(VIDEO) Američka hip hop funk rock atrakcija 'Fun Lovin' Criminals' stiže u Pulu
Većini su poznati su po svom najvećem hitu „Scooby Snacks“ koji sadrži dijelove iz filmova Quentina Tarantina
Imala sam veliku želju podijeliti svoje znanje, popularizirati prirodnu znanost i prenijeti djeci ljubav prema moru. Znala sam da će to biti najlakše - a kasnije shvatila i da će biti i najteže - učiniti to putem akvarija u kojima će moći vidjeti morske životinje i organizme o kojima im pričam, veli nam o svojim počecima vlasnica akvarija
Imala sam veliku želju podijeliti svoje znanje, popularizirati prirodnu znanost i prenijeti djeci ljubav prema moru. Znala sam da će to biti najlakše - a kasnije shvatila i da će biti i najteže - učiniti to putem akvarija u kojima će moći vidjeti morske životinje i organizme o kojima im pričam, veli nam o svojim počecima vlasnica akvarija
Sve je krenulo iz ljubavi prema moru, morskoj biologiji i želji da se ova znanost popularizira. Krenulo je s dva entuzijasta - Milenom i Zoranom Mičić, koji su s jednim renaultom 4, dvoje male djece krenuli u avanturu života zvanu akvaristika.
Danas, 25 godina kasnije, od nekadašnjih desetak akvarija stigli su do 700 kubika akvarijskog volumena i postali respektabilni akvarij u svjetskim razmjerima. No, nešto se nije promijenilo; zanos kojim pričaju o svom - ne poslu - već životnom djelu.
Energija kojom Milena razgovara o moru, opisuje morske životinje jest zarazna, a svoju ljubav prenijela je i na svog sina Matka, koji je trenutno uz nju i jedini član uprave Društva Aquarium Pula d.o.o te u akvariju nosi sve vezano za IT, odnosno unaprijeđenje poslovanja od digitalizacije i zelene tranzicije do knjigovodstva i marketinga i nešto mlađu kćer Klaru koja je začetnica postave o meduzama, a odnedavno i trenerica golubova i morskih pasa.
Suprug Zoran, unatoč umirovljenju, još uvijek aktivno sudjeluje kao prokurist u pravnim, ali i nabavnim aktivnostima.
Mnogi se vjerojatno sjećaju da je prvi akvarij koji je Milena osmislila bio na Puntiželi, u suterenu iza današnje recepcije kampa Brioni, no možda ne znaju kako je do njega došlo.
- Nakon fakulteta započela sam karijeru u Centru za istraživanje mora u Rovinju Instituta Ruđer Bošković gdje sam provela 18 godina. Doktorirala sam 1999. godine, a vrlo brzo nakon toga ukazala mi se prilika da napravim nešto vlastito u Puli.
Imala sam veliku želju podijeliti svoje znanje, popularizirati prirodnu znanost i prenijeti djeci ljubav prema moru. Znala sam da će to biti najlakše - a kasnije shvatila i da će biti i najteže - učiniti to putem akvarija u kojima će sami moći vidjeti morske životinje i organizme o kojima im pričam.
Organizirala sam Školu u prirodi, osmislila morske radionice i sama krenula roniti kako bi im pokazala morske životinje. Najprije sam ih vraćala u more, a onda mi je tadašnja ravnateljica kampa Puntižela Vera Plastić dala na korištenje prostor u kojem smo postavili prve akvarije, prisjeća se Milena.
Aquarium Puntižela, javni akvarij u privatnom vlasništvu, započeo je s radom 2000. godine i na prostoru od svega 200 kvadrata i s desetak manjih bazena, akvarij je stručno i sistematično prikazao dio bogatog jadranskog podmorja.
Ovdje je, prisjeća se, prvi put i izliječila morsku kornjaču kada joj je ozlijeđenu donio jedan ribar i rekao "Evo, probaj nešto učiniti".
Istodobno je, veli naša sugovornica, pokrenut i jedinstveni oceanološki edukativni program „Plava škola“, osmišljen kao niz terenskih i praktičnih radionica za učenike svih uzrasta kao i Centar za oporavak morskih kornjača, čime je postavljen temelj za daljnji razvoj u području edukacije i zaštite morskog okoliša.
