Svijet

djeluje pod nazivom "Sinodalni put"

Vatikan upozorava njemački katolički pokret da ne ugrožava jedinstvo Crkve

Pokret je otvoreno od Vatikana zatražio da i ženama omogući da postanu svećenice te da Crkva prizna i blagoslovi istospolne veze. Cilj mu je i laicima dati pravo glasa u vođenju Katoličke Crkve


 
2 min
HINA

Pokret je otvoreno od Vatikana zatražio da i ženama omogući da postanu svećenice te da Crkva prizna i blagoslovi istospolne veze. Cilj mu je i laicima dati pravo glasa u vođenju Katoličke Crkve

Vatikan je objavio da progresivni njemački katolički pokret koji djeluje pod nazivom "Sinodalni put", a cilj mu je i laicima dati pravo glasa u vođenju Katoličke Crkve, nema ovlasti podučavati biskupe o doktrini ili moralu te je upozorio da bi to moglo rezultirati raskolom u crkvi. 

Pokret, okupljanje jednakog broja biskupa i običnih njemačkih katolika, otvoreno je od Vatikana zatražio da i ženama omogući da postanu svećenice te da Crkva prizna i blagoslovi istospolne veze.

Njemačka crkva, premda daleko od najbrojnije na svijetu, ima golem utjecaj u svijetu zbog novčanih sredstava koja dobiva u sklopu javno prikupljanih crkvenih poreza. Njegova najveća biskupija, Köln, bogatija je i od raskošnog Vatikana.

"Ne bi se smjelo dopustiti da biskupije uvode nove službe ili doktrine koje bi imale prednost pred sporazumima univerzalne Crkve, jer bi to štetilo crkvenoj zajednici i predstavljalo bi prijetnju jedinstvu Crkve", stoji priopćenju koje je objavio Vatikan.

Sinodalni put, čiji naziv potječe od pojma sinoda, odnosno okupljanja svećenika i vjernika koji su oblikovali doktrine ranog kršćanstva, odražava široko rasprostranjenu frustraciju vodstvom pape Franje, posebno u sjevernoj Europi.

U većem cijelu Europe i Sjeverne Amerike blagoslov istospolnih zajednica i zaređenje žena nisu kontroverzni, no takav bi potez službenog Vatikana mogao predstavljati rizik za otuđenje većih zajednica u Južnoj Americi i Africi.

Na kongresu održanom u veljači, 115 svećenika i 115 članova laika iz Središnjeg odbora njemačkih katolika glasalo je za to da se i svećenicima dopusti stupanje u brak, a s odbora je poslana i poruka da se spolni odnos istospolnih parova ne bi trebao smatrati grešnim.

Sudionici su tada istaknuli i da bi laici trebali imati više utjecaja na izbor biskupa - što je osjetljiv zahtjev u Njemačkoj gdje su mnogi vjernici razočarani nespretnim postupanjem crkvenih dužnosnika u slučajevima svećeničkog zlostavljanja djece. Tijekom 2020. crkvu je službeno napustilo više od 400.000 od 23 milijuna njemačkih katolika.


Nastavite čitati

Svijet
 

Sud poništio odluku EK da ne dostavi poruke između von der Leyen i Pfizera

Opći sud je presudio u slučaju koji je pokrenuo New York Times i tadašnja bruxelleska dopisnica toga lista Matina Stevi. Ona je, pozivajući se na uredbu o pristupu dokumentima, zatražila od Komisije da joj dopusti uvid u razmjenu poruka između von der Leyen  i glavnog izvršnog direktora Pfizera Alberta Bourle u razdoblju od 1. siječnja 2021. do 11. svibnja 2022.

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.