Francuski i belgijski poljoprivrednici postavili su danas desetke blokada na cestama kako bi izvršili pritisak na vlasti da ublaže stroge ekološke propise i zaštite ih od rastućih troškova i jeftinog uvoza.
Prosvjedi su se raširili po cijeloj Europi. Španjolski poljoprivrednici rekli su da će im se pridružiti, a tisuću talijanskih poljoprivrednika planira sudjelovati na prosvjedu u Bruxellesu u četvrtak kako bi izvršili pritisak na čelnike EU-a koji se sastaju u tom gradu da djeluju. Njemački i rumunjski poljoprivrednici koji imaju slične probleme također su izišli na ulice.
Poljoprivrednici se tuže da nisu dovoljno plaćeni i da ih guše porezi i ekološki porezi te nepoštena konkurencija iz inozemstva.
"Kraj poljoprivrede, kraj civilizacije"
"Ako ovako nastavimo, kraj poljoprivrede značit će kraj civilizacije", rekao je 28-godišnji belgijski poljoprivrednik Adelin Desmecht, tužeći se na previše zakonskih propisa i papirologije.
U Francuskoj, dugi redovi traktora približili su se Parizu i veletržnici Rungis na kojoj se prodaju domaći i uvozni proizvodi, što je crvena linija za vladu koja do sada nije intervenirala kako bi uklonila blokade.
foto EPA/OLIVIER MATTHYS
Podignuto je stotinjak blokada, rekao je ministar unutarnjih poslova Gerald Darmanin, upozorivši prosvjednike da ne blokiraju zračne luke, Rungis i glavni grad.
Televizijska postaja BFM TV prikazala je snimku okršaja kod rijeke Loire gdje je policija zaustavila traktore koji su željeli otići u Pariz.
U Belgiji, prosvjednici su blokirali pristupne ceste prema kontejnerskoj luci Zeebrugge. U blokadi je sudjelovalo više od stotinu traktora. Blokirana je bila i važna autocesta, po mjesnim medijima.
Francuski poljoprivrednici izborili su nekoliko ustupaka. Vlada je odustala od planova da postupno smanji subvencije za poljoprivredni dizel.
Europski povjerenici u srijedu su predložili ograničenje uvoza poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine i veću fleksibilnost u pravilima za odmaranje zemljišta.
Ukrajina, Mercosur
Uvoz iz Ukrajine, kojoj je EU ukinuo kvote i carine nakon ruske invazije u veljači 2022., i obnovljeni pregovori o sklapanju trgovinskog sporazuma s Mercosurom (Argentina, Brazil, Paragvaj, Urugvaj), izazvali su nezadovoljstvo poljoprivrednika zbog nepoštene konkurencije za šećer, žito i meso.
Europski poljoprivrednici moraju ispuniti određene uvjete, uključujući odmaranje 4 posto zemljišta kako bi se priroda obnovila, premda već postoji privremeno izuzeće zbog rata u Ukrajini i prehrambene sigurnosti.
Prosvjedi širom Europe održavaju se uoči izbora za Europski parlament u lipnju na kojima jača potpora za krajnju desnicu, koja sve bolje stoji među poljoprivrednicima.
U Italiji, poljoprivrednici su zadnjih dana blokirali promet stotinama traktora kod pristupnih točaka autocesti u blizini Milana, u Toskani i drugdje.
Više od tisuću poljoprivrednika sudjelovat će na prosvjedu u četvrtak ispred Europskog parlamenta u Bruxellesu, priopćio je poljoprivredni lobi Coldiretti.
Dogovor o odmaranju zemljišta mogao bi se postići, no trgovinski sporazum s Mercosurom je sporniji.
Francuski ministar financija Bruno Le Maire ponovio je u srijedu da Pariz ne želi potpisati sporazum u sadašnjem obliku jer ne postoje jamstva da će uvezeni proizvodi poštivati europska pravila. No Europska komisija i dalje želi sklopiti sporazum o slobodnoj trgovini s tim južnoameričkim blokom.
Le Maire je također u intervjuu za francuski radio CNews/Europe 1 rekao da će pojačati kontrole velikih francuskih i europskih maloprodajnih lanaca kako bi se osiguralo da pošteno plaćaju francuske poljoprivrednike.
Ministarstvo poljoprivredne najavilo je 230 milijuna eura dodatne pomoći francuskim proizvođačima vina koje pritišće pad potražnje.