Svijet

Spacex ostala bez goriva

NASA: Dio rakete Elona Muska past će na mjesec!

NASA je rekla da neće moći promatrati udar rakete teške četiri tone iz svog Lunar Reconnaissance Orbitera, ali će znanstvenici pratiti hoće li i kako sudar utjecati na Mjesec i može li se vidjeti krater nakon pada


 
2 min
Istra24
Foto: SpaceX

NASA je rekla da neće moći promatrati udar rakete teške četiri tone iz svog Lunar Reconnaissance Orbitera, ali će znanstvenici pratiti hoće li i kako sudar utjecati na Mjesec i može li se vidjeti krater nakon pada

Dio rakete SpaceX trebao bi pasti na Mjesec početkom ožujka, prema izračunima znanstvenika američke svemirske agencije NASA-e.

Znanstvenici pomno prate putanju druge faze Falcona 9, rekao je glasnogovornik NASA-e za dpa u četvrtak, piše 24sata.

Raketa je izvorno poletjela s Cape Canaverala 2015. noseći opservatorij Deep Space Climate, satelit za promatranje.

Međutim, od tada je ostala u svemiru i nema dovoljno goriva za povratak na Zemlju.

Ako ostaje na svojoj trenutnoj putanji pala bi na tamnu stranu Mjeseca 4. ožujka, rekla je NASA.

SpaceX, privatna tvrtka u vlasništvu Teslinog milijardera Elona Muska, koja je prevozila materijal i posadu u svemir, nije se oglasila.

NASA je rekla da neće moći promatrati udar rakete teške četiri tone iz svog Lunar Reconnaissance Orbitera, ali će znanstvenici pratiti hoće li i kako sudar utjecati na Mjesec i može li se vidjeti krater nakon pada.

Traženje kratera bit će veliki izazov i može potrajati tjednima ili mjesecima, rekao je glasnogovornik, usprkos tome opisujući sudar kao jedinstvenu pojavu koja "predstavlja uzbudljivu priliku za istraživanje".

Proučavanje kratera koji je formirao leteći objekt s poznatom masom i brzinom (putovat će brzinom od 9.000 kilometara na sat), kao i sastavom materijala, moglo bi pomoći u unapređenju znanstvenog proučavanja Mjeseca.

Svemirske letjelice već su se namjerno rušile na Mjesec u znanstvene svrhe, kao što je to bilo tijekom misija Apollo za testiranje seizmometara.

Astronom Bill Gray, tvorac računalnog programa koji se koristi za određivanje putanja asteroida i drugih objekata, bio je prvi koji je izračunao novi smjer udara u Mjesec.

On misli da svemirski otpad uvijek treba usmjeriti prema Mjesecu kada je to moguće.

"Ako udari u Mjesec, onda zapravo nešto naučimo iz toga", rekao je Gray.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.