Kroz centar je, na što je jako ponosna, prošao veliki broj ranjenih i bolesnih želvi, a čak njih dvjestotinjak je uspješno oporavljeno i vraćeno u more. Dvije su želve - Minja i Lucky Lady puštene u svoje prirodno stanište puštene u petak popodne, na prigodnom obilježavanju 25. godišnjice Aquariuma Pula.
Zbog neadekvatnih uvjeta i želje za širenjem, akvarij se 2002. godine preselio u austrougarsku utvrdu Verudela, zahvaljujući dopuštenju Arenaturista (današnji Arena Hospitality Group) te se svečano otvara 21. rujna 2002. godine pod nazivom Aquarium Pula.
U početku su bazenske jedinice, ukupnog kapaciteta 70.000 litara, bile smještene isključivo u prizemlju utvrde, no zahvaljujući kontinuiranoj obnovi i razvoju, posebice centralnog potkupolnog prostora, akvarijski postav znatno se proširio.
Danas ovaj dio, na površini od čak 2.500 kvadratnih metara i s kapacitetom od 300.000 litara, prikazuje različita staništa Jadrana, s više od 250 vrsta.
Mičić je, veli nam, posebno ponosna, na grdobine i šanpjere koje su uspjeli održati u akvarijskim uvjetima, što je inače jako teško jer se oni hrane samo živom hranom.
- Jako smo ponosni i na program očuvanja periski. Nakon što je parazit Haplosporidium pinnae gotovo uništio populaciju plemenite periske u Sredozemlju, Aquarium Pula je 2019. godine pokrenuo inicijativu „Plemenito utočište“, postavši prihvatni centar za zdrave i oboljele jedinke ove strogo zaštićene vrste.
Trenutno na skrbi imamo dvije juvenilne periske, a naša prva periska Morana proslavila je nedavno četvrti rođendan. Imamo i osam odraslih primjeraka iz venecijanske lagune. Naše su znanje i trud prepoznati pa smo postali i partneri španjolskom akvariju koji je vodeći u području očuvanja periski te ćemo se, u sklopu EU projekta 'Life', baviti još neistraženim područjem - razmnožavanjem ovih školjkaša.
Tu je, naglašava naša sugovornica, i ogromna vrijednost ovog akvarija jer, poput Noine arke, radi na očuvanju ugroženih jadranskih i tropskih vrsta te čuvaju njihov genetski bazen.
- Primjerice, nedavno smo postali ponosni vlasnici crvenog koralja. On je stigao iz Salzburga, iz Kuće prirode i za sada lijepo napreduje, odala nam je ekskluzivnu informaciju.
Akvarij je dakle, počeo s jadranskim postavom, a nastavio sa slatkovodnim i tropskim. Iz godine u godinu rastao je broj vrste i povećavao se volumen akvarija.
- Zahvaljujući suradnji s Arenaturistom akvarij je 2013. godine proširio svoju edukativnu, uzgojnu i istraživačku djelatnost na obližnju bateriju San Giovanni.
Desetak godina kasnije, akvarij dodatno razvija svoju osnovnu djelatnost te ovdje uspostavlja egzotični postav na površini od 1.000 m², u bazenima ukupnog kapaciteta 300.000 litara, prikazujući više od 100 vrsta tropskih morskih i slatkovodnih organizama, kao i kopnenih gmazova.
Prošle godine akvarij je, doznajemo, napokon u cijelosti preuzeo bateriju te započeo s njezinom revitalizacijom.
Otvoreno je dodatnih 2.000 kvadratnih metara izložbenog prostora, a u tijeku je izgradnja većih bazena, kapaciteta od 300 do 700 kubika, čije je otvaranje planirano za 2026. i 2027. godinu, navodi nam Mičić.
Paralelno s razvojem akvaristike, naglašava, ide i briga o austrougarskim utvrdama, kao što je to bilo s fortom Verudela, tako se nastavlja i s baterijom san Giovann, Puležanima poznata kao "Terasa Verudela", gdje će shodno konzervatorskim uputama pokušati čim bolje prikazati originalne strukture iz 1886. godine i one nadograđene strukture iz 1963. godine.
