Život

IMA GA ZA SVE, ALI CIJENE.....

(FOTO) PUNA JE PULA KUGLICA SLADOLEDA Još je car Neron prije 2000 godina uživao u poslastici za kojom "luduju" posjetitelji Starog grada

Jedna stvar upada u oči, a to je da u slastičarnicama više nema kolača, a koji su nekada bili sastavni dio ponude svake od njih, a kako nam je kazao jedan od slastičara, čini se da je problem nestanka kolača nastao upravo zbog Puležana


 
3 min
Dean Mladenović

Jedna stvar upada u oči, a to je da u slastičarnicama više nema kolača, a koji su nekada bili sastavni dio ponude svake od njih, a kako nam je kazao jedan od slastičara, čini se da je problem nestanka kolača nastao upravo zbog Puležana

Nakon što je protekle noći kiša praćena grmljavinskim nevremenom okupala ulice Pule, bura koja je zapuhala "namamila" je tisuće turista u starogradsku jezgru.

Ulice su doslovno pune posjetitelja koji se dive ljepotama Pule, vjerojatno zanemaruju ono zbog čega stanovnici Pule stalno gunđaju i prigovaraju, a to su oronule fasade zgrada, tko će znati, možda misle da ih namjerno držimo takvima kako bi bili autentičniji u odražavanju povijesnog prikaza grada.

Pula je puna turista

Ono što prvo osim gužve na ulicama upada u oči je svakako želja turista za okrjepom, terase ugostiteljskih objekata su pretežno pune, ali jako je puno i onih koji se odlučuju na poslasticu čija povijest po nekim pričama seže još u doba staroga Rima, kada je car Neron preko ljeta na raspolaganju imao snijeg i led koji su mu robovi donosili s planina, te potom čuvali u posebnim jamama kako bi što duže bio očuvan.

Priča kaže kako su dvorski kuhari taj led miješali s raznim slatkim voće i medom koje je bilo posluživano Neronu i njegovoj dvorskoj sviti.

Tehnike hlađenja su od tada drastično napredovale, pa nije čudo ljeti vidjeti mnoštvo slastičarnica koje nude sladolede kao temelj svog poslovanja.

Sladoled se čeka u redovima

Jedna stvar upada u oči, a to je da u slastičarnicama više nema kolača, a koji su nekada bili sastavni dio ponude svake od njih, a kako nam je kazao jedan od slastičara, čini se da je problem nestanka kolača nastao upravo zbog Puležana.

"Gdje su kolači pitate, pa ako ste iz Pule zasigurno znate kako ih je do prije dvadeset godina bilo u izobilju, ali eto, svi ste odlučili kupovati jeftine kolače iz velikih trgovačkih centara, tako da smo mi naše bacali u smeće, i na kraju smo odlučili da nam se proizvodnja kolača uopće ne isplati. Sladoled je jedino što sada stvarno ide", poručio nam je slastičar koji je želio ostati anoniman.

Turist koji uživa u sladoledu

Na kratkom potezu od početka Kandlerove ulice pa do Portarate ima sedam specijaliziranih slastičarna i to samo za sladolede, ispred svake od njih je veći ili manji red za poslasticom koja svojom slatkoćom i svježinom krijepi i osvježava.

Kakve su cijene sladoleda? Ono što se može vidjeti iz ponude je da se cijene jedne kuglice kreću od dva, do dva i pol eura, a ima i kuglica koje skoče do tri i pol eura. To su one s nekim specijalnim dodacima, raznim slatkastim preljevima, dodanim smrznutim voćem i jestivim dekoracijama.

Postoje i varijante koje dižu cijenu i do 15 eura, ali takvi sladoledni kupovi doista izgledaju kao obrok koji vas može držati cijeli dan bez da pojedete išta drugo. Slastičari kažu kako ih rijetko tko naruči.

Grega i Tatjana supružnici iz Ljubljane došli su na jučerašnji koncert svjetski poznatog glazbenika Robbie Williamsa, oduševljeni su Pulom, te su istaknuli samo jednu manu koja se tiče Pule, a to su zapuštene fasade u gradu. I oni su u Ljubljani imali prije dvadesetak godina sličan problem ali je njihov gradonačelnik Zoran Jankovič taj problem uspješno riješio. Kažu da to ne umanjuje ljepotu Pule i prirode u njenom okružju, a posebno hvalu su dali sladoledu koji su upravo kušali.

Grega i Tatjana supružnici iz Ljubljane


Foto: Dean Mladenović

Nastavite čitati

Pula
 

(VIDEO) Poslušajte sjajan ženski saksofonski kvartet Roya koji je sinoć oduševio Puljane

'Roya' na perzijskom jeziku znači san ili vizija * Ovu jedinstvenu skupinu čine četiri izvrsne saksofonistice - Hrvatica Petra Horvat, Poljakinje Weronika Partyka i Betka Bizjak Kotnik te Slovenka Jovana Joka, a sinoć im se pridružio, uz nimalo nebitnu elektronsku podlogu, Neven Radaković * Premijerno su izvele skladbu "Malala" Jeana Denisa Michata u čast Malale Yousafzai, pakistanske aktivistice koja je dobila Nobelovu nagradu u dobi od 17 godina

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.