Premijer Andrej Plenković izrazio je u ponedjeljak duboku sućut povodom smrti pape Franje, istaknuvši kako je njegov životni i duhovni put ostavio neizbrisiv trag u suvremenom svijetu.
"U ime Vlade Republike Hrvatske i u svoje osobno ime izražavam duboku i iskrenu sućut povodom smrti Svetog Oca Franje, čiji je životni i duhovni put ostavio neizbrisiv trag u suvremenom svijetu", priopćeno je iz vladinog Ureda za odnose s javnošću.
"Hrvatski narod, koji je s papom Franjom od samoga početka njegovog pontifikata osjećao bliskost i duboko poštovanje, danas oplakuje gubitak čovjeka vjere, jednostavnosti, poniznosti i snage", dodaje se u priopćenju.
Ističe se da je papa Franjo, kao prvi papa iz Latinske Amerike, sin iseljenika, isusovac i čuvar duha svetoga Franje Asiškoga, ostavio dubok pečat, ne samo u Katoličkoj Crkvi, nego i u međunarodnoj zajednici, te da je njegov neprestani poziv na solidarnost, milosrđe i blizinu s isključenima, zaboravljenima, siromašnima i bolesnima nadahnjivao i poticao na djelovanje milijune ljudi diljem svijeta. "Papa Franjo dao je glas onima koji ga često nemaju".
"Papa Franjo bio je primjer hrabrosti, odlučnosti i čovječnosti. Bio je reformator koji je znao otvarati vrata – kako unutar Crkve, tako i prema svijetu. Njegova sposobnost da govori jednostavnim riječima, da grli umorne i sluša ranjene, činila ga je bliskim i autentičnim svjedokom Kristove poruke".
Napominje se i da je premijer Plenković imao osobitu čast osobno susresti Svetog Oca na Uskrs u njegovim posljednjim satima, zajedno sa suprugom i troje djece. "Bio je to kratak, ali duboko dirljiv trenutak – susret ispunjen blagošću, osmijehom i blagoslovom koji će ostati trajno urezani u sjećanju cijele moje obitelji kao dragocjeni dar u času oproštaja", stoji u priopćenju.
Na kraju navodi se da Republika Hrvatska i hrvatski vjernički narod ostaju zahvalni za sve što je papa Franjo bio i što je učinio – za Crkvu, za svijet i za svakog od nas.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron odao je počast papi Franji rekavši: „Od Buenos Airesa do Rima, papa Franjo želio je da Crkva donese radost i nadu najsiromašnijima. Da ujedini ljude jedne s drugima i s prirodom“, rekao je Macron u izjavi.
Njemački kancelar Friedrich Merz rekao je da ga „smrt pape Franje ispunjava velikom tugom. Franjo će pamtiti po njegovoj neumornoj predanosti najslabijim članovima društva, pravdi i pomirenju“, u izjavi.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen poslala je poruku sućuti, rekavši da je papa „inspirirao milijune, daleko izvan Katoličke crkve, svojom poniznošću i čistom ljubavlju prema manje sretnima“.
Indijski premijer Narendra Modi rekao je da je „duboko pogođen“ papinom smrću. „U ovom času tuge i sjećanja, izražavam iskrenu sućut globalnoj katoličkoj zajednici. Papu Franju će milijuni diljem svijeta uvijek pamtiti kao svjetionik suosjećanja, poniznosti i duhovne hrabrosti“, rekao je.
Izraelski predsjednik Isaac Herzog izrazio je „najdublju sućut kršćanskom svijetu“, prisjećajući se pape kao „čovjeka duboke vjere i bezgraničnog suosjećanja“ koji je „vidio veliku važnost u njegovanju snažnih veza sa židovskim svijetom i u unapređenju međuvjerskog dijaloga“.
Australski premijer Anthony Albanese rekao je u nacionalnom televizijskom obraćanju da će se sve zastave vijoriti na pola koplja na vladinim zgradama u utorak u znak poštovanja prema pokojnom papi. „Za australske katolike bio je odan prvak i voljeni otac“, rekao je Albanese. „Papa Franjo živio je svoju vjeru i poziv riječima i djelima. Bio je zaista inspirativan.“
Novozelandski premijer Christopher Luxon rekao je da je Franjo bio „čovjek poniznosti te da njegovo nasljeđe uključuje nepokolebljivu predanost ranjivima, socijalnoj pravdi i međuvjerskom dijalogu“.
Pakistanski premijer Shehbaz Sharif rekao je da je Franjo bio „pionir međuvjerskog sklada, mira i promicanja čovječanstva“, nazvavši njegovu smrt „nepopravljivim gubitkom za cijeli svijet“.
Libanonski predsjednik Joseph Aoun rekao je da je Franjina smrt „gubitak za cijelo čovječanstvo jer je bio snažan glas za pravdu i mir, zagovornik siromašnih i marginaliziranih te zagovornik dijaloga između različitih religija i kultura“.
Predsjednica Malte Myriam Spiteri Debono rekla je da će Franju „pamtiti po njegovoj poniznosti, posebnoj pažnji koju je tijekom svog mandata posvetio siromašnima i marginaliziranima te po kontinuiranom radu za međunarodni mir i pomirenje među narodima“.
Poljski premijer Donald Tusk odao je počast papi na X-u, nazvavši ga „dobrim, toplim i osjetljivim čovjekom“.