OD KATEDRALE DO SV. ANTUNA
(FOTO) TIJELOVO Tradicionalnu procesiju Pulom predvodio biskup porečki i pulski Ivan Štironja
Nakon mise uslijedila je tradicionalna procesija od katedrale, Rivom, Ulicom sv. Ivana, Ulicom Dubrovačke bratovštine te Scalierovom ulicom do crkve sv. Antuna Padovanskog
Nakon mise uslijedila je tradicionalna procesija od katedrale, Rivom, Ulicom sv. Ivana, Ulicom Dubrovačke bratovštine te Scalierovom ulicom do crkve sv. Antuna Padovanskog
Svetkovina Tijelova danas je u Puli tradicionalno proslavljena svečanim misnim slavljem u pulskoj prvostolnici, katedrali Uznesenja Marijina, koje je počelo u 18 sati.
Nakon mise uslijedila je tradicionalna procesija od katedrale, Rivom, Ulicom sv. Ivana, Ulicom Dubrovačke bratovštine te Scalierovom ulicom do crkve sv. Antuna Padovanskog.
Slavlje je predvodilo biskup porečki i pulski Ivan Štironja.
Blagdan je Tijelova, na koji Katolička Crkva slavi ustanovljenje Euharistije na Posljednjoj večeri na Veliki četvrtak prije muke Isusa Krista i slavi se deveti četvrtak nakon Uskrsa.
Svetkovina Tijelova povezana je i s procesijama.
Prva Tijelovska procesija održana je u Kölnu sedamdesetih godina 13. stoljeća, a taj se običaj u 14. stoljeću proširio po mnogim katoličkim zemljama.
U procesiji svećenik u monstranci (pokaznici) nosi posvećenu hostiju, dok puk pjeva, moli i nosi cvijeće.
Blagdanom Tijelova želi se obnoviti vjera u osobu Isusa Krista.
Blagdan se u nekim hrvatskim krajevima zove i Brašančevo, a naziv potječe iz 18. stoljeća. Riječ Brašančevo dolazi od riječi brašno, od čega se pravi kruh, a kruh u pretvorbi u svetoj misi postaje Kristovo Tijelo. Blagdan je ujedno spomen na ustanovljenje Euharistije na Posljednjoj večeri, na Veliki četvrtak prije Kristove muke.
Obilježavanje Tijelova počinje u 13. stoljeću, kada se augustinskoj redovnici svetoj Julijani iz samostana kod belgijskoga grada Liegea, u jednom viđenju punoga mjeseca na mjesecu pokazala mrlja. Puni je mjesec redovnica protumačila kao Crkvu, a mrlju kao svetkovinu koja Crkvi nedostaje, kojom bi se častio Presveti oltarski sakramenat.