Više je razloga koji utječu na povećanu depresiju tijekom mjeseca siječnja. Nezadovoljstvo i nevoljkost velikog broja ljudi u prvim tjednima nove godine toliko je primjetno da se i psiholozi sve više počinju baviti ovom pojavom. Iako je cijeli siječanj poznat kao najdepresivniji mjesec u godini ima i svoj najdepresivniji dan - a to je baš ovaj danas.
Čuveni 'Blue Monday'
Treći ponedjeljak u siječnju službeno se uzima kao najdepresivniji dan u godini, a njegovo je značenje prvi put objavljeno 2005. godine. Ime 'Blue monday' skovao je psiholog i životni trener Cliff Arnall koji je u to vrijeme bio tutor u Centru za cjeloživotno učenje, predstavivši ovaj dan najdepresivnijim u godini.
Dok je prosinac mjesec slavlja, druženja s najbližima, brojnih šopinga i uživanja u hrani, njegov sljedbenik siječanj poznat je po lošem vremenu, naglom padu raspoloženja nakon prazničkog zasićenja i smanjenim financijama nakon blagdanske raskošnosti. Dodajmo k tomu i činjenicu da su dani u siječnju izrazito kratki, i imamo formulu za najdepresivnije razdoblje u godini.
A zašto je to baš treći ponedjeljak u siječnju?

Arnallova formula koju brojni psiholozi smatraju pseudoznanstvenom
Arnall je u svojim studijima prikazao formulu putem koje se može izračunati najdepresivniji dan u godini. Iako se datum općenito navodi kao treći ponedjeljak u siječnju, to također mogu biti i drugi ili četvrti ponedjeljak. Prvi takav datum proglašen je 24. siječnja 2005. u sklopu priopćenja za javnost Sky Travela.
Arnallova formula sastoji se od brojnih čimbenika uključujući vremenske uvjete, razinu financijskih dugova, vrijeme proteklo od Božića, vrijeme prekršenih novogodišnjih odluka i niske razine motivacije.
Zanimljivo je kako su brojni psiholozi ovaj izračun okarakterizirali krivim, a treći ponedjeljak u mjesecu se, eto, svejedno vodi kao najdepresivniji dan u godini.