinu forme.
- Nas ima 14, ekipa se je veoma brzo popunila, treba napomenuti kako nitko od nas nije profesionalni igrač. Cure su pravila pohvatale već u prvih par treninga i sada sve to napreduje jako brzo. Ne želim im stvarati nikakav pritisak, sport i rekreacija su temelj, ali poanta svega je zabava i druženje, poručuje Batelić.
Kristian Batelić
Financijska koordinatorica Udruge Gabrijela Božušković, ujedno i kapetanica ekipe kaže kako je jako sretna što se sa svojom fizičkom konstitucijom i spremom može rekreativno baviti ovim sportom.
- S mamanetom sam se već vratila u neku formu, zabavljam se sa cijelom ekipom, imam 43. godine i stvarno se osjećam dobro od kada se bavim ovim sportom, jer u mojim godinama nije lako naći neki sport u koji se možeš ovako lako uključiti. Od srca pozivam i druge žene da dođu trenirati i družiti se s nama, kazala je Božušković.
Gabrijela Božušković
Tanja Stojković Todorović članica mamanet ekipe naglašava kako su na Svjetskom prvenstvu u Italiji postigle vrhunski rezultat i među 32 ekipe osvojile 15 mjesto, odnosno ušle u osminu finala.
- Smatram da je ovo stvarno divan sport za žene, mi smo na tom prvenstvu bile u grupi s Litvom, Albanijom i Slovenijom, koje su isto kao i mi prvi puta bile na nekom takmičenju, te smo u odnosu na ekipe koje su se natjecale po prvi put ostvarile najbolji rezultat. Na natjecanju nam je bilo predivno, bilo je fizički dosta naporno jer su utakmice bile svaki dan, a ujedno i treninzi prije utakmica. Moram napomenuti kako smo se za vrijeme natjecanja kao ekipa dodatno zbližili, te se povezali s drugim ekipama, kazala nam je o impresijama sa Svjetskog prvenstva Tanja te nadodala:
"Bilo je divno vidjeti da su tamo bile prisutne i ekipe iz SAD-a, Meksika, Koreje, sveukupno 500 sudionika u mamanetu i još 3.000 sudionika u ostalim sportovima", kazala je Tanja.
Tanja Stojković Todorović
Za kraj nam je Dario dao ekskluzivu te najavio kako će Hrvatska ući u kandidatura za Svjetske amaterske i radničke igre 2027. godine u Istri, na kojima će biti zastupljen i mamanet.