Akrobatska skupina Hrvatskog ratnog zrakoplovstva "Krila Oluje" proslavila je danas 18. godina postojanja i aktivnog djelovanja prigodnim preletom iznad 18 hrvatskih gradova, smještenih uz obalu sjevernog Jadrana. Nad Pulom i Labinom zrakoplovi su ostavili svoj trag oko 12.30 sati.
Pozdrav Puli, foto: Dean Mladenović
"Prije 18 godina, Akrobatska grupa Krila Oluje započela je svoju nevjerojatnu avanturu. Sada, 18 godina i nebrojeno letova kasnije, stojimo ovdje i obilježavamo naš 18. rođendan! Bio je to nevjerojatan put ispunjen strašću prema zraku i akrobacijama. Od prvog leta do spektakularnih izvedbi diljem svijeta, prošli smo nevjerojatnu etapu", poručili su jučer piloti, najavljujući današnju slavljeničku rutu od Dalmacije do Istre, sjevernojadranskih otoka, Kvarnera i natrag.
Između 11.30 i 13 sati, zrakoplovi su nadletjeli Zadar, Šibenik, Primošten, Rogoznicu, Split, Vodice, Biograd, Zadar, Lošinj, Pulu, Labin, Opatiju, Rijeku, Malinsku, Krk, Rab, Novalju, Pag i Vir.
Foto: HRZ, "Krila Oluje"
Ova je akrobatska zrakoplovna grupa hrvatskoj javnosti predstavljena je prvi put 5. kolovoza 2005. godine u Kninu, prilikom obilježavanja 10. obljetnice vojno redarstvene operacije "Oluja" po kojoj je i dobila ime. Zahvaljujući složenosti elemenata od kojih se sastoji letački program, grupa se našla u samom vrhu svjetskog akrobatskog letenja, a za svoje nastupe osvojili su brojne nagrade i priznanja.
Današnja slavljenička ruta
Foto: Krila Oluje Facebook
Zadaća akrobatske grupe “Krila Oluje” je prezentacija vještine, discipline, timskog rada i visokog stupnja obučenosti pripadnika Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i Oružanih snaga RH u cjelini. U njenom sa sastavu lete piloti iz sastava 93. krila i, za razliku od većine svjetskih akrobatskih grupa čiji se piloti isključivo bave uvježbavanjem i nastupima, primarna zadaća pilota “Krila Oluje” je obuka budućih vojnih pilota.
Tijekom izvođenja programa avioni lete na međusobnoj udaljenosti manjoj od 2 metra, pri brzinama do 550 km/h, a akrobatski program se izvodi na visini od 50 do 1.000 metara, uz minimalnu udaljenost od publike od oko 230 metara. Piloti se isključivo oslanjaju na vlastitu procjenu položaja i udaljenosti od vodećeg aviona na osnovu kojih moraju upravljati avionom na takav način koji osigurava minimalna odstupanja od zadane pozicije u odnosu na ostale avione.
Za svoja uvježbavanja i nastupe “Krila Oluje” nemaju poput ostalih akrobatskih grupa posebno izdvojene i opremljene avione već se koriste avionima iz sastava 392. eskadrile aviona 93. krila HRZ-a, prema trenutnoj raspoloživosti.
Pozdravni krug nad Zadrom