Višetjedna šuškanja međunarodne atletske scene kako će Svjetsko prvenstvo u krosu iduće godine pripasti Srbiji umjesto Hrvatskoj, na koncu su se ipak pokazala istinitima.
Svjetska atletska federacija jučer je, naime, obznanila Odluku Svjetskog atletskog vijeća prema kojoj se Svjetsko prvenstvo u krosu održava 30. ožujka u Beogradu, i to u Parku prijateljstva pored Dunava.
U njihovom obrazloženju stoji kako će glavni grad Srbije nakon uspješnog domaćinstva Svjetskog dvoranskog atletskog prvenstva 2022. godine, uskoro ugostiti još jedno svjetsko natjecanje.
Prvenstvo u sigurnim rukama
- Beograd se utvrđuje kao pouzdan domaćin natjecanja svjetske klase. Nakon nezaboravnog Svjetskog prvenstva u dvorani 2022. godine, uvjereni smo da je organizacija našeg Svjetskog prvenstva u krosu 2024. u sigurnim rukama, izjavio je tim povodom Sebastian Coe, predsjednik Svjetske atletske federacije.
Inače, prije svega nekoliko dana, predsjednik Hrvatskog atletskog saveza Ivan Veštić, na našu molbu da komentira neslužbenu informaciju da će domaćinstvo otići Srbiji nakon što ga je Hrvatska i službeno izgubila 15. rujna, odgovara nam da bismo to trebali pitati „one koji uporno upiru u Srbiju kao organizatora prvenstva.“
Predsjednik Hrvatskog atletskog saveza Ivan Veštić, Foto: PIXSELL/Igor Soban
HAS njeguje suradljive odnose
- Imaju li možda oni kakva saznanja ili moguće čak i doprinos u donošenju te odluke? HAS njeguje suradljive odnose sa svim međunarodnim atletskim savezima, a osobito sa susjednima jer je to dobro za hrvatske atletičare. No, odluku o dodjeli bilo kojeg svjetskog natjecanja donosi isključivo Svjetska atletika prema svojim strogo propisanim pravilima, i na odluku o tome tko će biti organizator nekog prvenstva HAS ne može utjecati, odgovorio nam je Veštić koji je inače Ugovor o suradnji sa Srpskim atletskim savezom potpisao još 2015. godine.
Podsjetimo, u obrazloženju otkazivanja Svjetskog prvenstva u krosu koje se u Hrvatskoj, odnosno Puli i Medulinu, trebalo održati od 8. do 11. veljače iduće godine, kao ključan razlog navedena su nedostatna financijska sredstva.
I dok Veštić za to proziva članove Lokalnog organizacijskog odbora Roberta Franjkovića i Elvisa Peršića, njih dvojica tvrde kako od srpnja prošle godine otkako je Hrvatska dobila domaćinstvo, i to nad konkurentima poput Kine i SAD-a, HAS u ničem nije pripomogao. Dapače, navode kako je radio "kontra" njih, nije kontaktirao nijednog sponzora, a kada bi oni dogovorili sponzorstvo – nitko nije htio doći ni staviti potpis na ugovor.
Elvis Peršić
Najveća blamaža u povijesti hrvatskog sporta
Franjković i Peršić na prošlotjednoj su konferenciji za novinare otkazivanje Svjetskog prvenstva u krosu ocijenili najvećom blamažom u povijesti hrvatskog sporta, a ako je suditi prema izjavama koje su se tom prilikom mogle čuti – ovaj bi skandal mogao imati i sudski epilog.
Recimo još kako je predviđeni budžet natjecanja s 2.5 milijuna dolara tijekom lipnja umanjen na dva milijuna dolara. No, to je informacija koju je Svjetska atletska federacija uvažila još 20. lipnja kada je Lokalnu organizacijsku grupu obavijestila da neometano nastavi s organizacijom Prvenstva sukladno novom budžetu.