- Tijekom 1950-ih godina baterija je prenamijenjena za turističke svrhe, a '63. godine pretrpjela je značajne preinake koje su trajno izmijenile njezin izvorni izgled.
Razgovarajući o daljnjim planovima navodi nam da će se ovdašnja Pomorska zbirka "Gallerion" uskoro preseliti na Rivu, u bivšu zgradu Arena trikotaže koju su kupili.
Ovdje će otvoriti muzej posvećen pomorstvu i moru, ali i moderni laboratorij za ekološka istraživanja.
Kada se zbirka preseli u bateriji će se dalje razvijati veliki akvariji. Intencija je, kako bi išli u korak s modernim trendovima, napraviti i veliki tunel s morskim psima.
- Akvaristika se stalno razvija, puna je izazova, a mi konstantno širimo svoja znanja, stječemo nove vještine i razvijamo akvarijske tehnologije.
Danas slobodno mogu reći da imamo znanja i sposobnosti osmisliti i tehnički realizirati nove akvarije bilo gdje. To znanje koristimo i za konzervaciju ugroženih vrsta, kako Mediterana tako i tropskih mora i to je, uz edukaciju, naša najveća vrijednost, smatra Mičić navodeći da im znanje koje su stekli za očuvanje života izvan mora omogućuje da zaštite ugrožene vrste, od periski, preko morskih raža i pasa do kornjača i koralja.
Sa žaljenjem konstatira da akvarij dolaze posjetiti škole iz cijele Hrvatske i regije, no kako pulske osnovne škole - unatoč ponuđenoj povlaštenoj cijeni - nemaju velik interes educirati se o tome kako je upravo sjeverni Jadran jedno od najkrhkijih morskih ekosustava Mediterana.
- Upravo se u njemu, prije nego li u ostalim područjima osjeća utjecaj promjene klime, onečišćenja, izlovljavanja ribe i utjecaj zakiseljavanja mora te trebamo učiniti sve što je u našoj mogućnosti da ga sačuvamo. A, kako veli, jedan od najvećih utjecaja za očuvanje ima edukacija jer "ako više znaš, više i čuvaš", veli Milena.
Trenutno Aquarium Pula ima 55 zaposlenika, od čega je više od polovice visokoobrazovanih stručnjaka, a do kraja ove godine ta brojka će još rasti, jer će nove zaposlenike trebati i novi prostori na Rivi.
- Osim popularizacije znanosti uvijek mi je bila želja da pružim mladim stručnjacima, a ponajviše biolozima, mjesto gdje će se moći zaposliti. Nekada, kada ste završili biologiju, mogli ste raditi samo kao nastavnik, danas se možete vratiti u Pulu i ovdje profesionalno rasti uz brojne kolege.
Aquarium Pula započeo je, dakle, kao malo obiteljsko poduzeće s nekoliko zaposlenika i skromnim brojem
posjetitelja, no s velikim entuzijazmom i jasnom vizijom.
Danas, 25. godina kasnije, godišnje privlači više od 200 tisuća posjetitelja, izrastajući u prepoznatljiv i ugledan akvarij na europskoj i svjetskoj razini.
Na kraju, od najava koje očekuje akvarij i njegova posjetitelje u narednim mjesecima i godinama tu su još i vlastiti uzgoj leptira, tropska šuma, bazen od 700 kubika s tunelom u kojem će plivati morski psi, daljnje uređenje forta Verudela i to parka ispred današnje ulaza te, naravno, još novih morskih organizama...
Osnivanje i otvaranje novog Mornaričkog muzeja bit će zasigurno jedan od velikih izazova, zaključuje naša sugovrnica, zaljubljenica u more.
Po svemu sudeći imamo se čemu veseliti i narednih 25 godina.
Većini su poznati su po svom najvećem hitu „Scooby Snacks“ koji sadrži dijelove iz filmova Quentina Tarantina
Velikan svjetskog i jedan od najoriginalnijih glazbenih umova današnjice nastupio na pijanističkom festivalu Piano Poola
Grbin je još jednom pozvao sve građane i građanke da 1. lipnja izađu na izbore i da umjesto salve uvreda i kukanja izaberu promjene, znanje, stabilnost i sigurnost u vođenju grada
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.